Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KIB
|

Nieoficjalnie: ABW chce, by Obajtek przeszedł weryfikację służb. Chodzi o dostęp do tajnych informacji

225
Podziel się:

- ABW nie może się doprosić, by prezes PKN Orlen Daniel Obajtek przeszedł odpowiednią weryfikację i uzyskał dostęp do informacji niejawnych - dowiaduje się nieoficjalnie Radio Zet.

Nieoficjalnie: ABW chce, by Obajtek przeszedł weryfikację służb. Chodzi o dostęp do tajnych informacji
Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen (East News, JACEK DOMINSKI/REPORTER)

 Według nieoficjalnych informacji Mariusza Gierszewskiego z Radia Zet, służby uważają, że prezes największego polskiego koncernu paliwowego powinien przejść odpowiednią weryfikację. Powód? Kieruje firmą o strategicznym znaczeniu dla gospodarki i ma kontakty międzynarodowe.

Z kolei przedstawiciele koncernu mają twierdzić, że jest to Danielowi Obajtkowi niepotrzebne i że ma dostęp do materiałów poufnych.

Jak podaje Radio Zet, aby dostać dostęp do informacji tajnych i ściśle tajnych, Daniel Obajtek musiałby wypełnić ankietę bezpieczeństwa, a w niej odpowiedzieć na pytania dotyczące stanu zdrowia i sytuacji majątkowej. Potem te dane miałyby zostać zweryfikowane przez ABW w postępowaniu, w którym bada się m.in. konta bankowe i stan majątku.

Zobacz także: Inflacja nadal rośnie. Komentarz ministra finansów. „To nie moment na drastyczne ruchy”

Obajtek, jak podaje Radio Zet, uzyskując certyfikat dostępu do materiałów poufnych przed kilku laty, nie musiał wypełniać pełnej ankiety.

W odpowiedzi dla Radia Zet koncern napisał, że Obajtek wypełnił ankietę bezpieczeństwa osobowego w 2018 r., nie sprecyzował, czy we wszystkich punktach.

O komentarz do informacji Radia Zet poprosiliśmy PKN Orlen oraz ABW.

"Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN posiada poświadczenie bezpieczeństwa uprawniające do dostępu do informacji niejawnych, do klauzuli poufne, które pozwalają mu sprawować funkcję zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa" - napisało w odpowiedzi biuro prasowe Orlen. Koncern dodaje, że Obajtek "wypełnił ankietę bezpieczeństwa osobowego, która stanowi załącznik do ustawy o ochronie informacji niejawnych w zakresie wynikającym z przepisów cyt. ustawy". Podkreśla też, że zgodnie z ustawą za ochronę informacji klasyfikowanych jako niejawne odpowiada kierownik przedsiębiorcy. "Kierownik przedsiębiorcy posiada wymagane prawem poświadczenia bezpieczeństwa, uprawniające do przetwarzania informacji niejawnych" - czytamy.

Sprawa majątku Daniela Obajtka była szeroko opisywana przez media. Maciej Zaborowski, pełnomocnik Daniela Obajtka, podkreślał, że Obajtek złożył oświadczenia zgodnie z przepisami oraz że kontrola oświadczeń majątkowych podlega ściśle określonym procedurom i jest to w kompetencjach wyznaczonych organów.

Obajtek kieruje Orlenem od 2018 roku. Do 2017 pełnił funkcje publiczne: najpierw był wójtem Pcimia, a potem szefem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(225)
Renata
2 lata temu
Trochę dziwna sprawa ,bo temat znów zostaje odgrzany na nowo, tylko nie rozumiem w jakim celu? Ale tak to jest,że ludzie ciągle szukają sensacji...Szkoda tylko Obajtka, że znów na niego padło.
Qelke
2 lata temu
Ludzie zawsze będą szukać afery, tam gdzie jej nie ma. Poza tym temat już dawno został wyjaśniony.
Mariola
2 lata temu
Trochę dziwne, bo przecież gdyby nie był sprawdzany to raczej prezesem Orlenu by nie został.. Czy ktoś tego nie wie?
Frania
2 lata temu
Przecież temat już był dokładni sprawdzany, jakie irytujące jest to, że ciągle powtarza sie teen sam temat..
tolek
2 lata temu
Chryste panie temu czlowiekowi nigdy nie dadzą spokoju a prześwietliła go już każda możliwa agencja
...
Następna strona