Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemieckie koncerny tną zatrudnienie. Zapowiedź recesji

61
Podziel się:

Na zapowiedzianą likwidację miejsc pracy w Deutsche Bank i w koncernach BASF oraz Bayer AG ekonomiści w Niemczech reagują wstrzemięźliwie. Odradzają „popadanie w panikę”.

Niemieckie koncerny tną zatrudnienie. Zapowiedź recesji
(East News, Robert Stachnik/REPORTER)

Nie ma wśród niemieckich ekonomistów zgodności co do tego, czy najnowsze doniesienia o zwolnieniach w koncernach DAX są rzeczywistym indykatorem przyszłego stanu rynku pracy w Niemczech. Zdaniem szefa Instytutu Gospodarki Światowej z Kilonii Gabriela Felbermayera zapowiedziane ostatnio przez koncern BASF oraz przez Deutsche Bank zwolnienia pracowników nie oznaczają kompleksowej redukcji miejsc pracy w Niemczech.

"W całej gospodarce liczymy się nie z likwidacją zatrudnienia, lecz ze spowolnieniem zatrudniania nowych pracowników – powiedział w środę Felbermayer gazetom Funke Mediengruppe. Owszem, potwierdza on, że aktualne osłabienie koniunktury gospodarczej odbija się negatywnie na rynku pracy szczególnie w firmach produkcyjnych.

Jednak powodem jest nie tylko koniunktura, lecz także problemy wewnętrzne tych firm". Jak podkreśla ekonomista "niemiecka gospodarka była ostatnio w pełni wykorzystana, co prowadziło raczej do niedoboru siły roboczej".

"Nie popadać w panikę"

W podobnym tonie wypowiada się szef Niemieckiego Instytutu Badań Gospodarczych (DIW) Marcel Fratzscher. Uważa on, że z powodu zapowiedzianych zwolnień pracowników Deutsche Bank, koncernu BASF czy Bayera AG nie należy „popadać w panikę”. Zawsze dochodziło i będzie dochodzić do zmian w pojedynczych przedsiębiorstwach.

Ale niemiecka gospodarka zdaniem Fratzschera jest silna i powinna w tym i w następnym roku stworzyć więcej miejsc pracy niż ich zlikwidować. Większe zagrożenie dla niej stwarza raczej globalny konflikt handlowy, który wg szefa DIW może w nadchodzących miesiącach jeszcze się zaostrzyć. "Wydaje się, że prezydent USA wybrał sobie Niemcy za następny cel" – uważa ekspert.

Recesja za progiem?

Tych umiarkowanie optymistycznych prognoz nie podziela szef VP-Banku Thomas Gitzel. W jego opinii „Niemcom grozi recesja. Nie tylko wielkie koncerny likwidują miejsca pracy, ale dzieje się to również w małych przedsiębiorstwach". Zdaniem prof. Friedricha Heinemanna, wykładowcy w Centrum Europejskich Badań Gospodarczych z Mannheim, "cięciu zatrudnienia w przemyśle towarzyszyć będzie powstawanie nowych miejsc w budownictwie oraz w dużej części sektora usług".

Wielu ekspertów gospodarczych jest zdania, że koncerny pojawiają się wprawdzie w nagłówkach gazet, ale decydująca dla polityki zatrudnienia w Niemczech jest ocena ogólnego rozwoju gospodarczego głównie przez średnie przedsiębiorstwa.

Deutsche Bank zapowiedział tydzień temu, że w ramach programu oszczędnościowego do 2022 r. zwolni 18 tys. osób, redukując liczbę zatrudnionych do 74 tysięcy. W czerwcu koncern chemiczny BASF poinformował, że do końca 2021 roku zlikwiduje w swych zakładach na całym świecie 6 tys. miejsc pracy.

Pod koniec 2018 r. koncern zatrudniał 122 tys. osób. Jak poinformował w w listopadzie 2018 koncern Bayer AG z Leverkusen, do końca 2021 r. zamierza zlikwidować 12 tys. miejsc pracy. Najwięcej zwolnień ma być w Niemczech.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pltu wstaw treść

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Deutsche Welle
KOMENTARZE
(61)
Pol
5 lata temu
Ciemny Ludzie już nie długo będziemy Irlandią
Jan
5 lata temu
Nie macie pojęcia co tak naprawdę się dzieje. Czy wiecie że szpaki opitoliły wszystkie czereśnie w sadzie? Ale dzięki Bogu sąsiadowi też. 🤪🤪🤪
asdf
5 lata temu
jak padną helmuty to i padnie pińćset plus dla katolopatologi w pisslandzie, nareszcie
Otóż
5 lata temu
Basf - majątek zbudowany na zbrodni ? I cały świat oraz ue to akceptują
popis
5 lata temu
Problem polega na tym, że recesja to coś naturalnego i każdy ekonomista i doradca o tym wie. W normalnym kraju w długoterminowych planach zawsze bierze się pod uwagę ten fakt. Tylko u nas "zaoczni ekonomiści" zakładają idealne warunki do końca świata - po nas choćby potop. Idą ciężkie czasy o czym mówił u Sowy facet który jest teraz premierem.
...
Następna strona