Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Nieruchomości utracone w aferze reprywatyzacyjnej można odzyskać. I to po wielu latach

14
Podziel się:

Decyzje o przekazaniu kamienic prywatnym właścicielom można odwrócić. Wystarczy, że jej wydanie doprowadziło do skutków rażąco sprzecznych z interesem społecznym. Tak uchwałą zdecydował Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w sprawie uprawnień tzw. komisji reprywatyzacyjnej.

Nieruchomości utracone w aferze reprywatyzacyjnej można odzyskać. I to po wielu latach
Afera reprywatyzacyjna. Nieruchomości można odzyskać po wielu latach (zdj. ilustracyjne) (Adobe Stock, Jan Zwoliński)

O sprawie pisze "Rzeczpospolita", która przeanalizowała uchwałę NSA wydaną w siedmioosobowym składzie (sygn. akt: I OPS 3/22). Dotyczyła ona gruntu warszawskiego odebranego właścicielom tuż po II wojnie światowej na podstawie dekretu z 1945 r.

Kamienica oddana w ramach reprywatyzacji

W latach 90. następcy prawni dawnych właścicieli rozpoczęli proces odzyskania działki, co ostatecznie się udało. W 2009 r. prezydent Warszawy orzekł m.in. o ustanowieniu na ich rzecz prawa użytkowania wieczystego. Miasto ponadto oddało im kamienicę z lokatorami komunalnymi 21 mieszkań.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Co nas czeka w 2024 r.? Ekonomista wskazał najważniejsze wyzwanie

Budynek wymagał kosztownego remontu, dlatego też nowi właściciele sprzedali nieruchomość. W 2013 r. kupiła ją spółka za ponad 5 mln zł i rozpoczęła remont generalny. Następnie ustanowiła odrębne własności lokali i sprzedała je na wolnym rynku, a lokatorzy komunalni musieli się wyprowadzić.

Wspomniana nieruchomość trafiła na celownik komisji reprywatyzacyjnej w 2017 r. A komisja nie dość, że uchyliła decyzję reprywatyzacyjną z 2019 r., to jeszcze odmówiła ustanowienia prawa użytkowania wieczystego. "Mówiąc inaczej 'odwróciła' skutki odzyskania nieruchomości przez spadkobierców" – pisze "Rz".

Reprywatyzacja kamienicy trafiła do sądu

Dziennik opisuje, że decyzję komisji uchylił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, lecz ta zaskarżyła niekorzystny wyrok. Dlatego też NSA uznał, że w tej sprawie konieczne jest podjęcie uchwały, gdyż chciał doprecyzować czy rozstrzygnięcia komisji mogą dotyczyć reprywatyzacji sfinalizowanych przed tym, jak zaczęła działać.

NSA ostatecznie uznał, że reprywatyzacja może być cofnięta również przed rozpoczęciem pracy przez komisję. Zastrzegł jednak przy tym, że nie zajmował się skutkiem decyzji uchylającej, która będzie skutkować przyznaniem odszkodowania właścicielom. Zwrócił też uwagę, że społeczna ocena reprywatyzacji w Warszawie była negatywna, a decyzje w tej sprawie ocenia się jako naruszające interes publiczny i prywatny.

Dr Tomasz Ludwik Krawczyk, adwokat, partner w GKR Legal, w rozmowie z "Rz" zwraca uwagę, że niejasna jest w tym wypadku sytuacja osób, które już kupiły mieszkania we wspomnianej kamienicy. – Co gorsza, nie ma regulacji, które w takim przypadku gwarantowałyby odszkodowanie – podsumowuje ekspert.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(14)
Brak wiedzy
miesiąc temu
Nie wszyscy są złodziejami. Prawo zezwalało na to wszystko od dawna i sądy też tak NSA jak i SN. Teraz od paru lat nagle coś się zmieniło i nawet prawo zaczęło działać wstecz. Jeśli wchodzi w życie jakaś ustawa lub uchwała to powinna obowiązywać na przyszłość a nie na przeszłość. Jeśli sądy przez lata się myliły to dlaczego teraz obywatele mają za te błędy odpowiadać?! Niech sądy wezmą teraz odpowiedzialność za te wszystkie lata bo przecież to sądy powinny się znać na tych wszystkich zagadnieniach prawnych bo przecież wydają wyroki. Jeśli przyjąć teraz że wcześniejsze sądy nie znały prawa to jaką mamy pewność że teraz je znają?!
Czysty biznes
miesiąc temu
Dlaczego lokator który posiada swoje mieszkanie oraz bardzo wysokie dochody zajmuje komunalne mieszkanie?! Dlaczego taki lokator bez żadnych konsekwencji oddaje w najem komunalne mieszkanie i w nim nie mieszka?! Albo swoje wynajmuję a w komunalnym mieszka w sytuacji gdy inne osoby nie mają gdzie mieszkać i nawet ich nie stać na wynajem mieszkania.
Święty lokato...
miesiąc temu
Dlaczego nic się nie mówi o tych lokatorach którzy mają bardzo wysokie zarobki oraz różne nieruchomości a pomimo to zajmowali - zajmują mieszkania komunalne i te dotyczące reprywatyzacji a nawet bardzo często je wynajmują tj. do miasta płacą regulowany czynsz a sami pobierają za te mieszkania na "czarnym rynku" czynsz wolnorynkowy i nawet tego nie rozliczają z urzędem skarbowym. Czysty biznes i tym się nikt nie oburza nikt tego nie sprawdza. Albo lokator najemca przez lata nie płaci czynszu i nic z tym nie można zrobić - ciekawe czy ja mógłbym mieszkać przez ponad 10 lat w komunalnym mieszkaniu za darmo tj. nic bym nie płacił albo według swojego uznania. Tego nikt nie widzi.
brawo!
miesiąc temu
Dość złodziejstwa w biały dzień, i w świetle prawa tylko dlatego, że ktoś ma pieniądze, i może oszukać osoby, już i tak okradzione przez państwo komunistyczne.
HGW
4 miesiące temu
To bezprawnie.