Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
KRO
|
aktualizacja

Prokuratura chce aresztować Leszka Czarneckiego. Potwierdzają się doniesienia medialne

101
Podziel się

Prokuratura Regionalna w Warszawie zamierza postawić zarzuty Leszkowi Czarneckiemu i chce aresztu dla biznesmena. Potwierdzają się tym samym wcześniejsze doniesienia medialne. Dochodzenie dotyczy afery GetBack.

Prokuratura chce aresztować Leszka Czarneckiego. Potwierdzają się doniesienia medialne
Leszek Czarnecki (na zdjęciu) ma zostać aresztowany. Tego chce prokuratura. (East News, Tomasz Kawka)
bErnqYCt

Z ustaleń Polskiej Agencji Prasowej wynika, że Prokuratura Regionalna wniosek o aresztowanie Leszka Czarneckiego skierowała już 11 sierpnia. Sprawa jednak do tej chwili była trzymana w ścisłej tajemnicy.

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia wyznaczył już nawet termin posiedzenia na 16 października. Prokuratura jednak nie informuje, jakie zarzuty mają zostać ogłoszone biznesmenowi.

O możliwym aresztowaniu Czarneckiego jako pierwsze poinformowało RMF FM. Zatrzymanie Leszka Czarneckiego - jak podała rozgłośnia - nie jest jednak w tej chwili możliwe. Biznesmen przebywa bowiem za granicą.

bErnqYCv
Zobacz także: Zobacz: Afera GetBack, pozew wobec Idea Banku. "Nie miał prawa tego oferować"

Informację próbowaliśmy wcześniej potwierdzić w prokuraturze. Telefony jednak milczą. Sprawy komentować nie chce Getin Noble Bank.

- Zgodnie z przyjętą polityką nie komentujemy tego typu spekulacji. Ponadto chciałbym zaznaczyć, iż sprawa ta nie dotyczy bezpośrednio Getin Noble Banku i nie ma związku z jego działalnością - poinformował Artur Newecki, rzecznik GNB.

bErnqYCB

Dochodzenie dotyczy afery GetBack. Śledczy uznali, że za działanie piramidy finansowej odpowiadać powinni nie tylko twórcy, ale również właściciele banków, które sprzedawały obligacje tej spółki.

A ponieważ takie papiery można było kupić, chociażby za pośrednictwem należącego do Czarneckiego Idea Banku, to biznesmen również ponosi odpowiedzialność za aferę. Tak przynajmniej twierdzi prokuratura.

Przypominali zresztą o tym poszkodowani w aferze GetBacku, którzy w ubiegłym roku powitali Czarneckiego odpowiednimi transparentami, gdy ten składał wyjaśnienia w sprawie afery KNF.

bErnqYCC

Afera GetBack to również spory wyrzut sumienia dla Komisji Nadzoru Finansowego i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jak informowaliśmy w money.pl, bardzo krytycznie na temat działań tych instytucji wypowiedziała się na początku tego roku Najwyższa Izba Kontroli.

"Instytucje państwowe nie zapewniły skutecznej ochrony konsumentów przed niezgodną z prawem działalnością GetBack S.A. oraz podmiotów oferujących i dystrybuujących jej papiery wartościowe. Ich działania były nieadekwatne do istoty i skali zagrożeń oraz nie w pełni rzetelne" - poinformowała NIK.

bErnqYCD

Przypomnijmy, że głównym oskarżonym w sprawie jest Konrad K., który siedzi w areszcie od dłuższego czasu. To były prezes GetBack, który miał starać się o status świadka koronnego.

Bezwartościowe obligacje spółki nabyło w sumie około 8 tysięcy osób oraz kilkaset firm. Ich straty szacowane są na ponad 2 mld zł.

GetBack zniknął z warszawskiej giełdy dopiero w 2018 roku, gdy władze GPW zorientowały się, że mogą mieć do czynienia z działaniem na zasadzie piramidy finansowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bErnqYCW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(101)
Ghp
10 miesięcy temu
Ludzie! Czego wy chcecie. Przecież to wszystko po to żeby żyło się lepiej.
12
10 miesięcy temu
I tu wyłazi słoma z butów. Nienawidzą Czarneckiego , chociaż jest wielu podobnych którzy skupowali trefne obligacje. Ta władza jak sie na kogoś uwężmie to nie ma siły...........
jejku
10 miesięcy temu
Dwa słowa: prokurator generalny. I jeszcze trzecie: strach. Dziękuję, można się rozejść.
bErnqYCX
dziwczyna
10 miesięcy temu
Sprytnie to sobie wymyślili... zamiast mówić o rozpadzie rządu jest temat zastępczy!
typek
10 miesięcy temu
Jesteśmy świadkami nowej wojny ideologicznej. I to takiej w której państwo wymierza cały swój aparat przeciwko przedsiębiorcy.
...
Następna strona