Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|
aktualizacja

Nieoficjalnie: Polska i Czechy porozumiały się w sprawie Turowa. Premier poleciał do Pragi

294
Podziel się:

Zespół negocjacyjny pod przewodnictwem minister środowiska Anny Moskwy uzgodnił z czeską stroną treść porozumienia ws. kopalni Turów; w środę wieczorem polski rząd w trybie obiegowym przyjął treść porozumienia - poinformowała PAP, powołując się na źródło zbliżone do sprawy. Kancelaria Premiera potwierdziła, że Mateusz Morawiecki udał się do Pragi na rozmowy z premierem Czech.

Nieoficjalnie: Polska i Czechy porozumiały się w sprawie Turowa. Premier poleciał do Pragi
Premier Mateusz Morawiecki osobiście udał się na rozmowy do Pragi w sprawie Turowa (PAP, Radek Pietruszka)

W czwartek rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE ogłosił opinię w sprawie czeskiej skargi na działalność kopalni węgla brunatnego Turów. Opinia ta nie jest wiążąca dla sędziów, zazwyczaj stanowi jednak pewnego rodzaju zapowiedź linii orzeczniczej. Priit Pikamäe stwierdził w niej, że Polska naruszyła prawo Unii przedłużając o sześć lat termin obowiązywania koncesji na wydobywanie węgla brunatnego w kopalni Turów bez przeprowadzania oceny oddziaływania na środowisko.

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że w środę wieczorem polski rząd - w trybie obiegowym - przyjął treść porozumienia. Źródło nie poinformowało o szczegółach zaakceptowanego przez rząd dokumentu. Umowę muszą parafować oba rządy.

Resort klimatu i środowiska pytany o komentarz w tej sprawie odmówił odpowiedzi, powołując się na poufność rozmów z Czechami.

Portal 300polityka.pl napisał w czwartek rano, że premier Mateusz Morawiecki wraz z delegacją udaje się do Pragi, aby kontynuować rozmowy w sprawie rozwiązania sporu o kopalnię Turów. Informacje te potwierdziła Kancelaria Premiera. "Premier Mateusz Morawiecki jest w drodze do Pragi, gdzie spotka się z premierem Czech Petrem Fialą" - napisała KPRM na Twitterze. Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że premier Morawiecki będzie prowadził dalsze rozmowy ws. kopalni Turów. O godzinie 13 zaplanowano wspólną konferencję prasową szefów rządów Polski i Czech.

Zobacz także: Spór o Turów dalej trwa. "Są to kary bez podstawy prawnej"

Kopalnia Turów. Spór Polski i Czech w TSUE

Polsko-czeskie rozmowy dotyczące kopalni węgla brunatnego Turów rozpoczęły się w czerwcu 2021 r. po tym, gdy strona czeska wniosła do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej skargę przeciwko Polsce w sprawie rozbudowy kopalni. Jednocześnie Praga domagała się wstrzymania wydobycia w kopalni, jako tzw. środka tymczasowego. Strona czeska uważa, że rozbudowa kopalni zagraża dostępowi mieszkańców czeskiego Liberca do wody; skarżą się oni także na hałas i pył związany z działalnością kopalni.

20 września 2021 r. TSUE nałożył na Polskę karę 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środka tymczasowego i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni. Polski rząd deklaruje, że nie zamierza płacić kary. Opinia rzecznika generalnego Trybunału w sprawie polsko-czeskiego sporu dotyczącego Turowa ma zostać ogłoszona w czwartek, 3 lutego.

Czeski premier Petr Fiala deklarował wcześniej, że zawarcie porozumienia z Polską będzie skutkować wycofaniem przez jego kraj skargi z TSUE.

Artykuł zaktualizowany

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(294)
patriota
2 lata temu
zaczynam rozumieć lekcje historii. jak mozna oczekiwac szacunku od innych jesli w kraju pluje sie na swoj rzad. nie wiem jak nam sie udalo przenosic geny do dzisiaj ...mysle ze skazani jestesmy na zaglade....poloki z lidla.
JaM
2 lata temu
Czesi wzięli słuszne pieniądze i odstąpili. Mam nadzieję, że polskie sądy nie odstąpią i wsadzą na długie lata do mamra Kaczyńskiego, Morawieckiego i popleczników z PiS-u, którzy tylko z tego tytułu okradli ojczyznę na ponad pół miliarda PLN !!!
Ktoś
2 lata temu
Teraz Polska mam nadzieje przyjrzy się bliżej wszystkim możliwym naruszeniom ze strony naszych sąsiadów.
Pamiętamy!
2 lata temu
ALE Knedle będą chciały korzystać z naszego Gazoportu?
OMatko!
2 lata temu
A TYMCZASEM, czeska kopalnia ČSM przy granicy z Polską działała od roku BEZ oceny środowiskowej, a wydana decyzja nie została poprzedzona obowiązkowymi uzgodnieniami transgranicznymi : ) NO TO skarżyć do TSUE!
...
Następna strona