Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Witold Ziomek
|

Niemiecki deficyt uratuje strefę euro

6
Podziel się:

Niemcy rozważają odejście od polityki nadwyżek budżetowych na rzecz niewielkiego deficytu. To może być ratunek dla unijnej gospodarki - pisze "Dziennik Gazeta Prawna"

Domyślny opis zdjęcia na stronę główną
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną (PAP/EPA)

Informacja o rezygnacji Niemiec z nadwyżek budżetowych jest na razie nieoficjalna. Podała ją agencja Reutersa, powołując się na anonimowe źródło w niemieckiej aministracji.

Zmiana w polityce fiskalnej miałaby być powiązana z "pakietem ochrony klimatu", który ma kosztować 40 mld euro w ciągu 20 lat i ma być częściowo finansowany długiem. Pakiet zakąda wsparcie najbiedniejszych rodzin, związane z całkowitą rezygnacją z energetyki węglowej.

Niemieckie ministerstwo finansów do tej pory nie sprzeciwiło się takiemu rozwiązaniu.

Wśród osób namawiających niemieckie władze do zmiany polityki fiskalnej jest m.in. Christiane Lagarde, była szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Jej zdaniem, ożywienie gospodarcze w strefie euro wymaga obniżenia podatków lub zwiększenia wydatków publicznych.

Zobacz także: Oglądaj też: Emerytura bez podatku. Ekspert nie ma wątpliwości

Jak pisze "DGP", zadłużone kraje nie mogą sobie na to pozwolić. Dlatego powinny wziąć to na siebie Niemcy, które z roku na rok mają coraz wyższe nadwyżki budżetowe.

"Doszliśmy do momentu, w którym obecna polityka monetarna Niemiec bardziej szkodzi, niż pomagagospodarce" - ocenia Mikołaj Raczyński z Noble Funds TFI, cytowany przez "DGP". - "Stworzyło się błędne koło, w którym wszyscy oszczędzają, a nikt nie inwestuje. Państwo oszczędza przez coraz wyższe nadwyżki, a z kolei sektor prywatny, nie widząc wzrostu na horyzoncie, również zachowuje się bardzo ostrożnie".

Presja na rozluźnienie polityki finansowej przez niemiecki rząd rośnie. W zeszłym tygodniu redakcja "Financial Times" opublikowałą apel w tej sprawie, podpisany przez całe kolegium redakcyjne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(6)
Paweł
5 lata temu
Niemcy co miesiąc drukują Euro i mają kryzys?? Chyba muszą drukować 2 x tyle..
adrem
5 lata temu
Coś mi tu nie gra z tymi nadwyzkami chyba raczej zaczynaja gonic w pietke i nie wyrabiaja z oplacaniem migrantów no i Trump sankcjami przyłożył i tu jest drugie dno
123_abc
5 lata temu
Mają kasę na repatacje, powinni nam zacząć płacić.
ja
5 lata temu
Niezależnie od tego jak prężna jest gospodarka, to i tak o naszym osobistym dobrobycie decyduje to jakie mamy umiejętności i nawyki (w tym chęci do pracy). Powinniśmy inwestować w siebie i uczyć się cały czas, by nie okazało się, że niewiele mamy do zaoferowania. Słyszeliście o ksią.ż ce "Co robic, by zawsze mieć pracę i więcej zarabiac"? Kilka zmian może zrobić wielką różnicę.
Szimo
5 lata temu
Jeszcze tylko chwila i to wszystko walnie aż miło! Tak to się zawsze kończy jak się żyje na kredyt.