Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MAG
|

Niepokojące wnioski z badania. Problem dotyczy wielu z nas

11
Podziel się:

Ponad jedna trzecia Polaków nie sprawdza w żaden sposób ile i na co wydaje - wynika z badań. To niepokojące wnioski, bo mogą one wskazywać na braki w edukacji finansowej Polaków - twierdzą eksperci.

Niepokojące wnioski z badania. Problem dotyczy wielu z nas
Ponad 35 proc. Polaków nie ma nawyku planowania wydatków (Pixabay, pixabay)
bFgkicGd

Według danych zebranych podczas badania Santander Consumer Bank na potrzeby raportu "Czy pandemia zmieniła podejście Polaków do świadomości finansowej?", co trzeci respondent (35,1 proc.) podchodzi do kwestii wydatków bezrefleksyjnie - kupuje lub opłaca to, co jest mu potrzebne w danym momencie. Co czwarty ankietowany (27,7 proc.) nie jest zainteresowany zdobywaniem wiedzy na ten temat.

- Badanie pokazało, że brak nawyku planowania wydatków nie zależy od wykształcenia, wieku czy miejsca zamieszkania - zwraca uwagę rzeczniczka prasowa Santander Consumer Banku Magdalena Grzelak. - Ponad jedna trzecia Polaków po prostu nie sprawdza w żaden sposób ile i na co wydaje - zaznaczyła. Według niej może to wskazywać "na braki w edukacji finansowej Polaków", którzy nie zdają sobie sprawy z korzyści płynących z kontrolowania wpływów i kosztów w swoim gospodarstwie domowym.

Zobacz także: Najwyższa inflacja od 20 lat. Niepokoi wzrost ceny żywności. „Jeśli to się nie zatrzyma, to może być kiepsko”
bFgkicGf

Polacy nie planują swoich wydatków

Regularną i systematyczną ewidencję swoich wydatków prowadzi 15 proc. badanych, z czego najwięcej mężczyzn (21,5 proc. w porównaniu do 9,1 proc. kobiet), osób w wieku 50-59 lat (29,1 proc.) i zarabiających 3000 - 3999 zł miesięcznie (19,2 proc.).

Prawie 17 proc. kontroluje jedynie stałe, najważniejsze wydatki związane z opłatami za mieszkanie, wodę czy prąd. W tej grupie przeważają młodzi w wieku 18-29 lat (31,6 proc.), z których część zapewne musi brać pod uwagę, ile płaci za wynajmowany pokój lub mieszkanie, by móc utrzymać się w obcym mieście. Tę odpowiedź wybrało też najwięcej zarabiających między 2000 a 2999 zł (26,6 proc.).

bFgkicGl

Wiedza finansowa Polaków

Pytani o to, skąd czerpią wiedzę o finansach i gospodarowaniu własnym budżetem, badani w większości (80,3 proc.) wskazali na internet - śledzą przy tym głównie portale informacyjne lub blogerów poruszających tego typu tematy. Co dziesiąty Polak szuka informacji na stronie instytucji publicznych lub urzędów (9,7 proc.), a co siódmy - na witrynach poświęconych poszczególnym instytucjom finansowym (15 proc.).

Wiedzę o zarządzaniu swoimi pieniędzmi czerpiemy też z telewizji (25,2 proc.) i od znajomych (18,9 proc.). Natomiast blisko 28 proc. w ogóle nie jest zainteresowanych poszerzaniem swoich horyzontów w tym zakresie. Wśród nich ponad 60 proc. to osoby w wieku 30-49 lat, blisko 70 proc. seniorzy po 60-tym roku życia, a prawie 36 proc. - mieszkańcy metropolii takich jak Warszawa, Gdańsk czy Kraków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFgkicGG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(11)
dsa
4 miesiące temu
Żeby w miarę dobrze radzić sobie w życiu w ogóle ale przede wszystkim w sytuacjach wyjątkowych i potem na emeryturze, nie popaść w kłopoty finansowe, mieć rezerwę finansową na różne awaryjne sytuacje, oprócz pracy i pensji potrzebna jest podstawowa wiedza finansowa – jak zarządzać pieniędzmi, jak skutecznie oszczędzać, inwestować itd. Przeczytajcie ksiażke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna. Chodzi w niej o to, by ludzie mogli się dowiedzieć jak zbudować sobie finansowe bezpieczeństwo w sytuacjach awaryjnych, jak mogą sami zbudować majątek pomimo nienajwyższych zarobków, wcześniej przejść na emeryturę i ustawić się na czas podeszłego wieku.
marek
4 miesiące temu
a w jakim celu mam kontrolować???? kupuję to na co mam ochotę...w czym mi pomoże jak cenę poznam???
burżuj-wykszt...
4 miesiące temu
Dobrze, że skończyłem ekonomik ;)
bFgkicGH
obywatel
4 miesiące temu
haaaahahahah Nie sprawdzam... Tak, nie sprawdzam. Nie mam takiej potrzeby, bo w obecnej sytuacji po opłaceniu wszystkich danin wybieram tylko to co niezbędne do życia i z tego kupuję tylko część, bo na więcej mnie nie stać. Co mam więc planować skoro ta władza podnosząc koszty wszystkiego powoli doprowadza mnie do ruiny?
abc
4 miesiące temu
Braki w edukacji finansowej ??? To dopiero odkrycie ! Gdyby wszyscy Polacy mieli wiedzę nt. finansów czy gospodarki to NIGDY NIE WYBRALIBY PISU ! A tak mamy to, co mamy... Już kapłani egipscy w starożytnym Egipcie wiedzieli, że ciemnym ludem łatwiej rządzić.