Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Fatalne dane o niemieckim przemyśle. Recesja grozi też Polsce

118
Podziel się

Niemcy są na skraju recesji, a ich rynek może za sobą pociągnąć inne, w tym polski. Produkcja dołuje, a ekonomiści prognozują globalne spowolnienie.

Recesja dociera nad Odrę. Rozprzestrzeni się na pozostałe rynki
Recesja dociera nad Odrę. Rozprzestrzeni się na pozostałe rynki (Fotolia)
bDJawqJN

Niemcy to największy partner handlowy dla Polski - stanowią 28 proc. naszego eksportu. Niestety, u zachodniego sąsiada recesja jest coraz bardziej prawdopodobna. Ostatnie dane Destatis (odpowiednik polskiego GUS-u) pokazują, że kondycja niemieckiego przemysłu ma się fatalnie. Pojawiały się informacje o poprawie, ale okazały się mrzonką - produkcja dołuje (w czerwcu spadek 5,2 proc. w skali roku).

Zdaniem ekonomistów, załamanie niemieckiego rynku może za sobą pociągnąć konsekwencje w zaodrzańskich krajach. - Spowolnienie, które dotyka Niemiec i globalnych rynków, nie ominie i Polski. Jednak będzie łagodzniejsze niż u naszych sąsiadów - prognozuje na łamach "Rzeczpospolitej" Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millenium.

bDJawqJP

Nie tylko my dla nich, Polska jest również jednym z głównych partnerów dla Niemiec (numer 6. na liście), dlatego widmo recesji jest takie groźne. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii pochwaliło się, że Polska wyprzedziła Wielką Brytanię na liście głównych partnerów handlowych Niemiec, z wynikiem 50,6 mld euro.

Jak podkreśla Mateusz Walewski, główny ekonomista BGK, kondycja gospodarcza Polski zależy nie tylko od sytuacji wewnętrznej, ale także, i to w dużej mierze, od sytuacji na rynkach globalnych. A tu nie dzieje się dobrze. Oprócz konsekwencji wojen handlowych, wpływających również na niestabilność rynków finansowych i walutowych - zdaniem eksperta - duże ryzyko i niepewność potęguje obniżenie dynamiki wzrostu PKB Chin oraz brexit.

bDJawqJV
Zobacz także: Obejrzyj: Polska gospodarka spowalnia. Będzie "miękkie lądowanie"?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDJawqKq
KOMENTARZE
(118)
Polska catoli...
2 lata temu
My nie mamy się czego bać, bo Maryja jest królową Polski, a w 2016 r. intronizowany w Polsce został Jezus. Kto nam teraz podskoczy to go wciągniemy nosem. kryzys to się po prostu będzie bał wejść do Polski. Czeka nas 1000 lat szczęśliwości.
konkret_
2 lata temu
Zanim gruby schudnie...to chudy zdechnie....
emeryt
2 lata temu
Nas nie pociągną, bo u nas obecnie się nic nie produkuje, nie inwestuje, a jedynie rozdaje.
bDJawqKr
Patrick K.
2 lata temu
Utrzymanie nierobów z Afryki i Eurazji ściągniętych do Europy przez Merkel kosztuje...
Marek
2 lata temu
A myslicie ze dlaczego amerykanie obnizyli stopy procentowe? Bo recesja puka do drzwi. Wlasciwie juz jest, tylko boja sie do tego przyznac. A odlamki poleca daleko. ...
...
Następna strona