Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Afera GetBack. Akt oskarżenia może wrócić do prokuratury

8
Podziel się:

Sprawa GetBack może się przeciągnąć. Obrońcy byłego prezesa Idea Banku domagają się, aby akt oskarżenia wrócił do prokuratury.

Afera GetBack. Akt oskarżenia może wrócić do prokuratury
Getback (East News, Michal Wozniak, East News)

Wniosek o zwrócenie do Prokuratury Regionalnej w Warszawie, która prowadzi śledztwo, pierwszego aktu oskarżenia w sprawie GetBacku, trafił już do sądu - wynika z ustaleń Business Insider Polska.

Złożyli go pełnomocnicy jednego z oskarżonych, byłego prezesa Idea Banku, jednego z oskarżonych w sprawie. Według informatora portalu "BI", rozpatrzony ma zostać w poniedziałek.

Postępowanie zostało podzielone, bowiem sprawa ma wiele aspektów. W pierwszej kolejności rozpatrzony zostanie główny wątek, związany ze sprzedażą obligacji windykatora.

Śledztwo trwało 2,5 roku. I dopiero w końcu października 2020 roku do Sądu Okręgowego w Warszawie trafił pierwszy akt oskarżenia w aferze GetBacku, o czym pisaliśmy w money.pl.

Oskarżeniem objęto 16 osób. Zarzuty dotyczą oszustw i wyprowadzania pieniędzy na łączną kwotę ok. 3 mld złotych.

Na ławie oskarżonych zasiądzie m.in. były prezes spółki GetBack, Konrad K. Wśród oskarżonych znaleźli się też m.in. byli prezesi IdeaBanku Jarosław A. i Tobiasz B., oraz byli członkowie zarządu IdeaBanku - Małgorzata Sz. i Dariusz N.

Jak informowali śledczy, podejrzanych jest łącznie 70 osób. W stosunku do pozostałych na razie czynności jeszcze się toczą.

Afera GetBack wybuchła w 2018 roku, gdy warszawska giełda, na wniosek Komisji Nadzoru Finansowego, zawiesiła obrót akcjami spółki.

Zobacz także: Co z klientami Idea Banku? "Przymusowe przejęcie to dla nich zabezpieczenie"

Jak wykazała w raporcie Najwyższa Izba Kontroli, ponad 9 tys. nabywców trefnych obligacji GetBack nie odzyskało zainwestowanych środków, a mowa tu o kwocie przekraczającej 2,5 mld zł, co jest znacznie wyższą kwotą niż straty poniesione przez poszkodowanych w aferze Amber Gold.

W raporcie NIK przypomniano, że GetBack (obecnie w restrukturyzacji) to spółka utworzona i zarejestrowana w 2012 r. jako firma windykacyjna. W latach 2012-2018 nabywała pakiety wierzytelności na własny rachunek lub na rachunek funduszy inwestycyjnych współpracujących ze spółką, po czym dochodziła tych należności od dłużników.

Spółka nabywała długi najczęściej za środki finansowe pozyskane z zewnątrz, w tym z emisji obligacji. Działalność GetBack w ramach współpracy z funduszami inwestycyjnymi podlegała nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego, natomiast aktywność spółki na własny rachunek była wyłączona spod tego nadzoru.

W firmie dochodziło do fałszowania sprawozdań finansowych, wyprowadzania pieniędzy spółki i missellingu, czyli sprzedawania klientom obligacji, które nie spełniały ich potrzeb.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
Obywatel
3 lata temu
Banki sprzedawały bo KNF zezwoliło i co w tym dziwnego. Teraz wielce KNF troszczy się o obywateli i to jest ładnym przedstawieniem. Poszperajcie w internecie jakie stanowiska w tym czasie obejmował nasz superbohater premier Mateusz i co żadnych roszczeń co do sprzedawanych trefnych obligacji czy kredytów we frankach do tego pana? Kradzież przez pis prywatnego banku Czarnieckiemu a przy okazji okradzenie zwykłych obywateli/ akcjonariuszy. Tak się rozprawia państwo kartonowe z przedsiębiorcami co nie dali się wkręcać w nie do odrzucenia propozycje korupcyjne prezesów KNF i rządu. Pan Czarniecki pięknie to pokazał i obnażył jak działa pis niestety został słono ukarany bo przecież oni mogą wszytko a kozła ofiarnego zawsze znajdą. Dlaczego po uwłaszczeniu IdeaBank prezesi PKO ustąpili ze stanowisk, ja wiem bo ktoś za to odpowie i rząd będzie szukał kozła ofiarnego a nikt za czyjeś przekręty nie będzie siedział. Zajmijcie się czymś pożytecznym walką z covidem bo przespaliście w 2020r. sześc miesięcy i jest tego efekt. Dlaczego lek w Biomed Lublin na covida od kilku miesięcy dalej leży a dziennie umiera średni 400 osób. Jestem obywatelem co na was nie głosował i teraz wiem ze miałem rację. Rząd oblał test na sprawowanie władzy w Polsce. Przykre. Miłej niedzieli życzę. Czas na zmianę.
Odciac im tle...
3 lata temu
NIE SLUCHAMY TROJKI, NIE TANKUJEMY NA ORLENIE
Zenada
3 lata temu
KNF I CHRZANOWSKI LAPOWKARZ Z PISU
Wolnosc
3 lata temu
GetBack czyli AFERA PISU
Mike75
3 lata temu
PIS wykorzystał swoją aferę GetBack manipulując informacją, żeby w mediach i aktach oskarżenia przedstawić Ideę i Leszka Czarneckiego jako głównego winowajcę - choć Idea to tylko jeden z banków rozprowadzających zatwierdzone przez KNF obligację. Ale głównym winowajcą jest PIS z jego instytuacjami i zarząd/RN Getback, ew. audytorzy, którzy te przekręty w spr. fin. powinni bez problemu wykryć.