Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Biden chce uniknąć gospodarczej katastrofy. Wezwał Kongres, by "zapłacił rachunki Ameryki"

89
Podziel się:

Wzywam Kongres, by zrobił to, co robił podczas poprzedniej kadencji: zapłacił rachunki Ameryki, by uniknąć gospodarczej katastrofy dla naszego kraju - powiedział we wtorek prezydent USA Joe Biden podczas orędzia o stanie państwa w Kongresie.

Biden chce uniknąć gospodarczej katastrofy. Wezwał Kongres, by "zapłacił rachunki Ameryki"
Joe Biden wygłosił orędzie o stanie państwa (GETTY, Bill Clark)

Prezydent USA Joe Biden, wygłaszając orędzie, oskarżył część Republikanów o to, że chcą "wziąć gospodarkę za zakładnika". Nawiązywał do tego, że sprzeciwiają się podniesieniu limitu zadłużenia.

Według amerykańskiego resortu finansów, bez zwiększenia limitu, już w czerwcu państwu zabraknie pieniędzy na spłacanie długów, co oznaczać będzie niewypłacalność USA i globalny gospodarczy chaos.

Żaden prezydent nie zwiększył naszego narodowego długu w ciągu czterech lat bardziej niż mój poprzednik. Niemal 25 proc. naszego całego długu, którego akumulacja zajęła 200 lat, została dodana tylko przez ostatnią administrację - mówił Biden, mając na myśli Donalda Trumpa.

I przypomniał, co się wówczas stało. - Jak zareagował Kongres na cały ten dług? Podniósł limit zadłużenia trzykrotnie bez warunków wstępnych ani kryzysów. Zapłacił rachunki Ameryki, by uniknąć gospodarczej katastrofy dla naszego kraju - podkreślił prezydent.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Biden w Polsce? Schnepf o przewidywaniach

Biden oskarża Republikanów

Joe Biden wezwał Kongres, by ponownie zwiększył pułap zadłużenia bez stawiania zaporowych warunków. Oskarżył przy tym część Republikanów o szantaż i chęć wymuszenia na nim radykalnych cięć w wydatkach socjalnych.

Prezydent USA: inflacja globalnym problemem

Jego przemówienie było zdominowane przez kwestie gospodarcze i polityki wewnętrznej. Joe Biden wielokrotnie podkreślał wagę ponadpartyjnej współpracy i reformy, które udało się dzięki niej osiągnąć, w tym bezprecedensowe inwestycje w infrastrukturę, walkę ze zmianą klimatu i produkcję półprzewodników.

Inflacja jest globalnym problemem ze względu na pandemię, która zakłóciła łańcuchy dostaw i wojnę Putina, która zakłóciła dostawy energii i żywności. Ale jesteśmy w lepszej pozycji, niż jakikolwiek kraj na Ziemi - podkreślał Biden, wskazując na spadające wskaźniki inflacji, cen żywności i benzyny, niższe ceny i rekordowo niskie bezrobocie.

Zwrócił też uwagę na zmianę podejścia Ameryki do gospodarki i nastawienie na odbudowę amerykańskiego przemysłu.

- Przez zbyt wiele dekad importowaliśmy produkty i eksportowaliśmy miejsca pracy. Teraz - dzięki wszystkiemu, co zrobiliśmy - eksportujemy amerykańskie produkty i tworzymy amerykańskie miejsca pracy - mówił.

- Zapewniamy, że łańcuch dostaw dla Ameryki zaczynał się w Ameryce - dodał. Zapowiedział, że w ramach wartych ponad bilion dol. inwestycji uchwalonych przez Kongres USA, wszystkie materiały do ich realizacji mają pochodzić ze Stanów Zjednoczonych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(89)
Oker
miesiąc temu
Panie Biden, trzeba ciąć wydatki. uSA to najbardziej zadłużony kraj na świecie. dodrukiem pasujecie gospodarkę światowa i skrzywiacie rynek. Republikanie mają rację, jedyna droga to ograniczenie zadluzeniam
Gumiś
miesiąc temu
Chcieli wykończyć Ruskich a tymczasem...... .
Xoxo
miesiąc temu
Bravo Biden 👏 👏 👏 👏
Niezależny
miesiąc temu
PANIE PREZYDENCIE BIDEN, CZY PODCZAS PANA WIZYTY W POLSCE BĘDZIE PANA WITAŁA ZORGANIZOWANA GRUPA PRZESTĘPCZA, KTÓRA RZADZI POLSKĄ ??? JEŻELI TAK, TO BARDZO WSPOŁCZUJEMY PANU !!!
Mat
miesiąc temu
Zwiększa dług znowu na jakiś czas. Największą spekulacyjna gospodarka świata upada :) Cieszę się że dozyje tego momentu gdzie z świata tzw. " nowego porządku swiata" swiat stanie się wielobiegunowy a państwa BRICS przejmą rolę i walutę oparta na prawdziwych złożach a nie na wierze w walute fiat. Swiat się zmienia a amerykanski sen o wykorzystywaniu najbiedniejszych krajow świata do ich celów i do ich luksusów się powoli kończy. Koniec amerykańskiej hegemoni ekonomicznej i politycznej na swiecie !!!! Chwala pozostałym wolnym naroda świata które się jednoczą przeciwko największemu przestępcy i zbrodniarzowi naszych dziejów!!
...
Następna strona