Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

NIK znów uderza w rząd. Pojawił się kolejny raport

80
Podziel się:

Rządowa "tarcza dla pogranicza" miała złagodzić skutki stanu wyjątkowego wprowadzonego przy granicy z Białorusią na Podlasiu i Lubelszczyźnie. Najwyższa Izba Kontroli nie zostawiła suchej nitki na przygotowaniu i realizacji tego programu.

NIK znów uderza w rząd. Pojawił się kolejny raport
Stan wyjątkowy i czasowy zakaz przebywania na części województw podlaskiego i lubelskiego wprowadzono od września 2021 r. do czerwca 2022 r. Skutki miała złagodzić tzw. tarcza dla pogranicza (East News, Wojciech Olkusnik)

"Ministerstwo Rozwoju i Technologii nieefektywnie i z opóźnieniem przygotowało, wdrożyło i zapewniło finansowanie projektu. Niestety sam program, pomimo długiego okresu jego przygotowywania i przeznaczenia na jego wdrożenie 738 tys. zł, nie wsparł żadnego podmiotu z województwa podlaskiego i lubelskiego" - ocenia NIK.

Zniesienie 30 czerwca 2022 r. czasowego zakazu przebywania nie spowodowało powrotu turystów do gmin, do poziomu sprzed stanu wyjątkowego oraz stanu epidemii - czytamy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Skutki zamknięcia granicy z Białorusią. "To brama na wiele krajów"

Czasowy zakaz przebywania obowiązywał przez 302 dni na terenie 115 miejscowości na Podlasiu i 68 na Lubelszczyźnie. Przygotowano trzy instrumenty wsparcia:

  • odszkodowania
  • rekompensaty
  • wsparcie finansowe na podstawie programu "Tarcza dla pogranicza".

Najwyższa Izba Kontroli ustaliła, że żaden z 46 wniosków o odszkodowanie złożony w urzędach wojewódzkich nie został uwzględniony. Taki sam los spotkał wszystkie pięć wniosków o wsparcie finansowe w ramach "tarczy". Z 1026 wniosków o rekompensaty uwzględniono 944 wnioski.

NIK oceniła, że brakuje "stałych systemowych rozwiązań wspierających poszkodowanych w wyniku m.in. stanu wyjątkowego i czasowego zakazu przebywania". Dlatego Najwyższa Izba Kontroli wystąpiła do premiera o podjęcie prac legislacyjnych i stworzenie takich rozwiązań, mając na uwadze obecną sytuację na granicy z Białorusią i Obwodem Królewieckim.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(80)
Radek
4 miesiące temu
Jak musiało być źle w Polsce po 8 latach PO, że PIS wygrał, mimo, że wtedy nie miał swoich mediów, a TVP1 i TVN było w rękach Platformy.
Rola
4 miesiące temu
Najłatwiej jest krytykować zawsze trudno jest przewdzirv e wszystkie szczegoly
Prawda
4 miesiące temu
Banaś,a co Chmajem i synem Jakubem w konfederacji.Sprawdziles czy już Warszawa oddalamy pieniądze lub kamienice.Raport jest.Czy to zemsta ??
emeryt
4 miesiące temu
UWAGA Nie uderza ale pokazuje prawdę gdzie sojusznicy gdzie przyjażnie co PiS wezmie w ręce to spartoli pokażcie dział rządów w którym mamy rzeczywisty sukces Uwaga nie propagandowy aha rozdawnictwo przekupstwo Polska za PiS tonie w długach
AREK
4 miesiące temu
Opozycja juz swietuje gra tulacje od Lukaszenki i Putina
...
Następna strona