Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Nieprawidłowości w KAS. Jest śledztwo prokuratury

1
Podziel się:

Szczecińska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie głośnego raportu autorstwa czterech dyrektorów z resortu finansów. Punktowali oni nieprawidłowości w działaniu służb skarbowych oraz wysokich władz Krajowej Administracji Skarbowej.

W sprawie nieprawidłowości w resorcie finansów i KAS prokuratura wszczęła właśnie śledztwo
W sprawie nieprawidłowości w resorcie finansów i KAS prokuratura wszczęła właśnie śledztwo (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK/East News)

O rozpoczęciu śledztwa pisze czwartkowy "Dziennik Gazeta Prawna". Czytamy w nim, że sprawą mają zająć się szczecińscy śledczy. To oni również pracowali nad sprawą mafii VAT-owskiej, działającej w resorcie finansów.

- W sprawie wszczęto śledztwo kwalifikowane m.in. z art. 266 par. 2 kodeksu karnego. Z postępowania prowadzonego z zawiadomienia szefa KAS nie wyłączono do odrębnego postępowania innych wątków. Z uwagi na dobro postępowania przygotowawczego oraz wykonywane i planowane czynności procesowe, na obecnym etapie nie udzielamy bliższych informacji co do przedmiotu i zakresu prowadzonego śledztwa - poinformował "DGP" resort finansów.

Chodzi o sprawę, o której głośno stało się pod koniec ubiegłego roku. Czterech dyrektorów z Ministerstwa Finansów napisało raport, w którym punktują nieprawidłowości w resorcie. Pismo trafiło do ministra sprawiedliwości i premiera.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Wśród autorów znajdziemy Macieja Żukowskiego, szefa departamentu podatków dochodowych, Marcina Kopczyka, dyrektora w departamencie nadzoru nad kontrolami w Krajowej Administracji Skarbowej, Wojciecha Śliża, dyrektora departamentu podatku VAT, i Błażeja Kuźniackiego, zastępcę dyrektora departamentu podatków dochodowych.

Pod koniec października napisali oni raport, składający się z dwóch części.

Wskazują w nim na przestępczą działalność na rynku paliwowym w latach 2013-2016 osób związanych w przeszłości z WSI, UOP, BOR i ABW oraz powiązanych z mafią pruszkowską i byłym rosyjskim wojskowym.

Grupa miała korzystać z ochrony dawnego wiceministra spraw wewnętrznych, byłego wysokiego oficera policji, dwóch znanych profesorów i byłego zastępcy naczelnika jednego z urzędów skarbowych.

Druga część raportu dotyczy zaniechań wysokich urzędników KAS w zakresie rozpracowywania przestępczej grupy oraz sabotowania działań wobec karuzel VAT i prac nad regulacjami HNWI (opodatkowanie najbogatszych osób, lokujących pieniądze za granicą). Podpisany przez autorów dokument trafił na biurko ministra finansów i miał też zostać przekazany premierowi Mateuszowi Morawieckiemu.

Jednak finał działań dyrektorów jest taki, że zostaną oni zwolnieni. Podpisy pod decyzją o ich zwolnieniach złożył nowy minister finansów Tadeusz Kościński.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
Kama
3 lata temu
Trzeba chronić mafię , gotowa swoja mafia