Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Niższy VAT na gaz. Rząd obwinia Unię. Jest odpowiedź z Brukseli

370
Podziel się:

Na początku 2023 roku wróci 23-procentowy VAT dodany do gazu. Rząd utrzymuje, że to wymóg Brukseli. Ale Unia wcale nie blokuje Polsce możliwości obniżania VAT na gaz - informuje dziennik "Rzeczpospolita".

Niższy VAT na gaz. Rząd obwinia Unię. Jest odpowiedź z Brukseli
W przyszłym roku ceny gazu zostaną zamrożone na poziomie cen z tego roku (GETTY, Thierry Monasse)

Dziennik przypomina słowa premiera Mateusza Morawieckiego, który podkreślał, że rząd przywraca VAT na gaz, bo "taki jest wymóg Brukseli".

VAT na gaz. Jaki jest wymóg Brukseli?

Jednocześnie "Rzeczpospolita" pisze, że Komisja Europejska w odpowiedzi na pytania dziennika podkreśla, że domaga się przywrócenia stawki VAT, ale nie określa jej wysokości, tylko minimalny próg. A ten ustala na poziomie 5 proc., a nie 23 proc. jak planuje rząd.

Jak podkreśliła KE w swoim stanowisku przesłanym "Rzeczpospolitej" w sprawie cen energii, "państwa członkowskie mogą zdecydować – w ramach dostępnego im zestawu narzędzi – o stosowaniu obniżonych stawek VAT na produkty energetyczne, o ile przestrzegają minimum 5 proc. progu określonego w unijnej dyrektywie podatku VAT".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Limit cen na gaz w UE. "Obecnie szans na porozumienie nie ma"

Ceny gazu będą zamrożone

Sejm tydzień temu uchwalił ustawę, której celem jest zamrożenie cen gazu m.in. dla odbiorców indywidualnych w 2023 r. na poziomie z 2022 r.

Sprzedawcy gazu będą mieli obowiązek stosowania w rozliczeniach z odbiorcami końcowymi ceny maksymalnej w wysokości 200,17 zł za MWh. Zamrożona zostanie też wysokość stawek opłat dystrybucyjnych.

Nowe przepisy dotyczą odbiorców indywidulanych, odbiorców wrażliwych takich jak szkoły, szpitale, kościoły czy przedszkola, ale już nie mikro-, małych i średnich przedsiębiorców.

Ustawa przewiduje wprowadzenie "dodatku gazowego", czyli refundacji VAT dla gospodarstw domowych, które jako główne źródło ciepła wykorzystują piec gazowy wpisany bądź zgłoszony do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB). Zwrot VAT będzie jednak uzależniony od zamożności gospodarstwa. Przysługiwać on będzie dla gospodarstwa jednoosobowego, gdzie przeciętne miesięczne dochody nie przekraczają 2100 zł. W przypadku gospodarstwa wieloosobowego to 1500 zł na osobę. Zwrot VAT mają rozliczać samorządy. Wniosek o refundację trzeba będzie złożyć w 30 dni od otrzymania faktury dokumentującej dostarczenie gazu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(370)
alibobka
3 miesiące temu
Skundlenia rządzących ciąg dalszy. Kłamstwo i manipulacja to główne cechy ich przekazu.
Prażak
3 miesiące temu
Znamienne jest ze nie ma różnicy która "strona" rządzi. Wszyscy kradną!! tylko my się między sobą spieramy zamiast ich rozliczyć i pogonić na bliski Wschód!!!
X Factor
3 miesiące temu
Bokiem mi to wychodzi!!!! Pinokio śpisz a nos Ci rośnie.🤣
wojtas
3 miesiące temu
Dlaczego kościoły maja zamrożone ceny gazu ???? Skandal Nowe przepisy dotyczą odbiorców indywidulanych, odbiorców wrażliwych takich jak szkoły, szpitale, kościoły czy przedszkola, ale już nie mikro-, małych i średnich przedsiębiorców.
Nico
4 miesiące temu
Ta banda dyletantów wszystkie swoje nieudolności stara się przypisać wymogom Brukseli ☹️☹️☹️
...
Następna strona