Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Zaległości polskich firm sięgają 30 mld zł. Najwięcej zalega branża handlowa i budowlana

41
Podziel się

Handel, przetwórstwo przemysłowe i budownictwo - to branże o największych niezapłaconych zobowiązaniach. Ale kłopoty mają również inne polskie firmy.

Aż 6,5 mld zł długów ma branża handlowa.
Aż 6,5 mld zł długów ma branża handlowa. (PAP, Grzegorz Michałowski)
bErfLSZh

W sumie polskie firmy zadłużone są na 29,57 mld zł - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. Aż 6,5 mld zł długów ma handel. Poważne kłopoty ma równeż przetwórstwo przemysłowe i budownictwo.

Jak zauważa Polska Agencja Prasowa, suma zaległości wśród kluczowych dla gospodarki sektorów wzrosła najbardziej w transporcie - aż o 37 proc., czyli ponad dwukrotnie więcej niż wyniósł wzrost zaległości wszystkich firm.

bErfLSZj

"Wynoszący co najmniej jedną trzecią wzrost wartości przeterminowanych płatności wobec kontrahentów i banków odnotowały również takie sektory jak: wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną, gorącą wodę i powietrze do układów klimatyzacyjnych, dostawa wody, gospodarowanie ściekami i odpadami, opieka zdrowotna i pomoc społeczna oraz pozostała działalność usługowa" - informuje BIG InfoMonitor i BIK.

Kłopoty taksówkarzy

Branża taksówkarska jest winna swoim wierzycielom ponad 29 mln zł. Jeszcze dwa lata temu było to o 10 mln zł mniej.

"Rynek taksówkarski w Polsce prężnie się rozwija, tymczasem praca taksówkarza do łatwych nie należy, a znaczną część zysków pochłaniają koszty. Koszty i zobowiązania, dodajmy, z którymi część taksówkarzy sobie nie radzi. Z danych Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA wynika, że łączne zadłużenie branży taksówkarskiej wynosi obecnie 29 076 133,34 zł i z każdym rokiem wzrasta" - informuje KRD.

bErfLSZp

Spośród 29 mln zł ponad 17 mln zł to długi wobec firm windykacyjnych i funduszy sekurytyzacyjnych. Nieco ponad 6 mln zł taksówkarze są winni firmom z branży finansowej: bankom komercyjnym i spółdzielczym, spółkom faktoringowym i leasingowym, firmom pożyczkowym. Kilkumilionowe zadłużenie to zaległości wobec operatorów telekomunikacyjnych, a ponad 700 tys. zł to długi wobec towarzystw ubezpieczeniowych. Nieco mniejsze zaległości branża taksówkarska posiada z tytułu hurtowych zakupów paliw, wynajmu pojazdów, zakupów części czy serwisu aut, a nawet usług kurierskich czy reklamowych, podano również.

- Bez wątpienia na zadłużenie taksówkarzy mają wpływ zatory finansowe. Współpraca z nierzetelnymi kontrahentami kosztuje bowiem taksówkarzy 24,5 mln zł. To blisko 85 proc. całego zadłużenia branży taksówkarskiej. Może to świadczyć o tym, że opóźnienia w płatnościach ze strony kontrahentów kładą się cieniem na bieżących zobowiązaniach przewoźników i są realnym zagrożeniem dla ich płynności finansowej - powiedział prezes KRD Adam Łącki.

Mazowieckie na czarej liście

Najbardziej zadłużonym województwem jest mazowieckie (7 864 935,65 zł), dalej: śląskie (3 235 648,12 zł) i pomorskie (3 124 345,04 zł). Najmniej zadłużone jest województwo opolskie (98 324,05 zł), wskazano także.

Brak wymaganej licencji zagrożony jest karą 12 tys. zł. Jeśli kierowca nie ma także ważnych badań psychologicznych i lekarskich, to kwota kar może wzrosnąć do 14 tys. zł. Kary jednak nie odstraszają właścicieli pseudotaksówek. Nagminne staje się zjawisko wykonywania przewozów osób bez licencji na tę działalność, ale za to z wykorzystaniem mobilnej aplikacji. Taki proceder odbiera klientów legalnym taksówkarzom.

bErfLSZq

- To z pewnością utrudnia pracę rzetelnym taksówkarzom, działającym zgodnie z prawem, na podstawie licencji. Ich wyższe stawki wynikają zazwyczaj z konieczności opodatkowania świadczonych usług, uiszczania opłat za przynależność do korporacji, kosztów paliwa, eksploatacji pojazdu czy ubezpieczenia. W odróżnieniu od nich nielegalni taksówkarze nie ponoszą tych opłat, przez co są tańsi. Jak wskazują kontrole Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego we Wrocławiu, wiele takich pseudotaksówek nie ma ubezpieczenia OC, ich pojazdy są niesprawne, a kierowcy nie mają prawa jazdy. Często też jeżdżą zbyt szybko i brawurowo. Na szczęście większość polskich taksówek to legalni przewoźnicy - podsumował Mirosław Sędłak, zarządzający programem Rzetelna Firma w ramach Kaczmarski Group.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bErfLSZK
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(41)
Adamik
2 lata temu
Czy kogoś to jeszcze dziwi? No błagam, połowa branż takich jak transport/hurt/spedycja itd. to branże tonące w długach. Ja bym przez takich jak oni też tonął, ale na szczęście mam sensowny układ z firmą MK-Finanse i jak tylko węszę, że coś się dzieje ze spłatami zobowiązań to od razu kieruję sprawy do nich.
Piotr
2 lata temu
No i wstaliśmy z kolan...
lilo
2 lata temu
To nie tylko ta branża. Cały transport ma długi, to samo budowlanka z resztą. Spójrzcie do KRD, albo na jakies ich poprzednie raporty, jak źle jest na rynku.
bErfLSZL
Lukasz
2 lata temu
Ile kosztuje 500+ ?
Ha..ha...❗️😜...
2 lata temu
Tebe Kaczyński drugiego dnia sprawowania władzy, dostał polecenie od towarzyszki Gos, żeby natychmiast zaczął kupować Polakom bilety do Wenezueli!!!! I tylko przekupne miernoty, tego nie widzą!!! Ciągle wierząc Że baśnie Andersena to podręcznik do ekonomi❗️😜😜
...
Następna strona