Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KBB
|

Duda zdecydował. Wprowadza stan wyjątkowy na granicy

50
Podziel się:

Prezydent Andrzej Duda poparł wniosek rządu o wprowadzenie stanu wyjątkowego na polsko-białoruskiej granicy. Pas ten obejmie 183 miejscowości. Stan wyjątkowy może uchylić Sejm - decyzję posłów poznamy w piątek.

Duda zdecydował. Wprowadza stan wyjątkowy na granicy
Andrzej Duda podpisał rozporządzenie wprowadzające stan wyjątkowy w pasie granicy z Białotusią (PAP, Leszek Szymański)

Prezydent poparł wprowadzenie stanu wyjątkowego postulowane przez rząd. W przypadku wyrażenia zgody wydaje on rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego, które w ciągu 48 godzin powinno trafić do Sejmu. Niższa izba parlamentu może uchylić rozporządzenie bezwzględną większością głosów.

Do czasu ewentualnego odrzucenia przez Sejm prezydenckiego rozporządzenia, stan wyjątkowy będzie wprowadzony. Sejm może też decyzję prezydenta poprzeć. Opozycja jest w zasadzie jednogłośna co do stanu wyjątkowego - jest przeciw.

Zobacz także: Stan wyjątkowy w Polsce? Giertych: To jest mit, to jest fikcja, to jest propaganda PiS

Premier Mateusz Morawiecki poinformował po wtorkowym posiedzeniu rządu, że Rada Ministrów wystąpiła do prezydenta o wprowadzenie stanu wyjątkowego na okres 30 dni w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli na części województw podlaskiego i lubelskiego. Pas ten obejmie 183 miejscowości (115 w woj. podlaskim i 68 w woj. lubelskim) bezpośrednio przylegające do granicy.

Szef MSWiA Mariusz Kamiński zapowiedział, że restrykcje na obszarze przygranicznym minimalnie dotyczyć będą mieszkańców miejscowości objętych stanem wyjątkowym; wprowadzą natomiast istotne ograniczenia dla osób z zewnątrz. Jak mówił, nie będzie "żadnych wycieczek, żadnych happeningów i manifestacji".

Prezydent Andrzej Duda jeszcze we wtorek zapewnił, że decyzję o wprowadzeniu stanu wyjątkowego podejmie w najbliższym czasie. "Mam nadzieję, że kiedy przeze mnie decyzja zostanie podjęta (...) to spotka się ona z przychylnością polskiego Sejmu. Mam nadzieję, że zaaprobują ją także przedstawiciele opozycji" - powiedział.

Zgodnie z ustawą o stanie wyjątkowym prezydent rozpatruje wniosek rządu o wprowadzenie stanu wyjątkowego niezwłocznie, a następnie wydaje rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na czas oznaczony nie dłuższy niż 90 dni lub postanawia odmówić wydania takiego rozporządzenia.

Rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego prezydent przedstawia Sejmowi w ciągu 48 godzin od jego podpisania. Stan wyjątkowy obowiązuje od dnia ogłoszenia rozporządzenia. Sejm może w uchwale uchylić rozporządzenie i obowiązywanie stanu wyjątkowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(50)
Kat
2 lata temu
Co w tym dziwnego ten nigdy nie miał własnego zdania bez szemrania wykonuje polecenia kaczyńskiego. nie na darmo nazywają go długopisem
Ta ja Pawlak
2 lata temu
Nie rozśmieszajcie ludzi. Duda tylko był wezwany do podpisania dokumentu więc podpisał szybko nawet nie czytając co podpisuje, bo się spieszył na mecz. Pewnie dopiero z telewizji jak wszyscy obywatele dowiedział sie co podpisał.
XYZ
2 lata temu
Liczyłem, że zobaczę kilka ciekawych opinii odnośnie stanu wyjątkowego i stanu jaki obecnie mamy na granicy (mieszkam blisko, więc jest to dla mnie ważny temat), ale i tak 90% komentarzy jest typu "Nie lubię Dudy i PISu". Odstawcie na chwilę zero-jedynkowe myślenie i skupcie się na temacie zawartym w artykule.
Czytam
2 lata temu
Ha ha zdecydował On tylko podpisał a to roznica
bp57
2 lata temu
OK, dobry temat zastępczy dla niwelacji : inflacji, konfliktu z UE i TSUE, "raportu komisji smoleńskiej", itd.
...
Następna strona