Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
reparacje
18.04.2019 21:14

Niemiecka gazeta o reparacjach: "Rozdrapywanie starych ran"

To "gorzkie", jeśli polski rząd i grecki parlament nadal uważają, że ​​Niemcy nie zapłacili w wystarczającym stopniu za swoją winę – pisze "Maerkische Oderzeitung".

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
powstanie warszawskie

Po klęsce w 1945 r. Niemcy zrobiły wiele, by wyciągnąć polityczne wnioski z popełnionych zbrodni i by przynajmniej trochę złagodzić cierpienia tych, którzy przeżyli i przede wszystkim zyskać nowe zaufanie” – pisze w internetowym wydaniu "Maerkische Oderzeitung" (MOZ).

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wita w Berlinie prezydenta Czech
Niemieckie reparacje wojenne. Czesi nie będą się o nie ubiegać

Ukazujący się we Frankfurcie nad Odrą dziennik komentuje decyzję greckiego parlamentu, który zobowiązał rząd Aleksisa Ciprasa do podjęcia niezbędnych kroków w żądaniu reparacji od Niemiec. Autor komentarza w MOZ, Dietrich Schroeder zauważa, że Niemcy utraciły w wyniku wojny jedną trzecią terytorium. "Nawet w tej trudnej kwestii postawiono w 1990 r. kropkę" – czytamy.

Pokój w Europie

Zdaniem autora, jeśli teraz polski rząd i grecki parlament nadal są zdania, że Niemcy nie zapłacili w wystarczającym stopniu za swoją winę, "to jest to przede wszystkim gorzkie". "Czy wspólny sukces Europejczyków nie polega na tym, że – z wyjątkiem byłej Jugosławii – jeszcze nigdy tak długo nie żyliśmy ze sobą w pokoju, jak od 1945 roku?"– pyta Schroeder.

Rzecznik obala tezę o "emeryturze przy śmietniku". "Czy Polacy są głupsi od Niemców?"

Gesty dobrej woli

Autor przyznaje, że polscy czy greccy robotnicy przymusowi i rodziny ofiar otrzymali niższe odszkodowanie niż np. obywatele USA czy Izraela. "Można sobie wyobrazić, że wobec Polski i Grecji istnieją jeszcze inne gesty dobrej woli, takie jak restytucja dóbr kultury czy odbudowa (…) Pałacu Saskiego".

Straty wojenne Polski to 886 mld dolarów. Takie wyliczenia podają eksperci ds. reparacji

Powinien im towarzyszyć duch współpracy, a nie „rozdrapywanie starych ran. Albo absurdalnie wysokie roszczenia setek miliardów euro” – czytamy. "Tak czy owak dobrego sąsiedztwa i zaufania nie można kupić za pieniądze" – konstatuje MOZ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: reparacje, niemcy, wojna, gospodarka, wiadomości
Źródło:
Deutsche Welle
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-04-2019

PolakCo za podły , zakłamany naród. Dobre stosunki między obu krajami będą wtedy jak Niemcy nie będą wtrącać się i wtykać nosa w nie swoje sprawy, zabiorą … Czytaj całość

18-04-2019

jasPiS chce przenieść Polskę do średniowiecza. Jeśli każą mi iść na wojnę (nieważne w jakiej formie) z Niemcami to prędzej pójdę na wojną z PiS-em.

18-04-2019

ze StolycyStare rany się zasklepią jak dostaniemy reparacje panie niemiec

Rozwiń komentarze (290)