Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Niepokojący sygnał z Chin. Ważny wskaźnik spada

45
Podziel się:

Dane PMI Chin w przemyśle za kwiecień zaskakują, działalność produkcyjna spadła. Indeks PMI w przemyśle wyniósł w kwietniu 49.2 pkt. wobec 51.9 pkt w poprzednim miesiącu. Wyniki te są na tyle istotne, że granicą rozróżniającą ożywienie od recesji w branży jest poziom 50 pkt.

Niepokojący sygnał z Chin. Ważny wskaźnik spada
Pracownicy pracują na linii produkcyjnej głośników w firmie w mieście Fuyang, prowincja Anhui (Licencjodawca, CFOTO)

Jednym z ważniejszych indeksów pokazujących, jak będzie kształtować się gospodarka w najbliższym czasie, jest indeks PMI. Obrazuje on koniunkturę w danej branży. Im jest on wyższy, tym lepiej. Najnowsze dane PMI dla przemysłu w Chinach zaskoczyły ekonomistów.

Sytuacja chińskiej gospodarki

W kwietniu wskaźnik ten wyniósł 49,2 pkt. wobec 51,9 pkt. w poprzednim miesiącu.

Zaś indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Chin w kwietniu wyniósł 56,4 pkt. wobec 58,2 pkt. w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się wskaźnika PMI na poziomie 57,0 pkt.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pracujesz zdalnie? Pamiętaj o ważnym obowiązku pracodawcy

Wyniki te są na tyle istotne, że granicą rozróżniającą ożywienie od recesji w branży jest poziom 50 pkt. Kwietniowy wynik wskazuje więc na niepokojący sygnał z Chin.

Reuters podkreśla, że kwietniowy wynik indeksu PMI dla przemysłu nie spełnił oczekiwań analityków, które były na poziomie 51,4, co oznacza też pierwszy spadek od grudnia, kiedy oficjalny wskaźnik PMI dla przemysłu wyniósł 47,0 pkt.

"Druga największa gospodarka świata rozwijała się szybciej, niż oczekiwano w pierwszym kwartale, dzięki silnej konsumpcji usług, ale produkcja fabryczna pozostaje w tyle w obliczu słabego globalnego wzrostu. Spowolnienie cen i rosnące oszczędności bankowe budzą wątpliwości co do popytu" - ocenia Reuters.

Biuro Polityczne, najwyższy organ decyzyjny rządzącej Partii Komunistycznej, podkreśliło w piątek, że przywrócenie i rozszerzenie popytu jest kluczem do trwałego ożywienia gospodarczego i ostrzegło, że obecna poprawa ma głównie charakter naprawczy, "ze słabą dynamiką i niewystarczającym popytem".

- Brak popytu na rynku i efekt wysokiej bazy z szybkiego ożywienia produkcji w pierwszym kwartale były wśród czynników, które doprowadziły do spadku w kwietniu, powiedział, cytowany przez agencję, starszy statystyk NBS Zhao Qinghe.

"Chociaż środki wsparcia polityki pomogły w poprawie warunków w przemyśle, pozostają obszary słabości, a pełne ożywienie wydaje się odległe" - przekonuje Reuters.

- Odczyty PMI, wraz z innymi mieszanymi sygnałami gospodarczymi, w tym silnymi podróżami wakacyjnymi i wyciszoną aktywnością na rynku nieruchomości, prawdopodobnie utrzymają presję na rząd, aby kontynuował swoją wspierającą politykę fiskalną i monetarną w II kwartale" powiedział dla Reutersa Zhiwei Zhang, główny ekonomista Pinpoint Asset Management.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(45)
WYRÓŻNIONE
Bogdan
2 lata temu
jak w Chinach jest jakijś mały problem to wszystkie zachodnie gazety piszą na pierwszej stronie, ale o inflacji w EU i USA już zapomnieli oraz o upadłych bankach i wysokich stopach...
emeryt79
2 lata temu
Byłem w pierwszych latach XXI wieku w USA i byłem przerażony masową podażą chińskich wyrobów , czego jeszcze nie było widać w Polsce . To jest totalna porażka zachodu a w tym Polski !
Mów mi Pan
2 lata temu
Tak, tak, Chiny się kończą a Putin trzymając się stołu umiera na raka od marca 2022 roku... Buuahahahahahaha...
NAJNOWSZE KOMENTARZE (45)
gorszy sort
2 lata temu
Nie widzę w tym żadnego zagrożenia....po prostu świat dywersyfikuje źródła zaopatrzenia....pomny tego , co się stało w pandemii za przyczyną chińskich arbitralnych decyzji....Ubyło w Chinach, przybyło w Indiach, Wietnamie, Malezji i Filipinach...jednym słowem constans...
TIM
2 lata temu
Olać chińskie wyroby i ich śmieci które produkują od lat i zalewają świąt, fabryki muszą powstać w Europie i dać pracę oraz produkty dobrej jakości na swoim rynku. Europa powinna ograniczyć interesy z Chinami bo oni zalewają rynek , nie płacą podatków I wywożą miliardy dolarów do siebie czy osłabiają nas a wzmacniają chiny i to jest przerażające bo za kilkanaście lat to my będziemy zap....ć dla chińczyka jak tego nie za trzymamy teraz.
Mów mi Pan
2 lata temu
Tak, tak, Chiny się kończą a Putin trzymając się stołu umiera na raka od marca 2022 roku... Buuahahahahahaha...
Wolf
2 lata temu
Największa konkurencja Chin są inde tam powoli sie przenosi produkcja światowa z Chin . To tam będzie walka o rynki.
Stop 447
2 lata temu
Chiny to potęga, która udaje niezdarnych komunistów. To są kapitaliści, którzy chcą robić interesy z całym światem. Dodatkowo nie będą nikomu mówić jak kraje mają się urządzać i narzucać innym ideologie typu LGBT czy kult klimatu. Dni USA są policzone, i nie mogę się doczekać kiedy BRICS skopie im tyłek zamieniając petro dolary na jeny.
...
Następna strona