Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Fatalne dane o niemieckim przemyśle. Recesja grozi też Polsce

118
Podziel się:

Niemcy są na skraju recesji, a ich rynek może za sobą pociągnąć inne, w tym polski. Produkcja dołuje, a ekonomiści prognozują globalne spowolnienie.

Recesja dociera nad Odrę. Rozprzestrzeni się na pozostałe rynki
Recesja dociera nad Odrę. Rozprzestrzeni się na pozostałe rynki (Fotolia)

Niemcy to największy partner handlowy dla Polski - stanowią 28 proc. naszego eksportu. Niestety, u zachodniego sąsiada recesja jest coraz bardziej prawdopodobna. Ostatnie dane Destatis (odpowiednik polskiego GUS-u) pokazują, że kondycja niemieckiego przemysłu ma się fatalnie. Pojawiały się informacje o poprawie, ale okazały się mrzonką - produkcja dołuje (w czerwcu spadek 5,2 proc. w skali roku).

Zdaniem ekonomistów, załamanie niemieckiego rynku może za sobą pociągnąć konsekwencje w zaodrzańskich krajach. - Spowolnienie, które dotyka Niemiec i globalnych rynków, nie ominie i Polski. Jednak będzie łagodzniejsze niż u naszych sąsiadów - prognozuje na łamach "Rzeczpospolitej" Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millenium.

Nie tylko my dla nich, Polska jest również jednym z głównych partnerów dla Niemiec (numer 6. na liście), dlatego widmo recesji jest takie groźne. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii pochwaliło się, że Polska wyprzedziła Wielką Brytanię na liście głównych partnerów handlowych Niemiec, z wynikiem 50,6 mld euro.

Jak podkreśla Mateusz Walewski, główny ekonomista BGK, kondycja gospodarcza Polski zależy nie tylko od sytuacji wewnętrznej, ale także, i to w dużej mierze, od sytuacji na rynkach globalnych. A tu nie dzieje się dobrze. Oprócz konsekwencji wojen handlowych, wpływających również na niestabilność rynków finansowych i walutowych - zdaniem eksperta - duże ryzyko i niepewność potęguje obniżenie dynamiki wzrostu PKB Chin oraz brexit.

Zobacz także: Obejrzyj: Polska gospodarka spowalnia. Będzie "miękkie lądowanie"?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(118)
The
3 lata temu
Niemcy maja od 23 lat nadwyzke budrzetowa I maja czym pokryc recesje maja dobrze poinwestowane euro .Nic icheck nie ruszy przejda przez kryzys jak noz przez maslo
Jasio
3 lata temu
Mam pomysła - Niemcy przenieść do Afryki, tam nieograniczona tania siła robocza i nie będzie recesji... a w Europie zapanuje spokój.
juras
3 lata temu
ojejku --przecież my to już znamy -----przecież to już było ….dlatego rozszerzono unię o nowe państwa centralnej Europy aby ratować STARĄ 15 - TKĘ ….ale oni niczego się nie nauczyli ---jak byli głąbami -tak głąbami pozostali
Horst
3 lata temu
I super A.Stazjanka w koncu przysluzyla sie Rzeszy
PL
3 lata temu
nie martwcie się nasza partia i wódz pisu uchroni nas przed kryzysem,wszechmocny Kaczynski
...
Następna strona