Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. KRO
|

Nord Stream 2. Niemieckie media: Bilfinger wycofał się z budowy gazociągu

27
Podziel się

Amerykańskie sankcje nałożone we wtorek na barkę pracującą przy budowie Nord Stream 2 podziałały na wyobraźnie spółki Bilfinger. Firma zajmująca się usługami przemysłowymi wycofuje się z inwestycji - podaje "Bild".

Nord Stream 2. Niemieckie media: Bilfinger wycofał się z budowy gazociągu
Nord Stream 2 napotyka coraz więcej problemów. (MAXIM SHEMETOV / Reuters / Forum, RM, MAXIM SHEMETOV / Reuters / Forum)
bDJcbwoR

Według niemieckich dziennikarzy Bilfinger obawia się, że również zostanie objęty sankcjami USA. "Bild" dotarł do dwóch listów, które spółka skierowała do rządu amerykańskiego.

W pierwszym - wysłany jeszcze w grudniu - niemiecka firma zawiadomiła, że będzie przestrzegać ustawy o ochronie europejskiego bezpieczeństwa energetycznego (PEESCA).

Zapewniła też, że wypowiedziała wszystkie swe zawarte ze szwajcarską spółką Nord Stream 2 AG umowy, kończąc tym samym współpracę z nią. Potwierdziła to w drugim liście z ubiegłego tygodnia.

bDJcbwoT
Zobacz także: Puste stoliki, długi, prośby o pomoc. "Liczmy, że szczepionki zmienią sytuację"

Obroty Bilfingera wyniosły w 2019 roku 4,3 mld euro. Podpisał on szereg umów, dotyczących uczestnictwa w budowie bałtyckiego gazociągu.

bDJcbwoZ

Jedna z tych umów dotyczy "opracowania, dostarczenia i uruchomienia systemów procesowego kierowania i systemów bezpieczeństwa eksploatacji gazociągu", co ma kosztować 15 mln euro. Bilfinger miał także dostarczyć gazową ciepłownię o roboczej mocy 90 MW dla lądowej bazy odbioru gazu z Nord Stream 2 w Lubminie.

Jak zaznacza "Bild", Rosja nie zareagowała dotąd na opisaną w listach decyzję, co budzi u Bilfingera obawy, że zostanie pozwany do sądu przez spółkę Nord Stream 2 AG, której właścicielem jest rosyjski Gazprom. Niemiecka firma wyjaśniła chcącemu uzyskać jej komentarz "Bildowi", że jest to w obecnej sytuacji niemożliwe.

We wtorek rząd USA podjął decyzję, w wyniku której barka do układania rur Fortuna i jej armator (rosyjska spółka KVT-RUS) zostali objęci amerykańskimi sankcjami za pracę przy budowie Nord Stream 2. Przewidują one zakaz prowadzenia interesów z obywatelami Stanów Zjednoczonych. Zamrożone zostają również wszystkie środki przechowywane przez oba podmioty w USA.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDJcbwpu
Źródło:
KOMENTARZE
(27)
do boju
miesiąc temu
To Prezydent Tramp zatrzymał realizację ostatniego "paktu Riebbentrop Mołotow" wymierzonego w Europę Środkową w tym Polskę
mzs
miesiąc temu
W obecnej postaci i warunkach geopolitycznych chyba już nikt nie chce dokończenia tego problematycznego gazociągu. W Niemczech ten temat robi się coraz bardziej poważny, sąsiedzi protestują, firmy utopiły w rurze miliardy, amerykanie się wkurzają, Gazprom zalicza wpadka za wpadką. Chyba tylko Gerhard jest za, ale wziął za to grube miliony.
Bum
miesiąc temu
Biden wejdźcie na stanowisko i zniesie embargo, zrobi to dla synka pracującego dla wschodu.
bDJcbwpv
Taka prawda
miesiąc temu
Za późno , za dużo zrobiono i zainwestowano aby się wycofać
brawo!
miesiąc temu
same dobre wieści dzisiaj: PO tonie, za chwilę ten los podzieli Hołownia, TVN się rozpadano super!
...
Następna strona