Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

Leszek Czarnecki zostanie aresztowany? Sensacyjne wieści z prokuratury

660
Podziel się:

Niegdyś jeden z najbogatszych Polaków Leszek Czarnecki może mieć spore problemy. Jak informuje RMF FM, Prokuratura Regionalna w Warszawie zamierza mu postawić zarzuty i chce aresztu dla biznesmena. Dochodzenie dotyczy afery GetBack.

Leszek Czarnecki zostanie aresztowany? Sensacyjne wieści z prokuratury
Leszek Czarnecki niedługo może mieć postawione zarzuty - twierdzi RMF FM (PAP, Andrzej Grygiel)

Zdaniem RMF postanowienie o postawieniu zarzutów milionerowi zostało już wydane.

Śledczy uznali, że za działanie piramidy finansowej odpowiadać powinni nie tylko twórcy, ale również właściciele banków, które sprzedawały obligacje tej spółki.

A ponieważ takie papiery można było kupić chociażby za pośrednictwem należącego do Czarneckiego Idea Banku, to biznesmen również ponosi odpowiedzialność za aferę. Tak przynajmniej twierdzi prokuratura.

Zobacz także: Afera GetBack, pozew wobec Idea Banku. "Nie miał prawa tego oferować"

Przypominali zresztą o tym poszkodowani w aferze GetBacku, którzy w ubiegłym roku powitali Czarneckiego odpowiednimi transparentami, gdy ten składał wyjaśnienia w sprawie afery KNF.

Możliwy areszt i list gończy?

Informację próbowaliśmy potwierdzić w prokuraturze. Telefony jednak milczą. Sprawy komentować nie chce Getin Noble Bank.

- Zgodnie z przyjętą polityką nie komentujemy tego typu spekulacji. Ponadto chciałbym zaznaczyć, iż sprawa ta nie dotyczy bezpośrednio Getin Noble Banku i nie ma związku z jego działalnością - poinformował Artur Newecki, rzecznik GNB.

Zatrzymanie Leszka Czarneckiego - jak informuje RMF - nie jest jednak w tej chwili możliwe. Biznesmen przebywa bowiem za granicą.

Gdyby sąd przychylił się do zastosowania aresztu wobec właściciela Getin Banku i Idea Banku, można by było wystawić list gończy za jednym z najbogatszych Polaków.

Na doniesienia RMF już zareagowali inwestorzy. Kurs akcji Getin Noble Banku w ciągu chwili spadł o 10 proc. Obroty na akcjach Getin Noble Banku i Getin Holding świadczą o tym, że inwestorzy pozbywają się akcji spółek.

Instytucje państwa zawiodły

Afera GetBack to również spory wyrzut sumienia dla Komisji Nadzoru Finansowego i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jak informowaliśmy w money.pl, bardzo krytycznie na temat działań tych instytucji wypowiedziała się na początku tego roku Najwyższa Izba Kontroli.

"Instytucje państwowe nie zapewniły skutecznej ochrony konsumentów przed niezgodną z prawem działalnością GetBack S.A. oraz podmiotów oferujących i dystrybuujących jej papiery wartościowe. Ich działania były nieadekwatne do istoty i skali zagrożeń oraz nie w pełni rzetelne" - poinformowała NIK.

Przypomnijmy, że głównym oskarżonym w sprawie jest Konrad K., który siedzi w areszcie od dłuższego czasu. To były prezes GetBack, który miał starać się o status świadka koronnego.

Bezwartościowe obligacje spółki nabyło w sumie około 8 tysięcy osób oraz kilkaset firm. Ich straty szacowane są na ponad 2 mld zł.

GetBack zniknął z warszawskiej giełdy dopiero w 2018 roku, gdy władze GPW zorientowały się, że mogą mieć do czynienia z działaniem na zasadzie piramidy finansowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(660)
Stop oszustom
3 lata temu
Pan Ernest jest współodpowiedzialny w największej skali za to oszustwo - sprzedał najwięcej oraz stworzył sam GetBack, który później sprzedał (fikcyjnie?) i wykorzystał do przekrętu. Doskonale wiedział co robi, ale jak każdy oszust nie wiedział, że tak świetnie wymyślona drukarka pieniędzy padnie. Liczę na udowodnienie temu Panu winy i odpowiedzialność karną - USA w pol-meksyku nie mamy, ale może chociaż parę latek przemyśli swoją etykę. Za oceanem oszuści są eliminowani ze społeczeństw, w pl nazywa się ich biznesmenami :)
Cmon guys
3 lata temu
Ten nakaz aresztowania to zwykła prowokacja polityczna PIS i działanie na szkodę Leszka Cz., który przecież nie odpowiada za aferę Getback
Ysak
3 lata temu
Tak to prawda, Idea Bank oferował ten produkt. Sama otrzymałam emailową ofertę, ale z niej nie skorzystałam. Miałam szczęście, ale znam starych, naiwnych ludzi, którzy w to weszli. Przykro na to patrzeć, ta ich naiwna wiara w etykę bankierów. Mam nadzieję, że ktoś za nich i dla nich powalczy.
mlodziak
3 lata temu
Ktoś kto chce dziś robić interesy w Polsce musi wspierać PiS!
raz raz
3 lata temu
Sygnał jest jasny – jesteś z nami, albo przeciw nam!
...
Następna strona