Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Mateusz Madejski
|
aktualizacja

NIK o ministrze rolnictwa. Nadzorował prawidłowo, ale nie zawsze skutecznie

11
Podziel się:

Minister rolnictwa prawidłowo państwowe firmy z branży rolno-spożywczej, uznała NIK. Izba jednak zaznaczyła, że nie zawsze ten nadzór był skuteczny.

NIK skontrolowała nadzór ministra nad podległymi mu spółkami
NIK skontrolowała nadzór ministra nad podległymi mu spółkami (Forum, Agencja Forum)

Kontrola NIK obejmowała lata 2017 i 2018. Od czerwca 2018 r. fotel ministra zajmuje Jan Krzysztof Ardanowski, jego poprzednikiem był Krzysztof Jurgiel.

NIK przypomina, że nadzór właścicielski to przede wszystkim wykonywanie praw wynikających z posiadania udziałów lub akcji w danej spółce, na przykład zasiadanie w Walnym Zgromadzeniu czy prawo do powoływania przedstawicieli w organie nadzorczym.

- W ocenie NIK minister prawidłowo wykonywał określone zadania związane z nadzorem nad podlegającymi mu spółkami z branży rolno-spożywczej. Przede wszystkim utworzył komórki organizacyjne (jak np. Departament Nadzoru Właścicielskiego) odpowiedzialne za nadzór i zapewnił im odpowiednią obsadę kadrową. Szef resortu wyznaczył też reprezentantów Skarbu Państwa, którzy sprawowali bieżący nadzór nad działalnością spółek. Wprowadził też nowe standardy nadzoru i obsady kadrowej w 12 spółkach - czytamy w komunikacie Izby.

Zobacz także: "Żywność stanie się dobrem luksusowym". Lider rolników kreśli czarny scenariusz. Obejrzyj wideo:

- Mimo działań ministra, w ośmiu spółkach z mniejszościowym udziałem Skarbu Państwa, nie wprowadzono tych standardów, bo nie zgodziły się na to organy spółek - zauważyła jednak NIK.

Izba dodała też, że wyniki finansowe za 2017 r. podległych ministrowi spółek poprawiły się w porównaniu do 2016 r. - ich łączny wynik finansowy na koniec 2016 r. wyniósł prawie 5,8 mln zł, gdy na koniec 2017 r. było to już ok. 18,8 mln zł. A to oznacza wzrost o ponad 300 proc.

NIK ma jednak parę uwag co do skuteczności ministra przy nadzorowaniu spółek. Izba podkreśliła na przykład, że częsta rotacja członków rad nadzorczych "nie sprzyjała wzmocnieniu nadzoru". Stwierdzono też nieliczne przypadki nieprawidłowości w działalności spółek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
zbych
5 lata temu
ogol sie bo ci w brodzie sniadanie zostaje
Najlepszy jak...
5 lata temu
Rolnictwa, pan Ardanowski
Ardanowski
5 lata temu
Najlepszy jak dotąd minister
lolo
5 lata temu
ten ich pożal się boże minister,wczoraj się wypowiedział na temat deficytu w stadninie koni w Janowie - był zysk,jak jest deficyt,dopłacimy!!! i to sie nazywa "gospodarz"????? jak chce dopłacić to ze swoich,moich nie ruszać!!!!!
grabie
5 lata temu
0 uczynione ministrem za dyspozycyjność