Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Niemiecka gazeta o reparacjach: "Rozdrapywanie starych ran"

290
Podziel się:

To "gorzkie", jeśli polski rząd i grecki parlament nadal uważają, że ​​Niemcy nie zapłacili w wystarczającym stopniu za swoją winę – pisze "Maerkische Oderzeitung".

powstanie warszawskie
powstanie warszawskie (East News)

Po klęsce w 1945 r. Niemcy zrobiły wiele, by wyciągnąć polityczne wnioski z popełnionych zbrodni i by przynajmniej trochę złagodzić cierpienia tych, którzy przeżyli i przede wszystkim zyskać nowe zaufanie” – pisze w internetowym wydaniu "Maerkische Oderzeitung" (MOZ).

Ukazujący się we Frankfurcie nad Odrą dziennik komentuje decyzję greckiego parlamentu, który zobowiązał rząd Aleksisa Ciprasa do podjęcia niezbędnych kroków w żądaniu reparacji od Niemiec. Autor komentarza w MOZ, Dietrich Schroeder zauważa, że Niemcy utraciły w wyniku wojny jedną trzecią terytorium. "Nawet w tej trudnej kwestii postawiono w 1990 r. kropkę" – czytamy.

Pokój w Europie

Zdaniem autora, jeśli teraz polski rząd i grecki parlament nadal są zdania, że Niemcy nie zapłacili w wystarczającym stopniu za swoją winę, "to jest to przede wszystkim gorzkie". "Czy wspólny sukces Europejczyków nie polega na tym, że – z wyjątkiem byłej Jugosławii – jeszcze nigdy tak długo nie żyliśmy ze sobą w pokoju, jak od 1945 roku?"– pyta Schroeder.

Rzecznik obala tezę o "emeryturze przy śmietniku". "Czy Polacy są głupsi od Niemców?"

Gesty dobrej woli

Autor przyznaje, że polscy czy greccy robotnicy przymusowi i rodziny ofiar otrzymali niższe odszkodowanie niż np. obywatele USA czy Izraela. "Można sobie wyobrazić, że wobec Polski i Grecji istnieją jeszcze inne gesty dobrej woli, takie jak restytucja dóbr kultury czy odbudowa (…) Pałacu Saskiego".

Powinien im towarzyszyć duch współpracy, a nie „rozdrapywanie starych ran. Albo absurdalnie wysokie roszczenia setek miliardów euro” – czytamy. "Tak czy owak dobrego sąsiedztwa i zaufania nie można kupić za pieniądze" – konstatuje MOZ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
Deutsche Welle
KOMENTARZE
(290)
reksio
3 lata temu
To nie jest rozdrapywanie starych ran. Do puki złodzieje nie oddadzą to co rozkradli i nie odbudują naszej ojczyzny którą w bestialski sposób zniszczyli nic nie będzie dobrze. Niemcy po wojnie bardzo się wzbogacili kosztem między innymi Polski. Wszystkie dobra kultury z nadwyżką powinny być natychmiast zwrócone polskiemu społeczeństwu. Wtedy może w niewielkim stopniu te rany zaczną się goić.
Max
3 lata temu
Warschauliebe
Piotr
3 lata temu
W wyniku tej wojny zniszczona została Polska, zabito 22% Polaków i na prawie pół wieku oddano kraj pod zarząd ZSRR. Czwarte pokolenie żyje w biedzie z powodu tej wojny. Ale zapomnijmy, "nic sie nie stało"...
polak wyborca
3 lata temu
Za odebranie WOLNOSCI WYBORU w kwestji szczepien i wprowadzenie PRZYMUSU ! - bede glosowal PRZECIWKO PIS !!!! Zapraszam wszystkich w poparciu tej akcji , nasz glos moze wiele zmienic !!!!!! To ostatnia wolnosc wyboru jaka nam jeszcze zostala!!! Bo W przyszlych wyborach mozemy juz nie miec prawa wyboru przy urnach!!!!
pol
3 lata temu
Czy wiecie że niemcy to Gmbh?
...
Następna strona