Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Oliwia Skindzier
|
aktualizacja

Składka zdrowotna dla emerytów 2022. Ile dokładnie wynosi?

184
Podziel się:

Polski Ład zmienia nie tylko sytuację przedsiębiorców, ale także wprowadza sporo regulacji dotyczących sytuacji emerytów. Emerytura bez podatku to jeden z najważniejszych pomysłów we wprowadzonej reformie podatkowej. Seniorzy muszą jednak liczyć się ze zwiększoną składką na ubezpieczenie zdrowotne. Przyglądamy się, jak wygląda składka zdrowotna w 2022 r. dla emerytów i czy rzeczywiście 90 proc. z nich zyska na zmianach.

Składka zdrowotna dla emerytów 2022. Ile dokładnie wynosi?
Ile wynosi składka zdrowotna dla emerytów w 2022 r.? (Flickr, Garry Knight CC-BY-SA-2.0)

Zmiany w emeryturach

Polski Ład wprowadził nową wysokość kwoty wolnej od podatku (30 000 zł), a co się z tym wiąże, zlikwidował obowiązek odprowadzania podatku dochodowego w przypadku miesięcznych świadczeń do 2500 zł brutto. Ta zmiana będzie dotyczyć wszystkich emerytów i rencistów, których świadczenia nie przekraczają 30 000 zł brutto rocznie.

Ile zyskają seniorzy? W perspektywie roku, zakładając, że emerytura lub renta wynosi 2 500 zł, mogą oni zaoszczędzić nawet do 2 250 zł. Niestety, realne korzyści nie będą tak duże, gdyż zwiększa się wysokość składki zdrowotnej.

Składka zdrowotna 2022 dla emerytów

Jak wygląda składka zdrowotna dla emerytów regulowana przez Nowy Ład? W 2022 r. wzrosła składka zdrowotna dla emerytów i jej wysokość wynosi aż 9 proc. bez możliwości odliczenia od podatku. 

Osoby, które przebywają na rencie lub emeryturze, mogą zdecydować się na zwiększenie swoich przychodów i rozpoczęcie prowadzenia lub kontynuowanie własnej działalności gospodarczej. Ogólna zasada mówi o tym, że takie osoby zwolnione są z opłacania składki społecznej, jednak nie zawsze zwolnione są z konieczności regulowania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Aby jednak korzystać z tego przywileju, trzeba spełnić określone warunki. 

Jeśli taka osoba pobiera świadczenie emerytalne lub rentowe w wysokości, która nie przekracza kwoty miesięcznego minimalnego wynagrodzenia (3010 zł w 2022 r.) oraz:

- uzyskuje dodatkowe przychody z tytułu działalności w wysokości, które nie przekraczają miesięcznie 50 proc. kwoty najniższej emerytury (1250 zł na początek 2022 r.), lub

- opłaca podatek dochodowy w formie karty podatkowej, 

jest zwolniona z obowiązku opłacania składki zdrowotnej z tytułu prowadzonej działalności. 

Kto straci, a kto zyska?

Polski Ład emerytury traktuje na różnych zasadach. Ci, którzy pobierają świadczenia w wysokości nie większej niż 2 500 zł, zyskają, ponieważ nawet przy większej składce zdrowotnej zaoszczędzą na podatku dochodowym. 

Jak wyglądają emerytury po wprowadzeniu Nowego Ładu? ZUS opublikował informacje na temat zmiany wysokości emerytur. Świadczenia:

 

  • do kwoty 483 zł — będą wypłacane w takiej samej kwocie,
  • od około 484 zł do 2 500 zł – będą wypłacone w kwocie wyższej niż w 2021 r., bo zaliczka do urzędu skarbowego wyniesie 0 zł,
  • powyżej 2 500 zł do około 4 920 zł – będą wypłacone w kwocie wyższej niż za grudzień 2021 r., bo zaliczka do urzędu skarbowego jest o tyle niższa w 2022 r. w stosunku do 2021 r., że pokryje wzrost odliczanej od świadczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne (9 proc.),
  • powyżej 4 920 zł do 12 800 zł — będą wypłacane w kwocie nie niższej niż w 2021 roku,
  • powyżej 12 800 zł — będą wypłacane w kwocie niższej niż w 2021 r., ponieważ zaliczka do urzędu skarbowego niższa w 2022 r. niż w 2021 r. nie pokryje wzrostu odliczanej od świadczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne (9 proc.).

W pierwotnym założeniu emeryci oraz renciści, którzy pobierają emerytury powyżej 4 920 zł do 12 800 zł, również mieli stracić na nowych regulacjach. Jednak pod wpływem licznych głosów sprzeciwu, a także ryzyka pozwu zbiorowego, rząd wprowadził rozporządzeniem z dnia 8 stycznia 2022 roku zmianę, zgodnie z którą świadczeniobiorcy z tej grupy będą mieli obliczaną zaliczkę na podatek oraz składkę zdrowotną na starych zasadach.

Od kiedy obowiązuje emerytura bez podatku?

Zgodnie z zapowiedzią rządzących, zmiany podatkowe określane jako Polski Ład obowiązują od 1 stycznia 2022 r., dlatego emerytury bez podatku seniorzy otrzymali już w styczniu 2022 r. Dla wielu świadczenia są wyższe, jednak niektórzy stracą. Ich emerytura lub renta będzie pomniejszona nie tylko o kwotę podatku dochodowego jak było dotychczas, ale także wyższą składkę zdrowotną.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
podatki
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(184)
opolanka
7 miesięcy temu
do aflik Oczywiście, że się mylisz, ale wyprowadzenie ciebie z błędu wymaga bardzo dużo szkoleń i pracy. Odliczenia od podatku są wtedy skuteczne jeżeli ten podatek odpowiednio wysoki się płaci a to dotyczy ilości lat pracy i wysokości składek odprowadzanych na fundusz emerytalny w tych latach, więc sam rozumiesz....
opolanka
7 miesięcy temu
ludzie nauczcie się czegokolwiek o płacach i wtedy będziecie wiedzieć skąd się wzięła kwota troszkę więcej niż 9% na ubezpieczenie zdrowotne. Powiem tylko, że wyliczenia przez zus są jak najbardziej prawidłowe. opolanka.
Burczymucha
7 miesięcy temu
Potrącono mi składkę zdrowotną w wysokości ok. 9,2% od całego dochodu brutto (który obejmował także "13-tkę"). Żadnych dodatkowych dochodów nie miałem. Nigdzie śladu informacji, czy ZUS wyrówna to z automatu, np. przy waloryzacji, czy też o bezprawnie zabrane pieniądze będzie trzeba specjalnie "się ubiegać"?!
Ela
7 miesięcy temu
Ja też mam potrąconą wyższą składkę zdrowotną. I nie bardzo rozumiem jak został sprządzony PIT.
Pola
7 miesięcy temu
Wiele osób napisało,że pobrano od emerytury składkę zdrowotną ponad 9%. Wynikło to z liczenia tej składki wyłącznie od emerytury wypłaconej za 12 m-cy. Tymczasem w pobranej przez ZUS składce zdrowotnej jest również wliczone 9% od 13-tki i 14-tki. Po zsumowaniu składki od E oraz dodatkowych świadczeń wyjdzie suma podana na PIT przysłanym przez ZUS.
...
Następna strona