Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Niemiecka gospodarka ostro hamuje. Eksport dawno tak szybko nie spadał

24
Podziel się

Eksport to fundament niemieckiej gospodarki. I ten fundament mocno się chwieje. Tak wielkiego spadku jak w czerwcu nie było od trzech lat.

Angela Merkel ostatnią kadencję kanclerza kończy w złym nastroju
Angela Merkel ostatnią kadencję kanclerza kończy w złym nastroju (East News, Angelika von Stocki/face to face)
bDyOGBcR

Niemcy wyeksportowały w czerwcu towary i usługi o wartości 106,1 mld euro - podało we wstępnych danych biuro statystyczne Destatis. To o aż 8 proc. mniej niż rok temu, czyli o ponad 9 mld euro. Takiego spadku nie było w tych danych od lipca 2016 roku.

Owszem, rok temu wzrost eksportu był wysoki i rósł o 7,6 proc. Można więc mówić o wysokiej bazie, do której trzeba porównywać. Chińczycy kupowali wtedy niemieckie auta na potęgę. Teraz toczą wojnę handlową z USA i przestali interesować się europejską motoryzacją.

bDyOGBcT

Zobacz też: Rynek niemiecki nie jest zagrożeniem. To Czechy podbierają nam Ukraińców

Co ciekawe, to jednak nie tylko Chińczycy są odpowiedzialni za niepowodzenia niemieckich eksporterów. Owszem, sprzedaż do tzw. krajów trzecich (szczegółowego rozbicia na kraje Destatis nie padał), czyli głównie USA i Chin spadła o aż 10,7 proc. Ale zakupy w Niemczech poważnie zmniejszyły też kraje Unii Europejskiej.

Eksport do UE spadł o aż 6,2 proc. rok do roku do 63,5 mld euro. Głównie poza strefą euro (-7,2 proc. rdr), choć i w strefie euro spadku o 5,6 proc. rdr nie można uznać za wynik pozytywny.

bDyOGBcZ

Niemcy cały czas na plusie

Jednocześnie z eksportem malał też import. Tyle, że w dużo wolniejszym tempie, bo o 4,4 proc. rok do roku do 89,3 mld euro. W tym spoza Unii o aż 8,9 proc.

Nas interesuje spadek importu z krajów unijnych, niebędących w strefie euro, bo w tej grupie znajduje się Polska. Import zmalał tu o 2,7 proc., ze strefy euro o zaledwie 0,3 proc. GUS nie podał jeszcze danych za czerwiec, ale dane niemieckie nie nastrajają optymistycznie.

bDyOGBda

Ostatnio GUS informował, że od stycznia do maja sprzedaliśmy do naszego zachodniego sąsiada towary o wartości 26,7 mld euro, czyli o 4,8 proc. więcej rok do roku. Udział Niemiec w naszym eksporcie spadł rok do roku z 28 do 27,5 proc. GUS dane za czerwiec poda w przyszłym tygodniu, 14 sierpnia i już można zacząć się obawiać, co w nich będzie.

Mimo złych danych o dynamice eksportu, Niemcy nadal utrzymują wysoką nadwyżkę w handlu zagranicznym. Wyniosła w czerwcu 16,8 mld euro. Rok temu była dużo wyższa - 22 mld euro. Tak słabego czerwca pod kątem nadwyżki handlowej nie było od 2016 roku. Ostatnio słabszy miesiąc był w styczniu 2019 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDyOGBdb
bDyOGBdu
KOMENTARZE
(24)
111
rok temu
Niemcy są najbogatszym krajem w Europie dzięki temu że mają własny przemysł. Nie sprzedali swoich fabryk i dzięki nadwyżce w eksporcie . Polakom przez prawie 30 lat wmawiano zupełnie coś odwrotnego , że trzeba wszystko sprywatyzować, sprzedać i żebyśmy się cieszyli z tanich importowanych towarów z zagranicy bo wszystko co Polskie jest złe.
as
rok temu
Zapraszamy na szparagi do Polski. Rolnicy czekają.
taka prawda
rok temu
Polska gospodarka ,to jest czesc niemieckiej gospodarki , czysto polskiej gospodarki juz nie ma , wszytsko jest oparte w Polsce na niemieckiej gospodarce ,podobnie z handlem , tylko niemieckie sklepy , Niemcy , Niemcy dookola !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
bDyOGBdv
marian
rok temu
WINCYJ EMIGRANTÓW, PRZECIEŻ ONI ZA PRACĄ
Pozi
rok temu
Panie as Pan ma pretensje do Niemiec że musiał Pan tam jeździć na szparagi? Dlaczego dobry Polak nie dał ci zarobić?
...
Następna strona