Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Nieoficjalnie: Elon Musk nie będzie już finansował systemu Starlink w Ukrainie

Podziel się:

Według informacji CNN firma Elona Muska SpaceX poinformowała Pentagon w specjalnym liście, że nie jest w stanie dłużej finansować usług łączności satelitarnej Starlink w Ukrainie. Internet z satelitów był tam dostarczany od marca. Tymczasem wśród ukraińskich dowódców nadal widać zapotrzebowanie na terminale.

Nieoficjalnie: Elon Musk nie będzie już finansował systemu Starlink w Ukrainie
Elon Musk (Getty Images, Robyn Beck)

W liście, do którego dotarła stacja CNN, przedstawiciele SpaceX informują Pentagon, że firma "nie może już dłużej finansować usługi Starlink" w Ukrainie. Wojsko ukraińskie zaczęło korzystać z systemu na przełomie lutego i marca, kilka dni po rozpoczęciu agresji przez Rosję.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Elon Musk pomógł Ukrainie. Coś takiego pierwszy raz w historii

Elon Musk nie będzie finansował systemu Starlink?

W dokumencie zaadresowanym do władz Pentagonu firma SpaceX zawarła postulat dotyczący przejęcia finansowania rządowego i wojskowego wykorzystania systemu Starlink. Według SpaceX będzie on kosztował ponad 120 mln dolarów do końca roku, a w ciągu kolejnych 12 miesięcy koszty mogą wzrosnąć do ok. 400 mln dol.

"Nie jesteśmy w stanie dalej przekazywać terminali na Ukrainę ani finansować istniejących terminali przez czas nieokreślony" - podkreślono w liście. Do tej pory przekazano Ukrainie około 20 tys. terminali satelitarnych Starlink. Szef SpaceX Elon Musk poinformował, że operacja kosztowała jego firmę 80 mln dol., a do końca roku koszty przekroczą 100 mln dol.

Zapotrzebowanie nie maleje

Do Pentagonu, oprócz pisma ws. finansowania systemu Starlink, znalazła się prośba skierowana do Muska w lipcu przez naczelnego dowódcę ukraińskich Sił Zbrojnych Walerija Załużnego, o dostarczenie niemal 8 tys. kolejnych terminali Starlink.

Musk od początku uruchomienia usługi podkreśla, że internet z satelitów jest w stanie dotrzeć nawet do odległych i odizolowanych miejsc i właśnie to jest jego dużą przewagą. Jesienią 2021 r. SpaceX umożliwił składanie zamówień klientom z Polski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl