Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Niepewna przyszłość LOT-u. Spółkę może zastąpić inny przewoźnik

Nowa spółka LOT Polish Airlines SA złożyła wniosek o certyfikat przewoźnika lotniczego. Informację potwierdził nam rzecznik prasowy firmy. To może być krok w stronę zastąpienia siostrzanego przedsiębiorstwa, czyli Polskich Linii Lotniczych LOT.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Flickr)

Należąca do Polskiej Grupy Lotniczej spółka LOT Polish Airlines SA została założona w maju. Teraz okazało się, że przedsiębiorstwo wystąpiło o wydanie certyfikatu przewoźnika lotniczego (AOC). Dzięki temu dokumentowi firma będzie mogła wykonywać loty komercyjne. Informację tę potwierdził nam rzecznik LOT-u Krzysztof Moczulski.

Portal pasazer.com podaje, że wniosek miał wpłynąć do Urzędu Lotnictwa Cywilnego w ubiegłym tygodniu. Jak dotąd władze PGL utrzymywały, że powołanie nowej spółki ma na celu wyłącznie "uporządkowanie działalności operacyjnej". Teraz pojawia się przypuszczenie, że nowa spółka miałaby zastąpić siostrzane przedsiębiorstwo - czyli Polskie Linie Lotnicze LOT - które przeżywa głęboki kryzys.

Z powodu zawirowań wywołanych epidemią koronawirusa LOT praktycznie nie zarabia, a ponosi wysokie koszty, m.in. umów leasingowych czy wynagrodzeń pracowników i załogi. Przed kilkoma dniami minister aktywów państwowych Jacek Sasin, nie wykluczał ponadstandardowych działań wobec przewoźnika i jego niepewnej przyszłości.

"Kontrolowana upadłość LOT to możliwy scenariusz, ale traktuję go jako absolutną ostateczność; na razie nie ma takiego pomysłu, realizujemy inny scenariusz" - powiedział wicepremier w RMF FM.

Według nieoficjalnych informacji w pierwszej kolejności nowym certyfikatem dla LOT Polish Airlines SA ma być objęty jeden samolot z każdego typu. Kolejne maszyny byłyby dopisywane sukcesywnie. Niewykluczone, że w finansowaniu nowego przewoźnika będzie uczestniczyć Polski Fundusz Rozwoju (PFR), który opracowuje obecnie rozwiązania ratunkowe dla LOT-u.

Obejrzyj: Wakacje 2020. Kolejne kraje otwierają się na Polaków

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-06-2020

klaksonJeszcze niedawno z TVPis słyszałem o rewalecyjnej sytyacji finansowej tej firmy i o mocarstwowych planach. To kto do kury nedzy mówi prawde bo siem … Czytaj całość

23-06-2020

8fz8fzKaczesyny wszystko wykończą

23-06-2020

MiłaCiekawe spółka założona w maju?Może dowiemy się kto jest udziałowcem

Rozwiń komentarze (232)