Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
|

Niepłacenie składek ZUS. Jakie są konsekwencje?

78
Podziel się:

Kryzys wywołany przez pandemię koronawirusa ma wpływ na sytuację ekonomiczną wielu przedsiębiorstw. Część z nich ma problemy z płynnością finansową i nie reguluje w terminie składek ZUS. Jakie z tego powodu grożą konsekwencje?

Jeśli zaległości z tytułu opłacania składek sięgają już wielu miesięcy, ZUS może zastosować poważniejsze sankcje.
Jeśli zaległości z tytułu opłacania składek sięgają już wielu miesięcy, ZUS może zastosować poważniejsze sankcje. (PAP)

Kryzys wywołany pandemią koronawirusa odcisnął swoje piętno na gospodarce. Zamknięte są niektóre sklepy, punkty usługowe. Nieczynne do odwołania są salony branży beauty, a z problemami zmagają się firmy logistyczne czy transportowe. Część firm szuka oszczędności na różne sposoby. Przedsiębiorcom brakuje pieniędzy na to, by w terminie płacić składki ZUS, co grozi poważnymi konsekwencjami.

Jakie są sankcje za niepłacenie składek?

Każdy płatnik składek jesteś zobowiązany realizować określone obowiązki wynikające z przepisów prawa. Zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych, przedsiębiorca powinien terminowo opłacać należne składki za każdy miesiąc kalendarzowy.
Jeśli nie będzie wywiązywać się ze swoich obowiązków, to ZUS może zastosować sankcje oraz środki dyscyplinujące. Są to:

  • ukaranie karą grzywny,
  • naliczenie odsetek za zwłokę,
  • wymierzenie opłaty dodatkowej,
  • wszczęcie postępowania egzekucyjnego,
  • zabezpieczenie na majątku płatnika poprzez wystąpienie do sądu rejonowego z wnioskiem o założenie księgi wieczystej, wnioskiem o wpis hipoteki oraz złożenie wniosku do Urzędu Skarbowego o ustanowienie zastawu skarbowego.
Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Jeśli zaległości z tytułu opłacania składek sięgają już wielu miesięcy, ZUS może zastosować poważniejsze sankcje, do których zaliczają się:

  • złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z zakresu ubezpieczeń społecznych, określonych przepisami Kodeksu karnego,
  • zgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości dłużnika do sądu upadłościowego,
  • wystąpienie do sądu upadłościowego z wnioskiem o pozbawienie prawa prowadzenia działalności gospodarczej lub pełnienia określonej funkcji,
  • wykluczenie wykonawcy z postępowania o uzyskanie zamówienia publicznego w związku z zaleganiem w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne,
  • złożenie wniosku o zmianę wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Zwolnienie ze składek ZUS

Zwolnienie ze płacenia składek odprowadzanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to jeden z elementów tarczy antykryzysowej. Ma to pomóc przedsiębiorcom przetrwać kryzys związany z rozprzestrzeniającą się epidemią koronawirusa.

Najważniejszym warunkiem, jaki trzeba spełnić, by otrzymać zwolnienie z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek ZUS, to złożenie wniosku. Można tego dokonać drogą elektroniczną, poprzez platformę PUE ZUS. Wniosek można pobrać tutaj.

Wniosek może być złożony także osobiście w placówce ZUS. Wystarczy wrzucić wniosek do skrzynki na dokumenty, bez kontaktu z pracownikiem ZUS. Można także wysłać wydrukowany i wypełniony wniosek pocztą.

Do kiedy można złożyć wniosek?

Jak informuje ZUS, wniosek o zwolnienie z opłacania składek należy złożyć najpóźniej do 30 czerwca 2020 roku.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(78)
Alibaba
2 lata temu
Cały czas rzyją z nas wakacje integracyjne budynki za setki milionów czas oddac nam troszke bo i tak co piąty nie dorzyje emerytury reszta za granicom a i tak wspiera polske bo całom kase wali do nas wkoncu ruszcie tymi głowami u gury i dajcie ludziom godnie rzyć a nie tylko doicie jak krowy
Adam
2 lata temu
tak samo czekam na odpowiedz juz prawie miesiac .Ani pieniedzy ani odpowiedzi
PRZEDSIĘBIORC...
2 lata temu
KPINA !!! ZAŁOŻĄ MI HIPOTEKĘ ZA MOJE WŁASNE NIEWPŁACONE PIENIĄDZE NA MOJĄ WŁASNĄ PSEUDOEMERYTURĘ. PRECZ BANDYCI I DARMOZJADY OD MOICH PIENIĘDZY. NIE CHCĘ WASZEJ ZAFAJDANEJ POMOCY, A WY PRECZ OD MOICH PIENIĘDZY, BO ŁAPY POUCINAM.
Nękany przez ...
2 lata temu
Ani jednego pozytywnego słowa o wspaniałym PiS? Przecież jeszcze w marcu wychwalaliście pod niebiosa - Jarosław Polskę zbaw. Co się Wam ludzie stało? Aaaa, zrozumieliście na własnej skórze jak jest naprawdę...
BB
2 lata temu
ZUS się boi swoich petentów. Misja i wizja ZUS nie pozwala na karanie. Ktoś dostał grzywnę? Byłabym zdziwiona, że ZUS o to wnosił.
...
Następna strona