Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MBL
|

Majątek Daniela Obajtka pod lupą posłów. "Wielkie zaskoczenie"

1097
Podziel się:

Szef Orlenu Daniel Obajtek miał przepisać ziemię na brata leśnika. Po kilku latach na terenie miał pojawić się pałac z basenem o wartości 5 mln zł. Tak twierdzą posłowie opozycji, którzy sprawdzają majątek Obajtka. - Czy zostało to sfinansowane z pensji brata-leśnika? Czy może wójta Pcimia – pytali podczas konferencji prasowej. Pałnomocnik Obajtka zaznaczył, że informacje rozpowszechniane przez posłów na temat oświadczeń majątkowych obecnego prezesa Orlenu są nieprawdziwe i zapowiedział podjęcie kroków prawnych.

Majątek Daniela Obajtka pod lupą posłów. "Wielkie zaskoczenie"
Na zdj. Daniel Obajtek, prezes Orlenu (PAP, Marcin Gadomski)

Posłowie Koalicji Obywatelskiej wnikliwie badają majątek prezesa Orlenu Daniela Obajtka. Jak twierdzą, chcieli porównać zebrane informacje z tym, co Obajtek umieścił w oświadczeniu.

- W roku 2007 pan Obajtek kupił ziemię, potem przepisał ją na brata, który jest leśnikiem. W roku 2013 obiekt - pałac z basenem - stał tam na miejscu. W 2016 pałac wrócił do majątku pan Obajtka. Chcieliśmy skonfrontować te informacje z oświadczeniami pana Obajtka i spotkało nas wielkie zaskoczenie – mówił w czwartek podczas konferencji poseł KO Cezary Tomczyk.

Posłowie opozycji twierdzą, że oświadczenia majątkowe Obajtka nie są nigdzie dostępne, dlatego wystąpili do Ministerstwa Rolnictwa o ich wydanie. Szef resortu – Grzegorz Puda - miał odpowiedzieć, że oświadczeń nie wyda, ponieważ znajdują się w kancelarii tajnej.

Zobacz także: Upadłość konsumencka. Długi wcale magicznie nie znikną

- Jak to możliwe, że leśnik, który zarabiał 7 tys. zł, był w stanie w ciągu kilku lat zbudować pałac? Czy to było z pensji leśnika? A może z pensji wójta gminy Pcim? – pytał Tomczyk, dodając, że klub poselski wystąpi do premiera z wnioskiem o wydanie oświadczeń.

Dzień wcześniej, przypomnijmy, podczas konferencji posłowie pokazali imponującą posiadłość, która ma należeć do Daniela Obajtka. Kompleks o wartości 5 mln zł znajduje się w miejscowości Łężkowice w woj. małopolskim.

Niedaleko znajduje się siedziba firmy TT Plast, którą – jak sugerują dziennikarze "Wyborczej" w ujawnionych taśmach – właśnie Obajtek miał nieoficjalnie kierować

Co na to prezes koncernu? Wysłaliśmy do biura prasowego Orlenu prośbę o odniesienie się do kwestii majątkowych podnoszonych przez posłów.

Maciej Zaborowski, pełnomocnik Daniela Obajtka, w oświadczeniu przesłanym PAP zaprzeczył informacjom rozpowszechnianym przez Marka Sowę oraz Cezarego Tomczyka. Podkreśla on, że Obajtek, będąc prezezem ARiMR złożył oświadczenia zgodnie z przepisami i również zgodnie z przepisami oświadczenie stanowiło tajemnicę służbową z mocy prawa. Dodał, że kontrola oświadczeń majątkowych podlega ściśle określonym procedurom i jest to w kompetencjach wyznaczonych organów. "Nie są nimi panowie posłowie Marek Sowa i Cezary Tomczyk" - zaznaczył Zaborowski.

"Jednocześnie podkreślam, że oświadczenia majątkowe pana Daniela Obajtka do 2016 r. zgodnie z przepisami prawa były publiczne, a dodatkowo były wielokrotnie sprawdzane m.in. przez CBA pod kierownictwem Pana Pawła Wojtunika i Prokuraturę pod kierownictwem Pana Andrzeja Seremeta" - głosi oświadczenie pełnomocnika Obajtka.

Ponadto Zaborowski zapowiedział, że w związku z "rozpowszechnianiem przez posłów Marka Sowę oraz Cezarego Tomczyka nieprawdziwych informacji na temat Daniela Obajtka w najbliższym czasie zostaną podjęte stosowne kroki prawne".

Na początku tygodnia Daniel Obajtek napisał na Twitterze, że cała afera taśmowa jest atakiem wymierzonym w jego osobę w odwecie za planowaną fuzję koncernów Orlen i Lotos.

Obajtek kieruje Orlenem od 2018 roku. Do 2017 pełnił funkcje publiczne: najpierw był wójtem Pcimia, a potem szefem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1097)
Zbigniew
3 lata temu
No to mamy nowego kradzieja publicznych pieniędzy, a to są wystarczające kwalifikacje by zostać premierem pislandii . Od zera do milionera . No i właśnie trzeba mieć umiejętność zacierana po sobie śladów .Oczywiście za tego rządu nic się nie dowiemy bo to zorganizowana grupa przestępcza. Ale rzecz najważniejsza to co robi Obajtek a raczej Kaczyński tzn. jeśli chcemy wprowadzać socjalizm to niestety mają rację ale jeśli chcemy wprowadzać gospodarkę wolnorynkową to opozycja ma rację . Lewica nacjonalizuje, a prawica prywatyzuje, to ABC ustroju w państwie.  PiS nacjonalizuje,więc jest lewicą, 500+ to nic innego jak socjalizm, W takim razie po co zrzucaliśmy socjalizm. ,, Nacjonalizacja gospodarki'' mówi wam to coś. I dlatego dzisiaj pis z opozycją rozmawiają na innych falach i nigdy się nie dogadają, mówiąc obrazowo konie ciągną w przeciwnych kierunkach.
Gwiazda
3 lata temu
NOWE ELYTY....niech może już miłośnicy ośmiorniczek wrócą
marsk
3 lata temu
Wystarczy jeden "nierozgarnięty" urzędnik kontroli skarbowej. Po "krzyżówce" mamy "Gości". A może więcej niż jednego?!
zna ktoś
3 lata temu
A jakie są POdstawy prawne zajmowania się majątkiem jakiegoś człowieka, przez POsłow.
Annko2
3 lata temu
Co ma do ukrycia niech ujawni wszyscy chyba są równi wobec prawa
...
Następna strona