Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rekord niepłaconych długów spółek giełdowych. Najnowszy raport KRD

26
Podziel się:

57 spółek z warszawskiej giełdy ma kłopoty ze spłatą zadłużenia. Kwota niepłaconych zobowiązań urosła o jedną trzecią.

Komornicy coraz częściej odwiedzać będą spółki giełdowe
Komornicy coraz częściej odwiedzać będą spółki giełdowe (STANISLAW KOWALCZUK)
bEJpkDyZ

Jak wynika z badania "Długi spółek giełdowych", na 23 maja 2018 roku na głównym rynku Giełdy Papierów Wartościowych spośród 428 notowanych spółek było 57 spółek niesolidnych dłużników. Niezapłacone w terminie zobowiązania wynoszą już 37,88 mln zł. Na tę kwotę składa się 1108 zobowiązań wobec 198 wierzycieli.

- Aktualne zadłużenie giełdowych spółek jest najwyższe w niemal trzyletniej historii badania - wskazał Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej w wypowiedzi dla PAP. Jak informuje przyczynił się do tego wzrost problemów firm z branży budowlanej.

Zobacz także: Zobacz też: Tym razem ZUS przesadził. 5-latkowi grozi komornik Wydanie: 30 marca 2018
bEJpkDzb

W badaniu sprzed pół roku, w gronie 428 notowanych polskich firm było 62 dłużników, ale choć ich liczba spadła to dług wzrósł o ponad 9 mln zł.

Na czele spółek o największych niespłacanych w terminie długach jest spółka specjalizująca się w sprzedaży materiałów elektrycznych. Jej nieregulowane zadłużenie sięga 7,5 mln zł.

bEJpkDzh

Na kolejnych pozycjach znalazły się spółka z branży budowlanej oraz informatycznej z zadłużeniem odpowiednio niemal 4,9 oraz 4,3 mln zł

Ciężkie chwile firm budowlanych mimo boomu

Co ciekawe, mimo obserwowanego w tym roku boomu w budownictwie, a być może właśnie z tego powodu, sektor budowlany dominuje w zestawieniu nierzetelnych dłużników. Z 57 spółek z GPW notowanych w Krajowym Rejestrze Długów, jest przedstawicieli 17 branży. Poprzednio było ich 13.

Łączny źle spłacany dług budowlańców wynosił 16 mln zł, podczas gdy sześć miesięcy wcześniej 9,4 mln zł. Cała branża ma 42-procentowy udział w łącznym zadłużeniu niesolidnych spółek giełdowych - podaje KRD. Wygląda na to, że w perspektywie wzrostu w budownictwie część spółek przeinwestowała w sprzęt, lub zbyt ostro walczyła o kontrakty, zbijając ich cenę, podczas gdy koszty w branży rosną - m.in. wynagrodzeń.

bEJpkDzi

W gronie giełdowych dłużników wartość rynkowa dwudziestu spółek nie przekracza 10 mln złotych. Kapitalizacja kolejnych 17 przedsiębiorstw znajduje się w przedziale od 10 do 100 mln złotych, a 12 od 100 milionów złotych do miliarda. Źle płacących swoje zobowiązania firm z wyceną powyżej miliarda złotych jest w sumie osiem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEJpkDzC
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(26)
Ida
3 lata temu
Każdy kto ma do czynienia z giełdą wie, że ryzyko jest spore. Ale długi nie tylko tych spółek dotyczą, innych firm też. A KRD się całkiem dobrze sprawdza jeśli chodzi o potencjalnych kontrahentów. Jeśli są na liście dłużników, nie ma co liczyć na udaną współpracę :/
ja
3 lata temu
Nasza giełda faluje, ale patrząc na ostatnie 10 lat to drepcze w miejscu. A w USA hossa na całego. Gdy jest hossa łatwo zarobić. Gdy jest bessa dobrze mieć system, dzięki któremu przynajmniej nie odnotowuje się strat. Słyszeliście o ksią.ż ce „Jak stworzyc system transakcyjny do inwestsowania na giełdzie”? Niedawno ładnie system z tej ksią.ż ki dał zarobić – ponad 20% i uchronił przed ostatnimi spadkami.
realista
3 lata temu
Pretensje do PIS u? A kto w Polsce wprowadził "gospodarkę wolnorynkową i giełde papierów wartościowych?? Radże zapoznać sie z najnowszą historią polski od roku 1990 a pózniej pisać
bEJpkDzD
SIPPEOPLE
3 lata temu
no Pis wymyślił a prezydent od razu podpisał ze do zarządu spółek skarbu państwa nie potrzeba wyższego wykształcenia i nie trzeba zdawać egzaminu z podstaw ekonomii ....stadnina w Janowie leży i kwiczy ...TVP wielomilionowe dochody zamieniło w wielomilionowe długi ...ile jeszcze :(
kj
3 lata temu
Polskie firmy to mafia i zlodzieje... a i nie zapominajmy o tych prostytutkach ktore ladnie zwa sie asystentkami zarzadu... na bruk z nimi!!!
...
Następna strona