Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Sejm za zamrożeniem cen gazu w 2023 roku, ale nie dla wszystkich

34
Podziel się:

Sejm w czwartek uchwalił ustawę, której celem jest zamrożenie cen gazu m.in. dla odbiorców indywidualnych w 2023 r. na poziomie z 2022 r. Jego cena maksymalna wyniesie 200,17 zł za MWh. Za uchwaleniem ustawy o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu głosowało 424 posłów, nikt nie był przeciw, a 16 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu.

Sejm za zamrożeniem cen gazu w 2023 roku, ale nie dla wszystkich
Za zamrożeniem cen gazu głosowało 424 posłów (PAP, PAP/Radek Pietruszka)

Głównym celem ustawy jest zamrożenie ceny za gaz w 2023 r. na poziomie z 2022 r. Sprzedawcy gazu będą mieli obowiązek stosowania w rozliczeniach z odbiorcami końcowymi ceny maksymalnej w wysokości 200,17 zł za MWh. Zamrożona zostanie też wysokość stawek opłat dystrybucyjnych.

Zamrożenie cen gazu. Najważniejsze założenia

Nowe przepisy dotyczą odbiorców indywidulanych, odbiorców wrażliwych takich jak szkoły, szpitale, kościoły czy przedszkola.

Wcześniej komisja odrzuciła poprawki opozycji, które dotyczyły m.in. objęcia ustawą mikro-, małych i średnich przedsiębiorców.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: PiS chce zbadać wpływy rosyjskie. "To pułapka z zapadką"

Ustawa przewiduje wprowadzenie "dodatku gazowego", czyli refundacji VAT dla gospodarstw domowych, które jako główne źródło ciepła wykorzystują piec gazowy wpisany bądź zgłoszony do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB). Zwrot VAT będzie jednak uzależniony od zamożności gospodarstwa. Przysługiwać on będzie dla gospodarstwa jednoosobowego, gdzie przeciętne miesięczne dochody nie przekraczają 2100 zł. W przypadku gospodarstwa wieloosobowego to 1500 zł na osobę. Zwrot VAT mają rozliczać samorządy. Wniosek o refundację trzeba będzie złożyć w 30 dni od otrzymania faktury dokumentującej dostarczenie gazu.

Zgodnie ustawą limit rekompensat dla spółek energetycznych zajmujących się gazem w 2023 r. ma wynieść 28 mld zł, a w 2024 r. - 1 mld zł. Z kolei limit refundacji VAT w przyszłym roku to 612 mln zł, w 2024 - 306 zł, a w 2025 r. - 102 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(34)
Emeryt
2 miesiące temu
Po co było ciężko pracować?. Sąsiad się wyśmiewał po co chłopie tak pracujesz i niestety ten prosty człowiek miał rację.Dzisiaj dostaje wszystko.
Przed 70
2 miesiące temu
Po cholerę pracowałam 40 lat, brałam urlop zamiast L4(żeby składki były wyższe)i emerytura. Teraz nic mi się nie należy,bo trzeba dawać takim ,którzy wiedzieli jak korzystać z życia ,nie przejmując się co będzie jutro, potem.
Stary pryk
2 miesiące temu
Wizyta w domu publicznym znacznie wzrośnie!!!
Ktos 22
2 miesiące temu
Czyli znowu dyskryminacja
Romell
2 miesiące temu
Wracamy do gospodarki centralnie sterowanej, to się źle skończy.
...
Następna strona