Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Konrad Bagiński
|
aktualizacja

NIK skrytykował resort Ziobry, CBA pyta NIK o dowody. Zaskakujące pismo

352
Podziel się:

Centralne Biuro Antykorupcyjne postanowiło zareagować na bardzo krytyczny raport Najwyższej Izby Kontroli. Inspektorzy NIK ostro obeszli się ze sztandarowym programem resortu Zbigniewa Ziobry nazwanym "Praca dla więźniów". CBA pyta NIK m.in. o dowody korupcji.

Zarzutami NIK wobec resortu Z. Ziobry zainteresowało się Centralne Biuro Antykorupcyjne
Zarzutami NIK wobec resortu Z. Ziobry zainteresowało się Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA, cba.gov.pl)

W grudniu 2019 roku Najwyższa Izba Kontroli pod przewodnictwem Mariana Banasia opublikowała raport, w którym opisała "liczne nieprawidłowości w finansowaniu inwestycji i remontów realizowanych ze środków publicznych".

W ramach kontroli programu "Praca dla Więźniów" finansowanego ze środków Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy stwierdzono 27 przypadków udzielenia zamówień z naruszeniem przepisów ustawy o zamówieniach publicznych.

Zobacz także: Biznes Mówi. Bankowość dla najbogatszych. Gościem Wojciech Sieńczyk

Łączna kwota wydatkowanych w ten sposób środków to ponad 115 mln zł. Kontrolerzy wykryli też kilkanaście przypadków zaniżania wysokości czynszu dzierżawionych hal przemysłowych - straty z tego tytułu mogą sięgać nawet 37 mln zł. W związku z wynikami kontroli NIK podjęła decyzję o skierowaniu 16 zawiadomień do prokuratury.

Jak pisze RFM FM, na zarzuty postanowiło odpowiedzieć Centralne Biuro Antykorupcyjne. Jego szefem jest Ernest Bejda – choć jego posada jest pod ostrzałem po domniemanym wykryciu 15 mln zł manka w jednym z oddziałów CBA. Bejda uważany jest za człowieka ministra Mariusza Kamińskiego i ministra Zbigniewa Ziobry.

Do NIK trafiło pismo CBA z kilkoma pytaniami i prośbami: m.in. o przesłanie dowodów wskazujących na korupcję przy realizacji inwestycji polegających na budowie hal produkcyjnych przy zakładach karnych.

Chodzi również o stanowiska, jakie zajęły kontrolowane podmioty w odpowiedzi na zalecenia Izby, a także o szczegółowe informacje na temat 16 zawiadomień skierowanych do prokuratury po kontroli NIK.

Wcześniej na rządowych stronach internetowych pojawiły się wyjaśnienia przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości, opisujące zarzuty NIK jako "bezpodstawne".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(352)
rg
3 lata temu
psie słupy nie firmujcie swoimi nazwiskami chorych projektów starca to wy odpwiadać będziecie po wyborach chyba ze sypniecie....
Polak
3 lata temu
No dowody to chyba prokuratura zeraziobry powinna znalezc.
Ola
3 lata temu
Czekam czy następna Afera Kamińskiego, wąsika zostanie zamieciona pod dywan - czy to już zorganizowana grupa przestępczą ???
Tfuuu
3 lata temu
Jedyne co to oskarżyć PiS o wyciąganie kasy podatnika na loty, ochronę, zadośćuczynienia, aferę knf, nagrody , wyjazdy za granicę na koszt podatnika, macierz za miliony non!! Dosc katolicickich klamcow
Brawo Banas
3 lata temu
Banaś brawo!! Pokaż prawego jakiego i krpme czekamy .. pokaż prawdziwy Lisowski osz,ust
...
Następna strona