Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Niemcy odpowiadają na polskie żądania ws. reparacji. "Sprawa pozostaje zamknięta"

33
Podziel się:

Niemieckie ministerstwo dyplomacji udzieliło odpowiedzi na dyplomatyczną notę w sprawie reparacji i odszkodowań za straty wojenne. Rząd naszych sąsiadów podkreśla, że w jego ocenie sprawa ta pozostaje zamknięta, więc nie zamierza on podejmować negocjacji w tej sprawie – przekazało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Wiceminier Arkadiusz Mularczyk mówi o "lekceważącym stosunku".

Niemcy odpowiadają na polskie żądania ws. reparacji. "Sprawa pozostaje zamknięta"
Reparacje wojenne. Niemcy uważają, że "sprawa pozostaje zamknięta". To nie podoba się Arkadiuszowi Mularczykowi (PAP, PAP/Radek Pietruszka)

Resort dyplomacji RFN udzielił odpowiedzi na notę polskiego MSZ z 3 października 2022 r. Pismo to dotyczyło odszkodowań za polskie straty poniesione w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Niemiecki rząd przekazał, że w jego ocenie sprawa reparacji i odszkodowań za straty wojenne pozostaje zamknięta, a rząd niemiecki nie zamierza podejmować negocjacji w tej sprawie.

Niemiecka odpowiedź jest datowana na 28 grudnia 2022 r. Nota trafiła do polskiego MSZ 3 stycznia 2023 r.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej będzie kontynuował wysiłki zmierzające do uregulowania należności wynikających z niemieckiej agresji i okupacji w latach 1939-1945 – przekazało polskie MSZ.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Jesteśmy krajem biednym". Ekspert ostrzega: można łatwo wpaść w spiralę długu

Mularczyk mówi o "lekceważącym stosunku do Polski i Polaków"

Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk w wypowiedzi dla Polskiej Agencji Prasowej podkreślił, że odpowiedź niemieckiego MSZ ocenia "w sposób bardzo negatywny i krytyczny". – Jeśli stanowisko Niemiec na rozbudowaną polską notę jest właściwie jednozdaniowe – że zdaniem rządu Niemiec sprawa jest zamknięta – to oznacza, że nie ma tam żadnej argumentacji prawnej w tej odpowiedzi – stwierdził.

To pokazuje, że de facto nie wiadomo, na jakie argumenty powołuje się w tej sprawie rząd Niemiec. Nie ma tu żadnej odpowiedzi o charakterze prawnym – ocenił Arkadiusz Mularczyk.

Jego zdaniem odpowiedź Niemiec jest "lekceważąca państwo polskie i Polaków". Podkreślił, że Polska poniosła ogromne straty w trakcie II wojny światowej, co nie przemawia w żaden sposób do Niemców.

Między bajki można tu włożyć twierdzenia z konferencji prasowych o świetnych relacjach polsko-niemieckich. Bo z drugiej strony Niemcy dziś rozliczają się z kolonializmu, płacą Namibii, nawet się mówi o zwracaniu artefaktów do Egiptu. Tymczasem stosują podwójne standardy – stwierdził wiceminister.

Polska będzie dalej zabiegać o odszkodowania

Zapewnił, że Polska będzie dalej "kontynuować konsekwentnie i intensywnie nasze działania w sprawie odszkodowań". Jako kolejne kroki wymienił m.in. kampanię informacyjną prowadzoną w Niemczech. Dalszy dialog z Niemcami w sprawie odszkodowań Polska natomiast będzie prowadzić "przez organizacje międzynarodowe".

1 września rząd przedstawił raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Z kolei 3 października minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną do strony niemieckiej, dotyczącą odszkodowań wojennych. Polska domaga się m.in. odszkodowania za straty materialne i niematerialne w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów zł i zrekompensowania szkód.

Szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock odniosła się do wystosowanej przez Polskę noty. Podczas ostatniej wizyty w Warszawie na początku października oświadczyła, że "kwestia reparacji z punktu widzenia rządu federalnego jest kwestią zamkniętą".

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(33)
Alutka
6 miesięcy temu
Ludzie..nie zmieni się fakt, że "jak świat światem, nie będzie Niemiec Polakowi bratem ".. także miejmy swój honor w imię tych co walczyli o wolność naszą ginąć w okrutnych męczarniach i walczmy o ich pamięć domagając się reparacji, aczkolwiek nikt im nie zwróci życia!.. Pamiętajmy o nich ten sposób!..w imię przyszłych pokoleń!
Alutka
6 miesięcy temu
Taa..Tusk załatwi wszystko,haha..w myśl "Panie z jakiej paki.."antypolskie słowa,a kiedy były jakieś roszczenia w kwestii reparacji odnoście żydowskich roszczeń,to Tusk bez wahania, stwierdził, żeby sprzedać państwowe lasy w tym celu..wrrr!!
Alka
6 miesięcy temu
Domagajmy się o swoje,co powinno być już dawno zrealizowane,ale jak wiadomo ustrój nie był ten co trzeba, zatem sięgnijmy do historii i wywalczymy swoje,bo jakby nie było to się nam należy w pierwszej kolejności.
Alisza
6 miesięcy temu
Ludzie zagłębcie się w historię naszej ojczyzny..
Alisza
6 miesięcy temu
Uf!!..mój ojciec już nie żyje,ale opowiadał ile krzywdy doznał za czasów okupacji,gdzie największą tragedią nie było wysiedlanie tylko ofiary, gdzie w haniebny sposób zginęło większość całej jego jak i mojej rodziny..
...
Następna strona