Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MAB
|
aktualizacja

Nieoficjalnie: premier zaproponował prezes ZUS tekę ministra finansów. "Stawiamy na kobietę-ministra"

713
Podziel się:

W obozie rządzącym trwają poszukiwania następcy Tadeusza Kościńskiego, który w poniedziałek stracił stanowisko po tym, jak PiS uznał, że potrzebne są decyzje personalne w związku z blamażem wokół Polskiego Ładu. "Wprost" ustalił, że stanowisko w MF zaproponowano szefowej ZUS prof. Gertrudzie Uścińskiej.

Nieoficjalnie: premier zaproponował prezes ZUS tekę ministra finansów. "Stawiamy na kobietę-ministra"
W poniedziałek stanowisko ministra finansów stracił Tadeusz Kościński. Tymczasowo resortem zarządza premier Morawiecki. (East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER, AFP)

Premier zaproponował prezes ZUS, by została nowym ministrem finansów - podał nieoficjalnie "Wprost" we wtorek. Medium powołuje się na słowa osoby z otoczenia szefa rządu, która miała powiedzieć: "chcemy, żeby na tym stanowisku była kobieta".

Czekamy na jej decyzję - mówi informator "Wprost".

ZUS nie komentuje tych doniesień. Jak podaje tygodnik, propozycja objęcia Ministerstwa Finansów przez Gertrudę Uścińską ma być sygnałem, że w rządzie Zjednoczonej Prawicy ma być więcej kobiet.

"Chcemy, żeby było więcej kobiet na istotnych stanowiskach w naszym gabinecie. Jeśli Uścińska zgodzi się objąć tekę ministra, to może być początek zmian w tym kierunku. Jeśli nie, to i tak będziemy chcieli, by kobieta została ministrem finansów" – mówi doradca premiera, cytowany przez "Wprost".

W poniedziałek, 7 lutego, dymisję ze stanowiska ministra finansów złożył Tadeusz Kościński.

(...) Minister przyjmuje na siebie odpowiedzialność polityczną za niedociągnięcia, jakie miały miejsce przy wdrażaniu nowych zasad podatkowych - tłumaczyła Teresa Czerwińska, rzeczniczka PiS.

Ogłoszono, że do momentu wyłonienia kandydata na ministra, tekę szefa resortu przejmie Mateusz Morawiecki.

Jak przypomina "Wprost", spekulowano, że nowym ministrem finansów może zostać Piotr Nowak, minister rozwoju i technologii kojarzony z frakcją Jacka Sasina lub Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa, bliższy Beacie Szydło. Kowalczyk jednak szybko zaprzeczył. Mówił, że nie bierze takiej opcji pod uwagę. Jeśli Gertruda Uścińska przyjmie propozycję premiera, to będzie oznaczało, że resort pozostanie w strefie jego wpływów - wskazuje tygodnik.

Gertruda Uścińska szefową ZUS od lutego 2016 r.

Gertruda Uścińska została prezesem ZUS sześć lat temu. Jest profesorem doktorem habilitowanym, specjalistką z zakresu polityki społecznej i ubezpieczenia społecznego. Jest związana naukowo z Zakładem Zabezpieczenia Społecznego w Instytucie Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego. W 2021 r., w piątą rocznicę swojego urzędowania, zapowiadała transformację cyfrową systemu zabezpieczenia społecznego.

Jesienią 2016 r. w wywiadzie dla forsal.pl mówiła: "Każda zmiana, której dokonuję w ZUS, jak np. ograniczenie liczby procesów służących realizacji naszych usług, ma być zmianą dobrą dla zakładu i naszych klientów. Jesteśmy usługodawcą. W zakładzie nie ma miejsca na politykę. Członkowie zarządu są merytoryczni. Dla mnie liczą się wiedza, kompetencje i umiejętności zarządzania organizacją publiczną".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(713)
aga
10 miesięcy temu
Taki bajzel narobili, a teraz szukają jakieś kobiety, żeby to posprzątała.
GOROLKA
10 miesięcy temu
HE , HE ZAŚ JEDNA ŻEBY SIE NAHAPIĆ
kryzys
10 miesięcy temu
W tych finansach Polski musi być już naprawdę źle skoro nikt już nie chce tej "teki"
OBSERWATOR
10 miesięcy temu
Sam te błędy powinien naprawić , dość tego błazeństwa?
aaa
10 miesięcy temu
Niech premier sam zostanie ministrem finansów i odkręca to co jest nie do odkręcenia. Jakieś czasowe rozwiązania niczego nie zmienią. Jak tylko przestaną obowiązywać wszystko wróci do punktu początkowego. Z tego Polskiego Ładu należy się po prostu wycofać, inaczej protestom nie będzie końca.
...
Następna strona