Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Niemiecka gazeta o reparacjach: "Rozdrapywanie starych ran"

290
Podziel się

To "gorzkie", jeśli polski rząd i grecki parlament nadal uważają, że ​​Niemcy nie zapłacili w wystarczającym stopniu za swoją winę – pisze "Maerkische Oderzeitung".

powstanie warszawskie
powstanie warszawskie (East News)
bDTWAKZh

Po klęsce w 1945 r. Niemcy zrobiły wiele, by wyciągnąć polityczne wnioski z popełnionych zbrodni i by przynajmniej trochę złagodzić cierpienia tych, którzy przeżyli i przede wszystkim zyskać nowe zaufanie” – pisze w internetowym wydaniu "Maerkische Oderzeitung" (MOZ).

Ukazujący się we Frankfurcie nad Odrą dziennik komentuje decyzję greckiego parlamentu, który zobowiązał rząd Aleksisa Ciprasa do podjęcia niezbędnych kroków w żądaniu reparacji od Niemiec. Autor komentarza w MOZ, Dietrich Schroeder zauważa, że Niemcy utraciły w wyniku wojny jedną trzecią terytorium. "Nawet w tej trudnej kwestii postawiono w 1990 r. kropkę" – czytamy.

bDTWAKZj

Pokój w Europie

Zdaniem autora, jeśli teraz polski rząd i grecki parlament nadal są zdania, że Niemcy nie zapłacili w wystarczającym stopniu za swoją winę, "to jest to przede wszystkim gorzkie". "Czy wspólny sukces Europejczyków nie polega na tym, że – z wyjątkiem byłej Jugosławii – jeszcze nigdy tak długo nie żyliśmy ze sobą w pokoju, jak od 1945 roku?"– pyta Schroeder.

Rzecznik obala tezę o "emeryturze przy śmietniku". "Czy Polacy są głupsi od Niemców?"

bDTWAKZp

Gesty dobrej woli

Autor przyznaje, że polscy czy greccy robotnicy przymusowi i rodziny ofiar otrzymali niższe odszkodowanie niż np. obywatele USA czy Izraela. "Można sobie wyobrazić, że wobec Polski i Grecji istnieją jeszcze inne gesty dobrej woli, takie jak restytucja dóbr kultury czy odbudowa (…) Pałacu Saskiego".

Powinien im towarzyszyć duch współpracy, a nie „rozdrapywanie starych ran. Albo absurdalnie wysokie roszczenia setek miliardów euro” – czytamy. "Tak czy owak dobrego sąsiedztwa i zaufania nie można kupić za pieniądze" – konstatuje MOZ.

bDTWAKZq

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDTWAKZK
gospodarka
Źródło:
Deutsche Welle
KOMENTARZE
(290)
Polak
2 lata temu
Co za podły , zakłamany naród. Dobre stosunki między obu krajami będą wtedy jak Niemcy nie będą wtrącać się i wtykać nosa w nie swoje sprawy, zabiorą stąd swoje gazecidła jątrzące przeciwko Polsce, szerzące wrogą propagandę i uszanują nasze prawo do samostanowienia.No i jeszcze powinni oddać wszystkie polskie dzieła sztuki, księgozbiory i inne rzeczy które ukradli. Tuska możecie sobie zostawić.
ze Stolycy
2 lata temu
Stare rany się zasklepią jak dostaniemy reparacje panie niemiec
Miki
2 lata temu
Niemcy mają mentalność Kalego, nie potrafią oddać nawet dzieł sztuki które ukradli, pod względem złodziejstwa Berlin =Moskwa
bDTWAKZL
matematyk
2 lata temu
Powierzchnia polski przed wojną 389 720 km2 po wojnie 312 679 km2 my też po wojnie wywołaną przez Niemcy straciliśmy. 1/4 terytorium. o swoje to niech się upominają od ruskich. a nam niech płacą reparacje i oddają 70.000 km2 ziemi. którą przez nich straciliśmy lub wypłacą reparacje także za ziemię
kamil
2 lata temu
ale beszczelni są niemcy - morduja niszcza kraje a później uważają że wszystko jest ok, takiego falszu dawno nie słyszałem
...
Następna strona