Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Otwarcie granic 1 lipca. Wtedy wylecisz poza Europę

Komisja Europejska rekomenduje państwom członkowskim otwarcie zewnętrznych granic Unii od 1 lipca. Prawdopodobnie to wtedy stopniowo wróci ruch m.in. na granicy Polski z Ukrainą, a z Europy będzie też można łatwiej wylecieć na inne kontynenty.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Flickr)
Od 1 lipca stopniowo otwierane będą zewnętrzne granice Unii Europejskiej

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, taka rekomendacja pojawiła się podczas czwartkowej konferencji prasowej.

- Rekomendujemy przedłużenie czasowych restrykcji dla podróży do UE, które nie są niezbędne do 30 czerwca. Na razie nie jest możliwe ogólne zniesienie ograniczeń, ale dochodzimy do sytuacji, w której zaczniemy stopniowo to robić od 1 lipca - powiedziała na konferencji prasowej komisarz ds. wewnętrznych Ylva Johansson.

Rekomendacje co prawda nie są w żadnym stopniu wiążące i każdy kraj może postąpić wedle własnego uznania. Komisja jednak zaleca, by termin zamknięcia UE wydłużyć nie o miesiąc - jak pierwotnie planowano - a ledwie o 2 tygodnie, czyli do końca czerwca.

Obejrzyj: Kiedy otwarcie granic? Minister podaje państwa, do których pojedziemy na początku

Komisja apeluje również o jak największą koordynację działań.

- Skoordynowane podejście jest potrzebne. Wszyscy rozumieją, że jeśli jeden kraj strefy Schengen lub stowarzyszony z Schengen otworzyłby się w nieskoordynowany sposób, to jest duże ryzyko nowych restrykcji na granicach wewnętrznych - powiedziała Johansson, cytowana przez PAP.

Polska otwiera granice

Przypomnijmy, że od 13 czerwca rząd przywróci ruch na granicach Polski, o czym poinformował w środę premier Mateusz Morawiecki. Polacy będą mogli podróżować do państw Unii Europejskiej. Od 16 czerwca natomiast przywrócone będą loty międzynarodowe.

Kontrole na granicach będą zniesione - zapowiedział Mateusz Morawiecki. - Od 13 czerwca otwieramy granice na państwa Unii Europejskiej - powiedział szef rządu, cytowany przez Polską Agencję Prasową. Natomiast loty międzynarodowe będą "odmrożone" trzy dni później.

- Wchodzimy w kontakt już dzisiaj z LOT-em, żeby LOT mógł zaplanować odpowiednio powrót do świadczenia swoich usług - wytłumaczył premier.

Oznacza to, że od soboty Polacy będą mogli pojechać do państw unijnych, jak i obywatele tychże państw przybyć nad Wisłę, bez konieczności przejścia obowiązkowej kwarantanny. Dotychczas trzeba było w izolacji spędzić co najmniej czternaście dni.

Nie oznacza to jednak, że na polskich obywateli otworzą się wszystkie państwa. W money.pl informowaliśmy, że Czesi, choć otwierają granice, nie przewidują zniesienia obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny dla Polaków.

W świetle rekomendacji KE może więc zdarzyć się, że od 1 lipca stopniowo wróci ruch graniczny na przejściach z Ukrainą.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-06-2020

nickczyli znowu nic niewiadomo. ja chce konkretne daty, czy będę mogła przylecieć do Polski z UK w lipcu czy nie. czy mam anulować bilety zakupione w … Czytaj całość

11-06-2020

MoliPowinniśmy masowo opuścić ten kraj z dykty i przestać sponsorować rządowe socjale.

11-06-2020

WAWOtwieramy granice na kraje UE. Szkoda tylko, że oni dla nas nie. Ale o tym pan premier jakoś dziwnie milczy.

Rozwiń komentarze (29)