Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
nobel
10.10.2019 15:18

Nobel dla Olgi Tokarczuk. Pisarka jest już szóstym noblistą, który studiował na UW

Olga Tokarczuk została laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018. Jest tym samym szóstą osobą z tym wyróżnieniem, która studiowała na Uniwersytecie Warszawskim. Autorka na UW ukończyła psychologię.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Na UW studiowało już pięciu noblistów. Nie każdy jednak uczelnię ukończył

Olga Tokarczuk nie tylko ukończyła studia na Wydziale Psychologii UW, ale przez pewien czas pracowała również w zawodzie jako psychoterapeutka w poradni zdrowia psychicznego w Wałbrzychu.

Nie jest jednak pierwszą osobą związaną z UW, która otrzymała tę prestiżową nagrodę. Na UW studiowała łącznie szóstka noblistów.

Na warszawskiej uczelni edukował się również Henryk Sienkiewicz. "Swoją przygodę z Uniwersytetem rozpoczął w 1866 r., najpierw na Wydziale Prawnym, później studiował na Lekarskim, a następnie na Filologicznym, który ukończył w 1871 r." - czytamy na stronie uczelni. Ostatecznie jednak słynny pisarz dyplomu nie uzyskał.

Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk. Podróżnik Marek Kamiński komentuje. Obejrzyj wideo:

Absolwentem UW był natomiast Menachem Begin, były premier Izraela oraz laureat pokojowego Nobla z 1978 r. Ten były żołnierz Armii Andersa ukończył studia na Wydziale Prawa w 1935 r.

Z UW był związany też słynny pisarz Czesław Miłosz. "W 1932 r. studiował na Wydziale Prawa, naukę kontynuował jednak w Wilnie. Podczas II wojny światowej pracował na Uniwersytecie jako woźny", przypomina UW.

Joseph Rotblat, fizyk i radiobiolog, w 1938 r. obronił na UW doktorat z fizyki, a wcześniej w latach 1932-1934 uczęszczał na wykłady na Wydziale Humanistycznym. To założyciel i lider pacyfistycznego ruchu naukowców Pugwash oraz laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 1995 r.

Warszawski uniwersytet wykształcił też laureata ekonomicznego Nobla. Był nim Leonid Hurwicz, który uzyskał nagrodę w 2007 r. za prace nad teorią wdrażającą systemy matematyczne w procesy gospodarcze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-10-2019

DerA Kaczynski bez Nobla?

11-10-2019

nie przynosi NoblaHistoria nie jest mocną stroną pani Tokarczuk. W Rzeczypospolitej nie było niewolnictwa. Ale pisanie pozytywne o Polsce i Polakach nie przynosi Nobla. … Czytaj całość

11-10-2019

boloJak jej tak źle w Polsce to droga wolna

Rozwiń komentarze (93)