Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Oskładkowanie zleceń. Prezes ZUS przypomina się premierowi

105
Podziel się:

- Niezmiennie uważam, że należy zrezygnować z przepisów, które wyłączają obowiązek ubezpieczeń społecznych w razie zbiegu kilku umów cywilnoprawnych czy innych rodzajów działalności, chodzi o uproszczenie zasad - powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes ZUS Gertruda Uścińska.

Oskładkowanie zleceń. Prezes ZUS przypomina się premierowi
Prezes ZUS Gertruda Uścińska (Flickr, Adam Guz, KPRM)

W wywiadzie Uścińska była pytana o to, czy będzie wprowadzone pełne oskładkowanie umów zleceń i czy możliwe jest wejście w życie takiej zmiany w tym roku. Prezes ZUS wskazała, że w przeszłości prowadzone były międzyresortowe analizy tego, kogo ten problem dotyczy i jaka jest skala zjawiska zbiegu tytułów do ubezpieczeń – bo problem jest szerszy niż tylko składki od umów zleceń.

Zobacz także: Polityk PiS pokazał emeryturę matki. "To jak paski w TVP"

Nie tylko najmniej zarabiający

- Wypracowano propozycję rozwiązań w tym zakresie, którą przedstawiałam panu premierowi. (...) Powstał raport, który pokazał, że ta kwestia dotyczy około miliona osób, w większości powyżej 40. roku życia, które płacą składkę od pierwszego zlecenia, najczęściej od kwoty minimalnego wynagrodzenia, a de facto ich miesięczne dochody wynoszą średnio ok. 7 tys. zł. Zatem kwestia wcale nie dotyczy osób najmniej zarabiających - zauważyła Uścińska.

Dodała, że bez zmian takie osoby nie będą mogły liczyć na godną emeryturę ani adekwatne zasiłki czy renty.

Uproszczenie zasad

- Niezmiennie uważam, że należy zrezygnować z przepisów, które wyłączają obowiązek ubezpieczeń społecznych w razie zbiegu kilku umów cywilnoprawnych czy innych rodzajów działalności. Chodzi o uproszczenie zasad, pozbycie się kazuistyki, która generuje niepotrzebne koszty i ryzyko dla osób ubezpieczonych i płatników składek oraz zagwarantowanie pełniejszej ochrony socjalnej dla miliona osób - podkreśliła prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Na uwagę, że może trzeba się premierowi przypomnieć w tym temacie, Uścińska odparła, że konsekwentnie upomina się o tę kwestię. - Pytam, kiedy projekt będzie procedowany. Mam zapewnienie, że będzie - powiedziała.

Emerytury sprzed Polskiego Ładu

Pytana, według jakich reguł ZUS wypłaci emerytury i renty w lutym (prace nad przepisami rangi ustawowej, które mają objąć emerytów i rencistów otrzymujących świadczenia w przedziale od 4920 zł do 12 800 zł ulgą dla klasy średniej, nie zakończyły się), Uścińska odparła, że obowiązuje rozporządzenie ministra finansów z 7 stycznia br.

- Na podstawie tego rozporządzenia od lutego wypłacamy świadczenia między 4920 zł a 12 800 zł brutto w takiej samej kwocie na rękę, jak przed wejściem w życie Polskiego Ładu. Ponadto wraz ze świadczeniem za luty wypłacamy różnicę między kwotą na rękę, jaką osoby ze świadczeniami w tym przedziale otrzymały w styczniu, a jaką otrzymałyby na starych zasadach. Wypłaty na terminy 1,5 i 6 lutego są już dostarczone do kilku milionów naszych świadczeniobiorców. Podsumowując – dla grupy 421 tys. osób (czyli 6 proc. emerytów i niecałych 2 proc. rencistów ze świadczeniem brutto między 4920 zł a 12 800 zł) wypłata na rękę pozostanie w niezmienionej wysokości. Osoby te nie stracą na Polskim Ładzie, będzie on dla nich neutralny z punktu widzenia kwoty świadczenia z ZUS - zapewniła prezes ZUS

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(105)
ADRIAN
2 lata temu
Dlaczego emeryci którzy są już na emeryturze płacą w dalszym ciągu składki rentowe, przecież na rentę już nie pójdą??? Czy to nie jest chore???
emerytka
2 lata temu
waloryzacja powinna wynosić 30% żeby było w miarę sprawiedliwie w stosunku do inflacji, wzrostu cen i wzrostu wynagrodzeń posłów, senatorów i rządzących. Na wszystko jest m.in. 2 miliardy na TVP, na Kary miliardowe za upór ministra sprawiedliwości to na godna waloryzację powinno być. Chyba trochę buntu nie zaszkodzi ?
Nina
2 lata temu
Pracujący emeryt musi płacić składkę rentową. Pytam się po co ? Złodziejstwo w majestacie prawa.
emeryt
2 lata temu
Tak Pani Prezes. Od jednych się nie bieże pełne skłdki od dochodów a np; ja jako pracujący jeszcze emeryt mam potrącane wszystkie podwojnie. A w ty roku nawet płacę podatek od skłądki zdrowotnej bo jej się nie odlicza. Zastanawiam się dlaczego uprzywilejowane są niektóre zawody w podatkach jak np; Lekarze, rolnicy indywidalani. Ostatnio na jednej ze stacji benzynowej wyszedł do mnie z ciągnika rolnik i widząc że tankuję 30 litrów oleju napędowego poinformował żę weżmie za mnie fakturę to dostanie kasę z gminy co ma dogadane z obsługą. Na moją uwagę że wezwę Policję nawet się nie przestraszył rzucają że na KRUS i tak płaci grosze za PIS u a pracownicy najemni powinni na nich zarobić . NIc dodać nić ująć.
emeryt
2 lata temu
Ja też myślałem żę ZUS ma nasze składki ale dziś wiem że moje składki wpłacane są do FUS ( Fundusz Ubezpieczeń Społecznych ) też z Radą Nadzorczą i Zarządem. Zus natomiast negocjuje z FUS-em ile dostanie corocznie za zarządzanie czyli wypłaty i inne koszty np: utrzymanie budynków, pensje itd. Z tego gdzie coś czytałem to około 3,5 % wypłacanych pieniędzy. Pamiętajcie że żeby to w miarę ogarnąć składki, emerytury, renty , zasiłki i inne oraz ciągłe zmiany to w ZUS jest zatrudnionych około 40 tys. ludzi. Winny jest system który wprowadził Balcerowicz z Buzkiem że mamy coraz mniejsze emerytury, bo pracownicy ZUS wykonują tylko to co ustli Sejm oraz Rząd. Często widzę że dziś to jest jedyna firma państwowa co coś robią dla ludzi, bo zastanawiam się po co siedzi w mojej gminie 60 urzędników, Wójt, Rada gminy, po co 100 osób w Starostwie i powielane te same wydziały co w gminach, po co tysiące urzędników w Urządach Wojewódzkich i Woj Sejmikach wojewódzkich.
...
Następna strona