Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Niepewna przyszłość LOT-u. Spółkę może zastąpić inny przewoźnik

232
Podziel się

Nowa spółka LOT Polish Airlines SA złożyła wniosek o certyfikat przewoźnika lotniczego. Informację potwierdził nam rzecznik prasowy firmy. To może być krok w stronę zastąpienia siostrzanego przedsiębiorstwa, czyli Polskich Linii Lotniczych LOT.

Niepewna przyszłość LOT-u. Spółkę może zastąpić inny przewoźnik
(Flickr)
bDTqdAXV

Należąca do Polskiej Grupy Lotniczej spółka LOT Polish Airlines SA została założona w maju. Teraz okazało się, że przedsiębiorstwo wystąpiło o wydanie certyfikatu przewoźnika lotniczego (AOC). Dzięki temu dokumentowi firma będzie mogła wykonywać loty komercyjne. Informację tę potwierdził nam rzecznik LOT-u Krzysztof Moczulski.

Portal pasazer.com podaje, że wniosek miał wpłynąć do Urzędu Lotnictwa Cywilnego w ubiegłym tygodniu. Jak dotąd władze PGL utrzymywały, że powołanie nowej spółki ma na celu wyłącznie "uporządkowanie działalności operacyjnej". Teraz pojawia się przypuszczenie, że nowa spółka miałaby zastąpić siostrzane przedsiębiorstwo - czyli Polskie Linie Lotnicze LOT - które przeżywa głęboki kryzys.

Z powodu zawirowań wywołanych epidemią koronawirusa LOT praktycznie nie zarabia, a ponosi wysokie koszty, m.in. umów leasingowych czy wynagrodzeń pracowników i załogi. Przed kilkoma dniami minister aktywów państwowych Jacek Sasin, nie wykluczał ponadstandardowych działań wobec przewoźnika i jego niepewnej przyszłości.

bDTqdAXX

"Kontrolowana upadłość LOT to możliwy scenariusz, ale traktuję go jako absolutną ostateczność; na razie nie ma takiego pomysłu, realizujemy inny scenariusz" - powiedział wicepremier w RMF FM.

Według nieoficjalnych informacji w pierwszej kolejności nowym certyfikatem dla LOT Polish Airlines SA ma być objęty jeden samolot z każdego typu. Kolejne maszyny byłyby dopisywane sukcesywnie. Niewykluczone, że w finansowaniu nowego przewoźnika będzie uczestniczyć Polski Fundusz Rozwoju (PFR), który opracowuje obecnie rozwiązania ratunkowe dla LOT-u.

Zobacz także: Obejrzyj: Wakacje 2020. Kolejne kraje otwierają się na Polaków
bDTqdAYd

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDTqdAYy
KOMENTARZE
(232)
klakson
10 miesięcy temu
Jeszcze niedawno z TVPis słyszałem o rewalecyjnej sytyacji finansowej tej firmy i o mocarstwowych planach. To kto do kury nedzy mówi prawde bo siem gubiem.
8fz8fz
10 miesięcy temu
Kaczesyny wszystko wykończą
cośniegra
10 miesięcy temu
Czy to pralnia pieniędzy przez LOT poprzez córkę LOT Polish Airlines SA ? Kim jest prezes i zarząd tej drugiej spółki ?
bDTqdAYz
Domi
10 miesięcy temu
PiS to banda kłamców A TVP to zakłamane media żenada
Miła
10 miesięcy temu
Ciekawe spółka założona w maju?Może dowiemy się kto jest udziałowcem
...
Następna strona