Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Niższe czynsze w galeriach handlowych. Prezydent podpisał ustawę

24
Podziel się:

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację tzw. ustawy covidowej, która m.in. wydłuża termin realizacji vouchera turystycznego z roku do dwóch lat, obniża czynsze w galeriach handlowych i przyznaje wsparcie sklepikom szkolnym.

Niższe czynsze w galeriach handlowych. Prezydent podpisał ustawę
Obniżka czynszów w galeriach handlowych. (WP, Łukasz Kuczera)

Celem ustawy covidowej jest wsparcie przedsiębiorców, którzy szczególnie ucierpieli z powodu obostrzeń wprowadzanych w związku z pandemią koronawirusa.

Czerwcowa nowelizacja ustawy wprowadza m.in. wydłużony termin realizacji vouchera turystycznego, otrzymanego od organizatora wypoczynku do realizacji na poczet przyszłych imprez turystycznych z roku do dwóch lat od dnia, w którym miała się odbyć impreza.

Nowelizacja przesuwa na 31 grudnia 2021 roku termin rozpoczęcia przez organizatorów turystyki zwrotu środków, jakie Turystyczny Fundusz Zwrotów wypłacił podróżnym z tytułu umów o udział w imprezie turystycznej, które nie odbyły się w związku z pandemią.

Zobacz także: Nowa pomoc rządu. Właściciele galerii handlowych oburzeni. Najemcy odpowiadają

Nowelizacja wprowadza też obniżki czynszów dla przedsiębiorców wynajmujących powierzchnie handlowe w galeriach.

W okresie obowiązywania zakazu działalności galerii handlowych o powierzchni powyżej 2000 m kw. czynsz dla najemców zostanie obniżony o 80 proc., natomiast przez trzy miesiące po zniesieniu zakazu prowadzenia działalności - o 50 proc.

Przeciwko takiemu rozwiązaniu protestowali właściciele centrów handlowych, którzy uważają taką przymusową obniżkę czynszu za niezgodną z konstytucją.

"W imieniu Polskiej Rady Centrów Handlowych, największej w Polsce organizacji zrzeszającej ponad 200 firm z sektora centrów handlowych działającej na rzecz rozwoju branży, zwracamy się do Państwa z prośbą i oczekiwaniem o rzetelną oraz rozsądną analizę i ocenę wnioskowanych przez rząd rozwiązań legislacyjnych" - apelowała w maju do posłów Polska Rada Centrów Handlowych.

W ramach tzw. ustawy covidowej pomoc przyznano też właścicielom sklepików szkolnych. Chodzi o dofinansowanie wynagrodzeń, świadczenie postojowe, małą dotację oraz zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(24)
Seler
3 lata temu
Widzę samych ekspertów, którym humor i cynizm dopisuje, bo najem galeryjny ich nie dotyczy.. pomijając moje sympatie i antypatie polityczne, bez tej ustawy najemcy niedługo mogliby szukać miejsca pod mostem, ale do nie do handlu, a do mieszkania. Rozmowy z właścicielami galerii w 80% sprowadzają się do cytowania umowy, która była podpisana przed wybuchem tego syfu. Czynsz jest egzekwowany bezwzględnie i pomimo wszystko, czasami nawet pomimo ustawowych zwolnień sprawa trafia do komornika, ponieważ najemcy są zobligowani do podpisania aktów notarialnych, wpłaty kaucji itp. zabezpieczeń. Bardzo proszę zapoznać się ze stanem faktycznym i sytuacją tych w dużo gorszej pozycji i z nikłym kapitałem do walki przeciwko niesprawiedliwości-bo jak inaczej nazwać sytuację kiedy nie można zarabiać, ale trzeba płacić.. Rząd, zdecydowanie, stanął na wysokości zadania i w tym przypadku pokazał, że potrafi wyważyć sytuację !!!!
Mixifi/
3 lata temu
Nigdzie na świecie gospodarka centralnie sterowana nie zdała egzaminu. To już socjalizm rodem ze Związku Radzieckiego. W takiej gospodarce, jakoś dziwnie, znika chleb i mięso. Ale zostaje wódka. I znowu zakupy tysięcy ton zboża i kukurydzy w Ameryce. Ale żeście poplecznicy pisu doprowadzili ! Idzie bida, że z nędzy słowa Jezus nie będziecie mieli siły wystękać !
Ewa
3 lata temu
To juz komuna i ceny detaliczne? A GH naleza może juz do obajtka? A moze mafia chce je przejąć za 1zl?
Z BRUXELI
3 lata temu
DUDA Z DUDÓW ... TAKI TROCHĘ WSPÓŁORGANIZATOR KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ, TAKI TROCHĘ ŁASKAWCA DLA PRZESTĘPCÓW Z ROZKAZU KACZYŃSKIEGO, TAKI TROCHĘ DOWCIP O LUDOŻERCACH ... TAKA TROCHĘ IDEA CZŁOWIEKA ... TAKI TROCHĘ NIEDOSZŁY ADWOKAT, NA KTÓREGO APLIKACJĘ NIE ZDAŁ W 2003 ROKU UZYSKUJĄC 67 PUNKTÓW PRZY MINIMUM 85 PUNKTÓW. TAKIE TROCHĘ POŚMIEWISKO PRZY MUZYCE LUDOWEJ W REGIONIE ...
Obywatel
3 lata temu
Od 30 lat mafijno-wyznaniowa Polska rządzą ciemniaki i złodzieje , dlatego jest jak jest.
...
Następna strona