Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
WZI
|
aktualizacja

Afera GetBack. Jest akt oskarżenia

390
Podziel się:

Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie afery GetBack. Akt obejmuje ok. 30 zarzutów.

Afera GetBack. Jest akt oskarżenia
Akt oskarżenia w sprawie afery GetBack (GETTY, SOPA Images/LightRocket via Gett, SOPA Images)

Akt oskarżenia, który w poniedziałek prokuratura skierowała do sądu, obejmuje 16 osób. Zarzuty dotyczą oszustw i wyprowadzania pieniędzy na łączną kwotę ok. 3 mld złotych.

Na ławie oskarżonych zasiądzie m.in. były prezes spółki GetBack, Konrad K. Wśród oskarżonych znaleźli się też m.in. byli prezesi IdeaBanku Jarosław A. i Tobiasz B., oraz byli członkowie zarządu IdeaBanku - Małgorzata Sz. i Dariusz N.

Jak informują śledczy, podejrzanych jest łącznie 70 osób. W stosunku do pozostałych na razie czynności jeszcze się toczą.

Zobacz także: Afera GetBack, pozew wobec Idea Banku. "Nie miał prawa tego oferować"

- W tej sprawie jest jeszcze wiele wątków i jestem pewien, że jeszcze niejeden akt oskarżenia zostanie do sądu skierowany - powiedział na konferencji prasowej Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski.

Wśród wątków, które nie znalazły się w akcie oskarżenia, jest m.in. ten związany z Leszkiem Czarneckim, właścicielem IdeaBanku.

W połowie października sąd odroczył posiedzenie aresztowe w sprawie Leszka Czarneckiego, któremu prokuratura postawiła zarzuty działania na szkodę Idea Banku.

Śledczy uznali, że za działanie piramidy finansowej odpowiadać powinni nie tylko twórcy, ale również właściciele banków, które sprzedawały obligacje tej spółki.

A ponieważ takie papiery można było kupić, chociażby za pośrednictwem należącego do Czarneckiego Idea Banku, to biznesmen również ponosi odpowiedzialność za aferę. Tak przynajmniej twierdzi prokuratura.

Afera GetBack wybuchła w 2018 roku, gdy warszawska giełda, na wniosek Komisji Nadzoru Finansowego, zawiesiła obrót akcjami spółki

Jak wykazała w raporcie Najwyższa Izba Kontroli, ponad 9 tys. nabywców trefnych obligacji GetBack nie odzyskało zainwestowanych środków, a mowa tu o kwocie przekraczającej 2,5 mld zł, co jest znacznie wyższą kwotą niż straty poniesione przez poszkodowanych w aferze Amber Gold.

W raporcie NIK przypomniano, że GetBack (obecnie w restrukturyzacji) to spółka utworzona i zarejestrowana w 2012 r. jako firma windykacyjna. W latach 2012-2018 nabywała pakiety wierzytelności na własny rachunek lub na rachunek funduszy inwestycyjnych współpracujących ze spółką, po czym dochodziła tych należności od dłużników.

Spółka nabywała długi najczęściej za środki finansowe pozyskane z zewnątrz, w tym z emisji obligacji. Działalność GetBack w ramach współpracy z funduszami inwestycyjnymi podlegała nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego, natomiast aktywność spółki na własny rachunek była wyłączona spod tego nadzoru.

W firmie dochodziło do fałszowania sprawozdań finansowych, wyprowadzania pieniędzy spółki i missellingu, czyli sprzedawania klientom obligacji, które nie spełniały ich potrzeb.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(390)
BezKomentarza
3 lata temu
"Jak wykazała w raporcie Najwyższa Izba Kontroli, ponad 9 tys. nabywców trefnych obligacji GetBack nie odzyskało zainwestowanych środków, a mowa tu o kwocie przekraczającej 2,5 mld zł, co jest znacznie wyższą kwotą niż straty poniesione przez poszkodowanych w aferze Amber Gold."
ciekawostka
3 lata temu
Nie było by afer Amber Gold i GetBack gdyby Lech kaczyński podpisał ustawe ale ograniczała ona działalnośc SKOK-ów czyli kasy PIS - dlatego przepiy bankowe są tak dziurawe. Co ciekawe zwrócił na to uwagę TK (w tamtych latach) co rządzący zbyli ciekawe czemu teraz wyrokTK musi byc respektowany??
kos
3 lata temu
po wyrokach ich poznamy
roogaty
3 lata temu
Już wcześniej pis przejął sporą grupę mediów, sądów oraz trybunał. Teraz czas na banki.
gimp
3 lata temu
Dzisiaj żaden prywatny biznes nie może czuć się bezpiecznie. Weług mnie to dopiero początek przejmowania banków.
...
Następna strona