Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

Kopalnia Turów i spór z Czechami. Skarga opublikowana przez TSUE

33
Podziel się:

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej opublikował skargę Czechów, którzy twierdzą, że polska kopalnia Turów zabiera im wody gruntowe. I że to efekt naruszonych przez Polskę przepisów.

Kopalnia Turów i spór z Czechami. Skarga opublikowana przez TSUE
Kopalnia Turów to przedmiot sporu Polski i Czech. Niedługo mogą do niego dołączyć inne kraje (wikimedia.org)

Jak informuje "Gazeta Wyborcza", opublikowanie skargi może mieć poważne skutki dla naszego kraju.

- Oznacza to rozpoczęcie sześciotygodniowego okresu, w którym inne państwa członkowskie mogą przystąpić do postępowania. Możemy spodziewać się przede wszystkim głosu ze strony Niemiec, których obywatele podobnie jak i Czesi są narażeni na destrukcyjne działanie polskiej odkrywki - mówi "GW" Patrycja Stefanek z fundacji Rozwój Tak, Odkrywki Nie.

W sprawę zaangażował się polski rząd i w poniedziałek urządził w Bogatyni konferencję prasową. Przypomnijmy, dlaczego. Otóż spółka PGE stara się o zgodę na dalszą rozbudowę kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów, która miałaby przedłużyć działalność kompleksu energetycznego w Turowie do 2044 roku.

Zobacz także: Majówka na świeżym powietrzu. "Przed nami okres testowy"

Czesi, którzy graniczą z kopalnią, protestują przeciwko dalszej ekspansji odkrywki w Turowie. Według nich zagraża ona utratą wody pitnej dla kilkunastu tysięcy mieszkańców sąsiadujących z wyrobiskiem po czeskiej stronie.

W wyniku zaniku wód podziemnych dochodzi także do zapadania się gruntów zagrażającego domom w regionie Żytawy. Mieszkańcy, którzy tymczasowo naprawiają swoje domy, obawiają się utraty stabilności i wartości swoich nieruchomości.

Pod koniec maja 2019 r. rada miejska w Bogatyni uchwaliła zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Bogatynia, polegającą na rozszerzeniu o niecałe 15 hektarów terenu odkrywkowej eksploatacji górniczej kopalni węgla brunatnego Turów.

Uchwała nakazuje stosowanie w trakcie robót eksploatacyjnych właściwych środków zapobiegawczych celem wyeliminowania m.in. potencjalnych zagrożeń hydrogeologicznych (związanych z powiększeniem zasięgu leja depresyjnego) oraz oddziaływań ponadnormatywnych (emisji do powietrza i hałasu).

Czesi podważyli dokumenty planistyczne Bogatyni zezwalające na rozszerzenie odkrywki kopalni węgla brunatnego Turów. Twierdzą, że przyjęto je w trakcie niezakończonych międzynarodowych konsultacji, co stoi w sprzeczności z prawem międzynarodowym.

22 lutego 2021 r. podjęli decyzję o złożeniu pozwu o uchybienie zobowiązaniom państwa członkowskiego do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w związku z negatywnymi skutkami funkcjonowania kopalni Turów m.in. w postaci znacznego obniżenia poziomu wód gruntowych na terenie Republiki Czeskiej. Teraz skarga została opublikowana.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(33)
Susza
3 lata temu
hydrologiczna jest w Europie od kilku lat, i to jest faktyczny powod, a nie kopalnia.
ObywatelkaK
3 lata temu
Czechom sie coraz bardziej pogarsza psyche... Jak nie wykupują ASTRA-ZENEKI z Danii, to wojują z Rosją albo czepiają się Polski...
Nomilo
3 lata temu
Problemy wodne to pikuś. Co zrobić z Turowem który jest nierentowny i do niego bedziemy dokładać do kończ ekspoloatacji. Na to nas niestać. Pora zacząć liczyć a nie upierać sie i atakować stronę Czeską. Ta petycja Czech niech nas uczy pokory ale też i ekonomii.
jak?
3 lata temu
Patrycja Stefanek z fundacji Rozwój Tak, Odkrywki Nie.-Niech ta pani wyjaśni o jaki rozwój chodzi.Czy aby nie o farmy wiatrowe kupywane od niemców?
bolo
3 lata temu
a Czesi wybudowali elektrownie 200 m od naszej granicy (Tepelná elektrárna Dětmarovice ) i kopca ile wlezie 80% dni w roku wieje wiatr z południa ...........
...
Następna strona