Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Afera GetBack. Ziobro ws. Czarneckiego: zarzuty i wniosek o areszt. Możliwy list gończy

312
Podziel się

Zbigniew Ziobro zabrał głos ws. Leszka Czarneckiego, twierdzi, że jest związany z aferą GetBack. - Naraził wielu klientów Idea Banku na szkody w ogromnym rozmiarze. Zasadne było wystąpienie z wnioskiem o areszt, jeśli sąd się za tym opowie, zostanie wystawiony list gończy - powiedział. Dodał, że dotyczy to kwoty 130 mln zł. Czarnecki przebywa za granicą.

Afera GetBack. Ziobro ws. Czarneckiego: zarzuty i wniosek o areszt. Możliwy list gończy
(East News, Pawel Koziol)
bDfieZlx

- Praworządne państwo jest wtedy, gdy nawet ci, którzy są silni, nie są silniejsi od tych, których oszukują. Stąd śledztwo, którego celem było wyjaśnienie oszustw na bardzo wielką skalę, wobec bardzo wielu obywateli w ramach tak zwanej afery GetBack - powiedział prokurator generalny i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

- Prawdą jest, iż warszawska prokuratura postanowiła wystosować zarzuty wobec pana Leszka Cz. (Czarnecki wyraził zgodę na publikację wizerunku - przyp.). Naraził klientów Idea Banku na straty w ogromnej skali. Zachodziły wszelkie przesłanki, by wystąpić do sądu o tymczasowe aresztowanie - dodał.

bDfieZlz

Zbigniew Ziobro zacytował komunikat prokuratury dotyczący treści zarzutów.

"Leszek Cz., działając wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami, naraził Idea Bank na odpowiedzialność odszkodowawczą wobec oszukanych klientów banku w wysokości co najmniej 123,5 mln zł oraz odpowiedzialność administracyjną związaną z nałożeniem kar finansowych przez KNF w wysokości 80 mln zł oraz UOKiK do 10 proc. wartości obrotu banku".

"Wyrządził również bankowi szkodę majątkową wielkich rozmiarów w wysokości ponad 7 mln zł stanowiącą wartość uwzględnionych, wypłaconych reklamacji klientów". Czarneckiemu grozi 15 lat więzienia.

Obejrzyj: Luki w polskim prawie, pieniądze wyciekają

bDfieZlF

W połowie września media obiegła informacja, że prokuratura chce aresztować Leszka Czarneckiego w związku z aferą GetBack. Śledczy uznali, że za działanie piramidy finansowej odpowiadać powinni nie tylko twórcy, ale również właściciele banków, które sprzedawały obligacje.

Papiery można było kupić między innymi za pośrednictwem należącego do Czarneckiego Idea Banku, więc - zdaniem prokuratury - biznesmen również ponosi odpowiedzialność za aferę.

- Niestety skala szkód i strat, jakie ponieśli polscy obywatele, jest na tyle wielka, że nawet intensywne działania prokuratury nie mogą w pełni zrekompensować tych strat - podkreślił Ziobro.

Dodał, że o wielu faktach mówić jeszcze nie może, bo prokuratura będzie wnioskowała o areszty dla powiązanych z aferą osób, tam będzie szczegółowo wyjaśniać podstawy takiej decyzji. Później pozna je opina publiczna.

bDfieZlG

Najwyższa Izba Kontroli w styczniowym raporcie wskazała, że ponad 9 tys. nabywców trefnych obligacji GetBack nie odzyskało zainwestowanych środków, a mowa tu o kwocie przekraczającej 2,5 mld zł, co jest znacznie wyższą kwotą niż straty poniesione przez poszkodowanych w aferze Amber Gold.

W raporcie NIK przypomniano, że GetBack (obecnie w restrukturyzacji) to spółka utworzona i zarejestrowana w 2012 r. jako firma windykacyjna. W latach 2012-2018 nabywała pakiety wierzytelności na własny rachunek lub na rachunek funduszy inwestycyjnych współpracujących ze spółką, po czym dochodziła tych należności od dłużników.

Spółka nabywała długi najczęściej za środki finansowe pozyskane z zewnątrz, w tym z emisji obligacji. Działalność GetBack w ramach współpracy z funduszami inwestycyjnymi podlegała nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego, natomiast aktywność spółki na własny rachunek była wyłączona spod tego nadzoru.

bDfieZlH

W firmie dochodziło do fałszowania sprawozdań finansowych, wyprowadzania pieniędzy spółki i missellingu, czyli sprzedawania klientom obligacji, które nie spełniały ich potrzeb.

Upadek firmy windykacyjnej GetBack to jedna z największych afer finansowych ostatnich lat.

bDfieZma
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(312)
Śmierdzi na k...
miesiąc temu
Getin Noble Bank S.A., Bank Millennium S.A. Bank Handlowy S.A. PKO Bank Polski S.A. Te banki także sprzedawały obligacje GB. Czy ich władzom także postawiono zarzuty? Czy to tylko zbieg okoliczności, że Leszek Cz. nagrał i opublikował rozmowę, w której szef pewnej publicznej instytucji sugerował mu wręczenie gigantycznej łapówki w zamian za "ochronę" banków, w których miał udziały?
gfds
miesiąc temu
co grozi za wydane 70 mln na wybory których nie było??? kto pójdzie siedzieć???
Ubik
miesiąc temu
A co tam, Panie, w SKOKACH słychać? :)))
bDfieZmb
Bo uwierzę..
miesiąc temu
Ściema straszna z tymi zarzutami, Czarnecki jest tak samo winny, jak prezesi pozostałych banków oferujących obligacje GetBack
Polacy
miesiąc temu
co z SKOKmi ? Tam nie ma tej reguły a kasa znacznie większa zotała ukradziona ludziom. Senator z PIS odpowiedzialny za to chodzi spokojnie ...
Najnowsze komentarze (312)
roman
4 tyg. temu
Tak jest. To rozliczyć za straty obywateli Sasina, Morawieckiegi oraz Kępe na początek to ponad 150 mil zł !
reed
4 tyg. temu
Usrael nie wydaje swoich obywateli nawet jak są złodziejami
qwertyu
4 tyg. temu
Facet stara sie o obywatelstwo USA, ma obywatelstwo Malty, do tego siedziby w kilku krajach. Nie znosze tego gościa ale nie sądze aby poszedł siedzieć!
oleg
4 tyg. temu
Chcą pokazać innym naszym oligarchom, że z władzą się nie zadziera. Casus Chodorkowskiego w naszym wydaniu.
pis oddaj 70 ...
4 tyg. temu
albo list gończy - Praworządne państwo jest wtedy, gdy nawet ci, którzy są silni, nie są silniejsi od tych, których oszukują.
żuć KAMIEŃ
4 tyg. temu
A może PAN ZIOBRO PRZED SĄD? Za SWOJE GRZECHY?
Tomek
4 tyg. temu
To polityczna zagrywka - zemsta mafi za publiczne zdemaskowanie korupcji KNF i Chrzanowskiego , no i nie zaplacil czego sobie zyczyli czyli 40 baniek...
BUSINESS MAN
4 tyg. temu
najlepszy polski bank to GETIN BANK !
bDfieZlT
ból kaczej du...
4 tyg. temu
a co ze skokami, szumowskim, sasinem, morawieckim i wielu innymi? swoich póki co nie tykasz?
ZAWINIŁ WIRUS...
4 tyg. temu
gfdsco grozi za wydane 70 mln na wybory których nie było??? kto pójdzie siedzieć??? = OBECNA OPOZYCJA
A ty dalej z ...
4 tyg. temu
brać kąpiele Zbychu?
podobnie
4 tyg. temu
myślałem , iż chodzi o "Karierę" bankową Morawieckiego
Pawel001
4 tyg. temu
Dlaczego PIS nie postawił Czarneckiemu zarzutów wcześniej ale pozwolił mu nie tylko na wyjazd z kraju ale przede wszystkim wyprowadzenie całego majątku z kraju?
A może?
4 tyg. temu
Jest taki układ-Ty znikasz,My cię nie możemy znależć,Ty nie zeznajesz,My ci dajemy spokój?Obie strony,po jednych pieniądzach,zadowolone i syte.Pieniądze,część,oddamy z budżetu dla spokoju a i jacy my współczujący będziemy!Nie takie numery przechodziły z ,,ciemnym ludem".A może jest inaczej?kto to wie?
...
Następna strona