Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MKS
|

Nierozstrzygnięta afera GetBack. Ustalenie winnych może zająć lata

18
Podziel się:

Adwokaci oskarżonych o oszustwa w GetBacku jeden po drugim składają wnioski o zwrot sprawy do prokuratury. Jeśli sąd je uzna, to proces zostanie odwleczony na lata, a część czynów się przedawni.

Nierozstrzygnięta afera GetBack. Ustalenie winnych może zająć lata
Poszkodowani wciąż domagają się sprawiedliwości (PAP)

W aferze GetBack pieniądze straciło 9 tys. osób. Od kilku lat domagają się ukarania winnych – przypomina "Rzeczpospolita".

Pierwszy akt oskarżenia Prokuratura Regionalna w Warszawie skierowała do sądu w październiku 2020 r. – objął 16 osób, w tym Konrada K., byłego prezesa GetBacku, oraz byłych prezesów i menedżerów Idea Banku, który bez zgody KNF sprzedawał ryzykowne obligacje GetBacku. Zarzuty dotyczą oszustw i wyprowadzania pieniędzy – 9 tys. osób straciło około 3 mld zł.

Sąd Okręgowy w Warszawie wyznaczył dotąd trzy posiedzenia, jednak ich przedmiotem nie było planowanie rozprawy, lecz poświęcone były "zwrotowi sprawy do prokuratury" Sześciu obrońców oskarżonych złożyło pisemne wnioski o odesłanie sprawy do prokuratury, pozostali poparli je w sądzie.

Prokuratura jest zdania, że wnioski obrony zmierzają do "bezzasadnego przedłużenia postępowania". Gdyby sąd zwrócił sprawę, to proces, wyrok i rekompensaty dla klientów odwleką się o lata – ostrzega "Rzeczpospolita".

Zobacz także: Przedstawiciel służb specjalnych w KNF. "Banki boją się tego rozwiązania"

Afera GetBack: straty wyższe niż w Amber Gold

Afera GetBack wybuchła w 2018 roku, gdy warszawska giełda, na wniosek Komisji Nadzoru Finansowego, zawiesiła obrót akcjami spółki. Jak wykazała w raporcie Najwyższa Izba Kontroli, ponad 9 tys. nabywców trefnych obligacji GetBack nie odzyskało zainwestowanych środków, a mowa tu o kwocie przekraczającej 2,5 mld zł, co jest znacznie wyższą kwotą niż straty poniesione przez poszkodowanych w aferze Amber Gold.

W raporcie NIK przypomniano, że GetBack (obecnie w restrukturyzacji) to spółka utworzona i zarejestrowana w 2012 r. jako firma windykacyjna. W latach 2012-2018 nabywała pakiety wierzytelności na własny rachunek lub na rachunek funduszy inwestycyjnych współpracujących ze spółką, po czym dochodziła tych należności od dłużników.

Spółka nabywała długi najczęściej za środki finansowe pozyskane z zewnątrz, w tym z emisji obligacji. Działalność GetBack w ramach współpracy z funduszami inwestycyjnymi podlegała nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego, natomiast aktywność spółki na własny rachunek była wyłączona spod tego nadzoru.

W firmie dochodziło do fałszowania sprawozdań finansowych, wyprowadzania pieniędzy spółki i missellingu, czyli sprzedawania klientom obligacji, które nie spełniały ich potrzeb.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(18)
ALIBABA
3 lata temu
dopuszczono mafie do rządów obejmuje wszystkie kręgli naszej społeczności wszędzie złodziejstwo i kłamstwo . mądrych ludzi w tym kraju się niszczy a przestępcy chodzą na wolności w majestacie prawa natomiast w w więzieniach przesiadują nie winni . Sady uwielbiają kłamców oszustów, przecież z tego żyją i to za wielkie pieniądze Jest to nowa epoka niewolnictwa ( NĘDZNICY )
JAR
3 lata temu
NO COŻ. TA AFERA TO PRZYKRYWA CAŁĄ AMBER GOLD.TAM ZMALWERSOWANO LEDWIE 900 MILIONÓW A W AFERZE GET BANKU 3MILIARDY.SĄD W SPRAWIE AMBER GOLD ZASTOSOWAŁ ARESZTY A W SPRAWIE GET BANKU CZARNECKIEGO WYPUŚCIŁ BY MÓGŁ TERAZ Z POMOCA SWOJEGO ADWOKATA SPOKOJNIE MATACZYĆ I UKRYWAĆ TO CO MUSIAŁBY LUDZIOM ODDAĆ A KWOTA JEST OGROMNA.NIE WIEM ALE COS TU ŚMIERDZI W TEJ SPRAWIE KTOŚ WZIOŁ I TO DUŻO ZA TO ,ŻE SPRAWA SIE WAŁKUJE I BYC MOŻE NIE DOCZEKA SIE ROZSTRZYGNIĘCIA BO SIE PRZEDAWNI Z POWODU NIEMOŻNOŚCI USTALENIA GŁÓWNEGO PODEJRZANEGO KLTÓRY SIE UKRYWA.
Biznesmen
3 lata temu
Nic się nie zmieni gdy będzie jeszcze dłużej pokój. Będzie gorzej niż jest ale bez zmian i bez winnych.
POL10000
3 lata temu
Średnio ponad 300tys na jednego pokrzywdzonego. Przepraszam, ale ktoś dysponujący takimi pieniędzmi na cele inwestycyjne musi wiedzieć co robi oraz że inwestycja jest obarczona RYZYKIEM. Dlaczego teraz państwo ma to łatać z podatków. Odczepcie się od tego, sprawa jest dla nadzoru finansowego oraz PRYWATNYCH SPRAW WIERZYCIELI o sprzeniewierzenie majątku Spółki. I tyle.
henryk
3 lata temu
Panie Prezydencie Panie Kaczyński Panie Morawiecki i Panie Ziobro do tablicy o innych aferach opowiadano chętnie choć żadnej nie rozwiązano do końca.Może tą za waszych rządów rozwiążecie bo czas ucieka a 1 adwokat Polski ernstowi obiecywał 8 lat spokoju.