Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. WZI
|

Niemcy. Premierzy landów za przedłużeniem lockdownu

6
Podziel się

W Niemczech już żaden liczący się polityk nie sprzeciwia się przedłużeniu lockdownu po 10 stycznia. Ale jak długo on potrwa?

Niemcy. Premierzy landów za przedłużeniem lockdownu
Niemcy za przedłużeniem lockdownu. (Photo by Andrea Ronchini/NurPhoto via Getty Images)
bDJMpCZh

"W obliczu nadal wysokich wskaźników zachorowań konieczne jest przedłużenie ograniczeń", oświadczył minister zdrowia Jens Spahn (CDU), przypominając, że na oddziałach intensywnej opieki znajduje się maksymalna liczba pacjentów.

Teraz należy jego zdaniem zrobić wszystko, by zmniejszyć liczbę zakażeń i by jak najdłużej pozostawała ona na niskim poziomie.

"To lepsze niż wczesne poluzowanie restrykcji – tylko po to, by za kilka tygodni znów stanąć przed trudnymi pytaniami", powiedział polityk w telewizji RTL.

bDJMpCZj
Zobacz także: Niemcy zamykają gospodarkę. To wpłynie również na Polskę

Dwa tygodnie czy do końca stycznia?

Premier Bawarii Markus Soeder (CSU) cytowany przez „Bild dam Sonntag” domaga się przedłużenia ograniczeń: "Lockdown musi zostać przedłużony do końca stycznia. Przedwczesne poluzowanie ograniczeń to krok w tył".

bDJMpCZp

Z szefem bawarskiego rządu zgadzają się premierzy krajów związkowych szczególnie dotkniętych pandemią. Te mniej dotknięte, jak Brema, Hamburg czy Hesja, woleliby przedłużyć lockdown tylko o dwa tygodnie.

Premier Saksonii-Anhalt Reiner Haseloff (CDU) powiedział gazetom zrzeszonym w Redaktionsnetzwerk Deutschland (wydanie poniedziałkowe), że w tej chwili "nie można myśleć o większych poluzowaniach".

Sytuacja pandemiczna nie daje „żadnego powodu do zmniejszenia czujności”, podkreślił szef rządu Dolnej Saksonii Stephan Weil (SPD), który wychodzi z założenia, że lockdown "będzie kontynuowany". Premier Turyngii Bodo Ramelow (Lewica) – cytowany przez "Welt am Sonntag" powiedział: "W najbliższym czasie naszym pierwszorzędnym celem musi być odciążenie służby zdrowia".

Coraz bliżej decyzji

bDJMpCZq

We wtorek (5.01.) kanclerz Angela Merkel chce wspólnie z premierami landów zdecydować o przedłużeniu lockdownu. Jednym z najbardziej spornych punktów jest przywrócenie działania szkół i przedszkoli.

Landy o dużej liczbie zakażeń chcą, by nadal pozostawały zamknięte, podczas gdy pozostałe są za wcześniejszym otwarciem - pod warunkiem, że nauka będzie odbywała się częściowo w klasach, a częściowo zdalnie.

Burmistrz Hamburga Peter Tschentscher (SPD) dopytywał o to, na jakiej „prawnej podstawie” zamyka się szkoły i przedszkola i jak to pogodzić z koniecznością podtrzymania „podstawowych funkcji placówek medycznych”. Premier Bawarii Markus Soeder argumentuje, że wobec wysokich wskaźników zakażeń, „wysłanie nauczycieli i uczniów do szkół byłoby nieodpowiedzialne”.

Aktualny (3.01.) siedmiodniowy wskaźnik zakażeń na 100 000 mieszkańców w Niemczech wynosi 139,6. Najwyższy odnotowano 22 grudnia – wynosił 197,6. Różnice pomiędzy krajami związkowymi są bardzo duże: najniższy wskaźnik występuje w Szlezwiku-Holsztynie (77,4), a najwyższy w Saksonii (329,7).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDJMpCZK
Źródło:
KOMENTARZE
(6)
Bbbj55&
2 miesiące temu
Widać jak władza na całym świecie nakręca się koronawirusem, jak oni nas pozamykają, jak pobudują szpitale tymczasowe, jak oni nas zaszczepią ... I właśnie o to chodzi, żeby nie zajmować się trudnymi sprawami - prawdziwymi chorobami, gospodarką, finansami, pracą dla ludzi tylko wymyślonym zagrożeniem i zwalać na wirusa wszelkie niepowodzenia przez najbliższe 10 lat
jakie
2 miesiące temu
restrykcje skoro wlasnie niemcom odbila palma i szul na narty w gory tlok jak cholera a oni mowia o jakis restrykcjach ktore sa tylko zaleceniem
swiatowy
2 miesiące temu
sysem finansowy bankrutuje co 100 lat i ta szopka z wirusem jest cykliczna acha jest 1200 miliarderow i kilka tysiecy multimilionerow oni posiadaja juz ponad 50 % zasobow swiatowych o pozostale walczy miedzy soba 7 miliardow takze z 4 miliardy musi umrzec i to szybko najlepiej z braku leczenia nowotworow od zawalow kortyzol pomoze i pewnie szybko zbliza sie duza woja wszyscy sie zbroja na potege
bDJMpCZL
Mała
2 miesiące temu
biała willa za kilka mln € w Dahlem mi się śni.
tak to jest
2 miesiące temu
polecam-rotschildowie sprzedają swoje aktywa.