Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MLG
|
aktualizacja

Rząd likwiduje użytkowanie wieczyste. Oto co się zmieni

142
Podziel się:

Rząd ogłosił, że użytkowanie wieczyste ma zostać definitywnie zlikwidowane. Firmy i organizacje, które użytkują grunty należące do Skarbu Państwa i samorządów, będą mogły wykupić je na własność.

Rząd likwiduje użytkowanie wieczyste. Oto co się zmieni
Resort rozwoju przygotował przepisy, które likwidują użytkowanie wieczyste (Adobe Stock, DarSzach)

Rząd w środę 29 marca przyjął projekt ustawy, która ostatecznie ma zlikwidować użytkowanie wieczyste. Co prawda przepisy umożliwiające przekształcanie gruntów we własność wprowadzono już w 2019 r., ale w pierwszej kolejności objęły one grunty przeznaczone na cele mieszkaniowe.

Wykonujemy kolejny krok ku likwidacji reliktu po czasach komunistycznych. Polska jest jedynym krajem w Europie, który posługuje się tego typu formułą. Samorządowcy zwiększali drastycznie ceny na użytkowanie wieczyste. Chcemy z tym skończyć - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Budynki w Polsce zostaną podzielone na klasy. Nadchodzi fala renowacji

Rząd likwiduje użytkowanie wieczyste. Co to oznacza w praktyce?

Nowe przepisy umożliwią przedsiębiorcom, spółdzielniom i wspólnotom mieszkaniowym uzyskanie na własność gruntów, które mają od wielu lat w użytkowaniu wieczystym. Według rządu skorzysta na tym ok. 450 tys. podmiotów.

Nowy model odpłatności za grunt będzie dotyczył:

  • przedsiębiorców (duże firmy, jednoosobowa działalność gospodarcza),
  • osób fizycznych np. właścicieli garaży,
  • spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych (infrastruktura osiedlowa, pawilony handlowe),
  • mieszkańców osiedli – chodzi np. parkingi, drogi wewnętrzne, place zabaw.
Zgodnie z nowymi przepisami organy publiczne nie będą już mogły odmówić sprzedaży gruntu na rzecz użytkownika, w tym przedsiębiorcy, który złoży wniosek w terminie roku od wejścia w życie ustawy - przekonuje minister rozwoju Waldemar Buda.

Decyzja w tej sprawie ma być dobrowolna. Zmiana statusu własności gruntu będzie zależeć od tego, czy przedsiębiorca lub organizacja złożą o to wniosek.

Rząd oferuje jednocześnie bardzo korzystne warunki wykupu państwowych gruntów. Zgodnie z propozycją resortu rozwoju będzie można je wykupić za 20 dotychczasowych opłat rocznych – w przypadku jednorazowego wykupu. Cena za grunt docelowo to równowartość 6, 20, 40, 60 proc. lub więcej wartości rynkowej gruntu.

Przewidziano możliwość płatności w ratach przez maksimum 10 lat – wtedy cena ma wynieść 25-krotność dotychczasowej opłaty rocznej.

Zaproponowano też bonifikatę dla grup szczególnie wrażliwych społecznie, np. osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.

Samorządy będą mogły przyjąć te same zasady odpłatności lub określić je samodzielnie.

Podmioty, które będą mogły skorzystać z tego uprawienia, będą miały rok na złożenie wniosku.

Takie rozwiązanie to także korzyść dla państwa. Z szacunkowych wyliczeń wynika, że prognozowany dochód z tego tytułu dla Skarbu Państwa w 2023 r. ma wynieść od 1,42 mld do 2,85 mld zł. Z kolei samorządy mają wzbogacić się o kwotę od 1,18 mld do 2,37 mld zł.

Likwidacja użytkowania wieczystego. Będą wyjątki

Wyjątek od wyżej opisanych zasad dotyczyć będzie gruntów niezabudowanych bądź zajmowanych przez rodzinne ogrody działkowe.

W takich przypadkach grunt będzie można kupić za zgodą samorządu lub starosty i wojewody pod warunkiem, że umowa trwa minimum 10 lat.

Resort rozwoju podkreśla także, że spod roszczenia wyłączone zostaną grunty Skarbu Państwa powierzone:

  • Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa,
  • Agencji Mienia Wojskowego,
  • Lasom Państwowym,
  • parkom narodowym,
  • Wodom Polskim,
  • a także grunty na terenie portów i przystani morskich.

"Są to grunty istotne z punktu widzenia gospodarki narodowej, niezbędne jest więc zapewnienie Skarbowi Państwa nadzoru nad sposobem ich wykorzystywania" - informuje ministerstwo.

Nie będzie również możliwe zawarcie umowy sprzedaży gruntu, wobec którego toczy się postępowanie o rozwiązanie umowy użytkowania wieczystego.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
prawo
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(142)
Janek
10 miesięcy temu
mamy 2023r. przeczytalem wiele artykow na ten temat ale nigdzie nie znalazlem info, a co w przypadku gdy ktos ma wieczyste uzytkowanie, i do konca 2023 nie wykupi, placil wieczyste wiele lat ale nie chce wykupic i woli placic co roku???
ekonom
rok temu
NIESTETY rozczaruję Ciebie i dodam, że dzierżawa to nie to samo co prawo użytkowania wieczystego, więc napewno nie dzierżawili nic. Musisz doczytać.
Kania
rok temu
UWAGA!!!!! Przez ostatnie lata pisowscy kolesie dzierżawili co się da - bez przetargu, po cichu, głównie od instytucji państwowych nad którymi mają kontrolę. Są to grunty, ośrodki wczasowe, całe biurowce. Teraz chcą to wszystko przytulić na własność. TO NAJWIĘKSZA KRADZIEŻ ZE WSZYSTKICH ICH NUMERÓW !!!!
Róża
rok temu
Nareszcie,niech Spółdzielnie Mieszkaniowe zlikwidują ta daninę, która jest co miesiąc w czynszu,stare komuchy,już się boją ,że będą mieć mniej pieniędzy.
Dc. K
rok temu
Kler może hektary wykupić na własność ale działkowiec ROD nie może wykupić 300m działki, tak mamy w Polsce.
...
Następna strona