Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|
aktualizacja

Nierzetelne firmy. Gdzie przedsiębiorcy najczęściej nie płacą w terminie?

2
Podziel się:

W rankingu rzetelności województw opracowanym przez Rzetelną Firmę najlepiej wypadły południowe i wschodnie regiony Polski.

Największa wartość długu firm jest na Mazowszu, ale region ten odpowiada za aż 22 proc. PKB całego kraju.
Największa wartość długu firm jest na Mazowszu, ale region ten odpowiada za aż 22 proc. PKB całego kraju. (Shutterstock.com, Shutterstock/Firma V)

W rankingu rzetelności firm zdecydowanie najlepiej wypadło województwo podkarpackie. Nie tylko jest jednym z najmniej zadłużonych województw, ale też ma najniższy odsetek przedsiębiorców-dłużników i najniższą wartość średniego długu przypadającego na jednego dłużnika.

Rzetelna firma zwraca uwagę, że województwa z Polski południowej i wschodniej zdecydowanie lepiej wypadają w zestawieniu rzetelności niż te z pozostałych regionów kraju.

Z kolei najbardziej negatywnym bohaterem jest województwo kujawsko-pomorskie, które pod względem łącznego zadłużenia zawsze plasowało się mniej więcej w środku tabeli. Tymczasem pod względem odsetka zadłużonych firm i ich średniego zadłużenia znalazło się w czołówce najbardziej nierzetelnych.

Zobacz także: Obejrzyj Upadłość konsumencka nie dla wszystkich

Gdy podzielić kwotę łącznego zadłużenia firm w danym województwie przez liczbę dłużników z tego województwa notowanych w Krajowym Rejestrze Długów, to najwyższe średnie zadłużenie mają przedsiębiorcy z województwa kujawsko-pomorskiego.

Na jedną kujawską firmę wpisaną do KRD przypada aż 44,18 tys. zł długu, czyli 10 tys. zł więcej od średniej krajowej. Na kolejnych miejscach są świętokrzyskie (39,10 tys. zł) i podlaskie (36,32 tys. zł).

Pod drugiej stronie skali są przedsiębiorcy z Podkarpacia ze średnim długiem na poziomie 28,51 tys. zł. Przeciętne zadłużenie poniżej 30 tys. zł mają jeszcze dłużnicy z województw: warmińsko-mazurskiego, zachodniopomorskiego i lubelskiego.

Innym sposobem mierzenia poziomu rzetelności przedsiębiorców w każdym województwie można jest porównanie odsetka dłużników notowanych w Krajowym Rejestrze Długów BIG.

Najniższy odsetek dłużników wśród przedsiębiorców odnotowuje województwo podkarpackie (5,92 proc.), najwyższy kujawsko-pomorskie (9,68 proc.), dolnośląskie (9,97 proc. i śląskie (10,35 proc.).

- Dłużnicy notowani w KRD nie trafiają tu przypadkowo. To najczęściej osoby i firmy, które nie reagują na wezwania do zapłaty - mówi Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. Zaznacza, że przyczyny niepłacenia mogą być różne.

- Z naszego cyklicznego badania „Portfel należności polskich przedsiębiorstw” wynika, że 32 proc. przedsiębiorców uskarża się, że przez klientów, którzy im nie płacą sami mają kłopot w regulowaniu swoich zobowiązań. Niewykluczone, że w województwach, w których odsetek dłużników jest niski to jest główna przyczyna niepłacenia - stwierdza.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
Złośnik
5 lata temu
Prawdą jest,że terminy wykonania usług zleceniodawcy skracają do absurdalnych , natomiast płatności trzeba wymuszać prośbą i groźbą. Dość,że się napracujesz, nie masz pieniędzy to jeszcze musisz zapłacić podatki....
Ptacus
5 lata temu
Moze dlatego jest tak zle ze pomimo ustawowych terminow platnosci 7.14 dni wiekszosc korporacji placi 30. 60 dni?