Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Niepokojący sygnał w USA. Dane z kluczowego sektora wskazują na recesję

66
Podziel się:

Dynamika amerykańskiego rynku nieruchomości jest prawdopodobnie najważniejszym sygnałem na temat globalnych perspektyw gospodarczych. Dane z tego rynku wskazują, że podnoszenie stóp procentowych przez Fed nie przyniosły pożądanego rezultatu i w USA nadchodzi recesja - pisze tygodnik "The Economist".

Niepokojący sygnał w USA. Dane z kluczowego sektora wskazują na recesję
Prezydent USA Joe Biden (Getty Images, Andrew Harrer)

Znaczenie amerykańskiego runku nieruchomości nie wynika tylko z jego absolutnej wartości, choć wynosi ona około 45 bln dolarów. Ważniejsze jest to, że jego dynamika jest miarą kondycji gospodarki, gdy Fed (bank centralny Stanów Zjednoczonych - red.) podnosi stopy procentowe. Jest to jeden z tych sektorów, które najwcześniej reagują na zmiany wprowadzane przez Fed, co pozwala ocenić efekty polityki banku centralnego USA - wyjaśnia tygodnik.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Spotkanie trzech prezydentów. "Polska liderem"

Recesja w USA? Są nowe dane z rynku nieruchomości

Ostatnie dane dotyczące sprzedaży domów sugerują tymczasem, że te efekty nie są pożądane. Widoczny spadek inwestycji w budownictwie mieszkaniowym jest powodem do pesymizmu - stwierdza "The Economist".

Taki trend wróży bowiem recesję. - Nigdy nie zdarzyło się, by doszło do spadków cen (nieruchomości) i znaczącego spadku inwestycji i nie nastąpiła potem recesja - powiedział w wywiadzie dla tygodnika ekspert amerykańskiego krajowego stowarzyszenia budowlanego Robert Dietz.

Prognozy brytyjskiego tygodnika mogą być tym bardziej trafne, że indeks zaufania amerykańskich konsumentów spadł na koniec lutego i był to już drugi, kolejny miesiąc takich spadków, świadczących o tym, że rosną obawy o recesję i zaniepokojenie inflacją - podała Associated Press.

Pesymizm amerykańskich firm

Portal finansowy Market Watch przypomina, że spowolnienie amerykańskiej gospodarki jest wynikiem polityki Fed, obliczonej na wyhamowanie inflacji. Ponieważ jednak podraża ona kredyt, prowadzi do ograniczenia wydatków firm i gospodarstw.

W październiku 2022 r. 91 proc. ankietowanych szefów 400 największych amerykańskich firm oceniło, że w ciągu 12 miesięcy gospodarka USA wejdzie w recesję, ponieważ seria podwyżek stóp procentowych, na jaką zdecydował się Fed, nie skończy się tzw. miękkim lądowaniem.

W listopadzie redaktor naczelna "The Economist" Zanny Minton Beddoes napisała w artykule wstępnym, że skala geopolitycznego, energetycznego i gospodarczego szoku, wywołanego wojną na Ukrainie, jest tak wielka, że w 2023 r. "globalna recesja jest nieunikniona".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
nieruchomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(66)
Obserwator
rok temu
Ostatni raz mieli kryzys w 2008 roku, którego większą część przerzucili na innych, trzymających swoje rezerwy w dolarach. Od dawna mają problemy, tylko usiłowali zaklinać rzeczywistość i podtrzymywać wojny, na których zarabiali i nadal zarabiają. Dzięki okupacji części Syrii zabierają im 80% zasobów ropy tego kraju. Z Afganistanu ich wykopano. Przykłady można mnożyć. Nic dziwnego, że inne kraje odchodzą od dolara i wolą tworzyć własne fundusze crowfundingowe oparte na lokalnych walutach.
Ano
rok temu
To gra. Ameryka ma się dobrze zarabia na wojnie na Ukrainie chodzi tylko aby więcej dawali niewolnicy USA typu Polska....
ano
rok temu
Przecież dużo zarobili na sprzedaży broni i zdobyli nowy rynek zbytu gazu.
Nedza plus
rok temu
Ilu faktycznie jest tam bezdomnych?
AntyPiS
rok temu
Joe powinien dać sobie spokoj z PiSowskim rządem, bo jeszcze go oqratną tak jak oqratają nas Rodaków
...
Następna strona