Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MAG
|

"Udało się na krótko oddalić widmo kryzysu". Ważna decyzja w USA

30
Podziel się:

Amerykańska Izba Reprezentantów zgodziła się na podniesienie limitu zadłużenia państwa do 28,5 bln dolarów. Decyzja ta oddala perspektywę technicznej niewypłacalności. Wcześniej podwyższenie limitu zaaprobował Senat.

"Udało się na krótko oddalić widmo kryzysu". Ważna decyzja w USA
Izba Reprezentantów podwyższyła limit zadłużenia Stanów Zjednoczonych (East News, Ting Shen, Xinhua News)
bEKVvWfF

Czasowe odejście od ustalonego w 2019 r. limitu zadłużenia w wysokości 22 bilionów pozwoli na jego dalsze obsługiwanie do 3 grudnia br.

Media w USA podkreślają, że po głosowaniu w Izbie Reprezentantów, które przebiegało w zgodzie z podziałami partyjnymi - "za" głosowało 219 przedstawicieli demokratycznej większości w izbie niżej, "przeciw" było 206 Republikanów - należy się spodziewać szybkiego podpisania ustawy przez prezydenta USA Joe Bidena.

Zobacz także: "Demonstracja lekceważenia". Włodzimierz Cimoszewicz o spotkaniu Andrzeja Dudy z Joe Bidenem
bEKVvWfH

USA podwyższają limit zadłużenia

Szef państwa musi to zrobić przed 18 października. W ocenie Departamentu Skarbu USA jest to data graniczna, od której największa gospodarka świata stanęłaby na krawędzi niewypłacalności. Ażeby uniknąć problemu ze spłatą publicznego zadłużenia podjęto działania krótkoterminowe, zgodne z preferencjami partyjnymi - zauważa Reuters. Republikanie nie godzą się na długotrwałe podniesienie pułapu długu, ponieważ obawiają się, że dałoby to administracji Bidena wolną rękę w finansowaniu wielkich projektów inwestycyjnych w sferze społecznej i w sferze polityki klimatycznej. Demokraci powinni wziąć na swe barki zadanie podwyższenia pułapu długu, "ponieważ to ich polityka wymagać będzie wielkich środków budżetowych".

- Udało się nam na krótki czas oddalić widmo kryzysu, ale, gdy sprawa znowu stanie na porządku dnia w grudniu, Kongres będzie musiał wybrać między interesem partyjnym a narodowym i uznać ten ostatni za wartość nadrzędną - powiedział po głosowaniu przewodniczący Komisji Środków Budżetowych Izby Reprezentantów (Ways & Means) Richard Neal z partii Demokratycznej.

bEKVvWfN

Zadłużenie USA

Na początku sierpnia zakończył się dwuletni okres zawieszenia pułapu zadłużenia USA, a resort finansów podjął tzw. środki nadzwyczajne, aby uniknąć technicznej niewypłacalności państwa, która miałaby bardzo groźne konsekwencje dla globalnych rynków finansowych.

USA finansują swe wydatki, pożyczając pieniądze - sprzedają na aukcjach regularnie emitowane papiery dłużne o różnej zapadalności. Ameryka jest przy tym największym dłużnikiem świata.

USA nigdy jeszcze nie okazały się niewypłacalne, toteż ich obligacje skarbowe uznawane są za najbezpieczniejszą inwestycję świata. Są one denominowane w dolarach - głównej walucie, którą posługują się banki centralne i instytucje finansowe na świecie. Dlatego papiery dłużne USA uznawane są za filar globalnego systemu finansowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKVvWgi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(30)
Bo
2 tyg. temu
Oto żydowskim amerykańskim oligarchom chodzi zresztą każdy dolar wydrukowany jest pożyczony na procent od FED banku centralnego w USA. Każdy dolar wydany w USA to kasa dla oligarchów Rockefellerów itp. Dlatego wydają kasę na armię zbrojenia i inne kosztowne przedsięwzięcia. Zadłużyli amerykańskie spoleczenstwo na setki i lat a co najlepsze na tym nie po przestaja a na dodatek ludzi wiedzących o tym nazywają wyznawcami teorii spiskowych polecam film zeitgeist
Czuły Stefan
2 tyg. temu
A kto tym wszystkim państwom pożycza pieniądze? Patrząc na sposób zarządzania firmami państwowymi i całymi państwami, dochodzę do wniosku że tylko głupcy spłacają kredyty. Mądrzy zwiększają limity zadłużenia, hahaha
Rei
2 tyg. temu
Śmiechu warte. To tak, jakbym czytał, że to wszystko przez Tuska...
bEKVvWgj
Us and A
2 tyg. temu
Trump i partia Republikańska to generalnie zdrajcy swojego narodu.
Prawda
2 tyg. temu
Hehe wielki biznesmen "wygrałem wybory" Trump i jego ekonomiczny geniusz za który teraz USA zapłaci.
...
Następna strona