Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Recesja w Europie. Ekonomiści spodziewają się spadku PKB Wielkiej Brytanii

112
Podziel się

Pierwszy raz od blisko 7 lat brytyjska gospodarka może znaleźć się pod kreską. Prognozy zakładają spadek PKB w drugim kwartale. A na tym może się nie skończyć. Nad Wielką Brytanią wisi widmo recesji.

Coraz więcej czarnych chmur nad brytyjską gospodarką.
Coraz więcej czarnych chmur nad brytyjską gospodarką. (Shutterstock.com)
bDmXlOpx

Szczyt koniunktury na świecie jest już za nami. Co więcej, hamowanie w największych gospodarkach Europy jest na tyle poważne, że coraz głośniej wybrzmiewa już hasło recesji. Najnowszy sygnał, że nie jest to tylko puste straszenie, płynie z Wielkiej Brytanii.

Brytyjska gospodarka w drugim kwartale najprawdopodobniej zaliczyła spadek PKB w porównaniu z pierwszym kwartałem. Jeśli prognozy się potwierdzą, będzie to pierwsza taka sytuacja od 2012 roku - wynika z ankiety przeprowadzonej przez agencję Bloomberg wśród ekonomistów.

Zobacz także: Polska gospodarka spowalnia. Czy będzie "miękkie lądowanie"?
bDmXlOpz

Szacuje się, że spadek PKB kwartał do kwartału był minimalny - na poziomie 0,1 proc., ale sygnalizuje poważne zmiany zachodzące w gospodarce. Eksperci tłumaczą to w głównej mierze paraliżem aktywności biznesowej na Wyspach w związku z niepewnością wokół brexitu. Ciągle jest zagrożenie opuszczenia wspólnoty bez porozumienia z Unią Europejską.

bDmXlOpF

Według Chrisa Williamsona z IHS Markit, cytowanego przez "The Guardian", jest zagrożenie, że spadkowy będzie również trzeci kwartał tego roku. A przypomnijmy, że przyjmuje się, iż dwa kolejne kwartały spadku PKB oznaczają już recesję. National Institute of Economic and Social Research (NIESR) szacuje prawdopodobieństwo wystąpienia recesji w tym roku na 40 proc.

Taki scenariusz jest tym bardziej realny, że kluczowe dla wzrostu gospodarki inwestycje spadają i to w tempie najszybszym od dekady, kiedy to mieliśmy poprzednią recesję.

Oficjalne dane dotyczące PKB Wielkiej Brytanii za drugi kwartał poznamy w przyszłym miesiącu. Eksperci wskazują jednak, że po słabych wynikach kwietnia i maja w czerwcu PKB musiałby wzrosnąć około 0,8 proc., żeby wyjść na zero. A w obecnej sytuacji jest to mało prawdopodobne.

bDmXlOpG

Wielka Brytania to kolejny duży kraj europejski, który jedzie na zaciągniętym hamulcu. Na temat możliwości wystąpienia recesji w całej strefie euro piszą we wtorek ekonomiści PKO BP. Wskazują przy tym na najnowszy odczyt indeksu Sentix (obrazuje nastroje inwestorów, oceniających bieżącą sytuację gospodarki i oczekiwania na kolejne 6 miesięcy).

Santix spadł właśnie do najniższego poziomu od listopada 2014 roku, a dla Niemiec, czyli największej gospodarki regionu, jest nawet najniższy od 2009 roku.

"Indeks wskazuje na coraz większe prawdopodobieństwo wystąpienia przynajmniej technicznej recesji w strefie euro (dwa kwartały z ujemną dynamiką PKB - przyp. red.), co wspiera oczekiwania na wznowienie łagodzenia polityki pieniężnej Europejskiego Banku Centralnego" - czytamy w komentarzu PKO BP.

bDmXlOpH

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDmXlOqa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(112)
jag 8
rok temu
Jeśli Polacy opuszczą Wielką Brytanię to ona PADNIE.
obatel wolski
rok temu
Tylko w Polsce wszystko coraz tańsze, tak uchwaliło Plenum PiS w Katowicach.
Labrador
rok temu
Ja tez wolę recesję w Anglii, niż boom w Polsce
bDmXlOqb
suweren
rok temu
Angole narzekają,że imigranci odbierają im miejsca pracy.Jak imigranci wyjadą to dumni synowie Albionu wyjdą z pabuw i wezmą się do pracy.Ale wtedy upadną paby a one też podnoszą PKB.
wjkrzy
rok temu
Naiwna wiara, że cokolwiek może rosnąć w nieskończoność.
...
Następna strona