Notowania

Fatalne dane o niemieckim przemyśle. Recesja grozi też Polsce

Niemcy są na skraju recesji, a ich rynek może za sobą pociągnąć inne, w tym polski. Produkcja dołuje, a ekonomiści prognozują globalne spowolnienie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Recesja dociera nad Odrę. Rozprzestrzeni się na pozostałe rynki

Niemcy to największy partner handlowy dla Polski - stanowią 28 proc. naszego eksportu. Niestety, u zachodniego sąsiada recesja jest coraz bardziej prawdopodobna. Ostatnie dane Destatis (odpowiednik polskiego GUS-u) pokazują, że kondycja niemieckiego przemysłu ma się fatalnie. Pojawiały się informacje o poprawie, ale okazały się mrzonką - produkcja dołuje (w czerwcu spadek 5,2 proc. w skali roku).

Zdaniem ekonomistów, załamanie niemieckiego rynku może za sobą pociągnąć konsekwencje w zaodrzańskich krajach. - Spowolnienie, które dotyka Niemiec i globalnych rynków, nie ominie i Polski. Jednak będzie łagodzniejsze niż u naszych sąsiadów - prognozuje na łamach "Rzeczpospolitej" Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millenium.

Nie tylko my dla nich, Polska jest również jednym z głównych partnerów dla Niemiec (numer 6. na liście), dlatego widmo recesji jest takie groźne. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii pochwaliło się, że Polska wyprzedziła Wielką Brytanię na liście głównych partnerów handlowych Niemiec, z wynikiem 50,6 mld euro.

Jak podkreśla Mateusz Walewski, główny ekonomista BGK, kondycja gospodarcza Polski zależy nie tylko od sytuacji wewnętrznej, ale także, i to w dużej mierze, od sytuacji na rynkach globalnych. A tu nie dzieje się dobrze. Oprócz konsekwencji wojen handlowych, wpływających również na niestabilność rynków finansowych i walutowych - zdaniem eksperta - duże ryzyko i niepewność potęguje obniżenie dynamiki wzrostu PKB Chin oraz brexit.

Obejrzyj: Polska gospodarka spowalnia. Będzie "miękkie lądowanie"?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: recesja, gospodarka, rynki finansowe, kryzys, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-08-2019

RikoTak skończymy jak Wenezuela. A pisowcy na gałęziach..

08-08-2019

TeaPiS tylko kupuje wyborców ochlapami a sami kradną mililny

08-08-2019

Polska catolickAMy nie mamy się czego bać, bo Maryja jest królową Polski, a w 2016 r. intronizowany w Polsce został Jezus. Kto nam teraz podskoczy to go wciągniemy … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (120)