Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Nord Stream 2. USA konsultowały ugodę z Polską i Ukrainą

7
Podziel się:

Ugoda w sprawie Nord Stream 2 między Niemcami a USA była konsultowana m.in. z Polską - twierdzi amerykański departament stanu. Konsultacje miały wpłynąć na część zapisów umowy.

Nord Stream 2. USA konsultowały ugodę z Polską i Ukrainą
Nord Stream 2. Departament Stanu USA twerdzi, że konsultował umowę z Polską. (GETTY, Vitaly Nevar/TASS, Vitaly Nevar)

- Mieliśmy ponad tuzin konsultacji z Ukrainą w ciągu ostatnich tygodni. Konsultowaliśmy się z Polską, podobnie jak z innymi krajami, które mogłyby zostać pokrzywdzone przez ten projekt - powiedział Ned Price podczas czwartkowej konferencji prasowej.

Była to odpowiedź na niezadowolenie z umowy między USA i Niemcami szefów polskiego i ukraińskiego MSZ.

Price stwierdził też, że porozumienie wcale nie wyklucza nakładania sankcji na projekt. Amerykańska administracja zapewnia, że dalej będzie się przyglądać inwestycji i zaangażowanym firmom pod kątem działalności podlegającej sankcjom.

Zobacz także: Dom bez pozwolenia do 70 mkw. Minister: Nowe prawo jeszcze w tym roku

- Bez odstąpienia od sankcji mielibyśmy pęknięcie w relacjach z Niemcami, niewiele lub nic, by chronić naszych partnerów, w tym Ukrainę i Polskę oraz inne frontowe państwa NATO i UE przeciwko temu, więc byłby to najgorszy możliwy scenariusz na wszystkich frontach - powiedział Price.

Porozumienie zakłada, że USA wstrzymają nakładanie sankcji w związku z budową Nord Stream 2, a Niemcy zainwestują w ukraińskie projekty i zobowiążą się do sankcji w razie wrogich działań Rosji.

Berlin ma zainwestować na początek co najmniej 175 mln dolarów w projekty związane z "zieloną transformacją" ukraińskiej energetyki. USA i Niemcy mają promować i wspierać inwestycje warte co najmniej 1 miliard dolarów w ramach Zielonego Funduszu dla Ukrainy.

Niemcy zobowiązały się również do użycia wszelkich możliwych działań i środków na rzecz przedłużenia rosyjsko-ukraińskiej umowy o tranzycie gazu na okres do 10 lat. Obecna umowa wygasa w 2024 roku i przynosi Ukrainie ok. 3 mld dolarów rocznie.

Poszumienie zostało skrytykowane przez ministerstwa spraw zagranicznych Polski i Ukrainy.

"Wzywamy USA i Niemcy do podjęcia kroków w celu znalezienia adekwatnej odpowiedzi na rodzący się kryzys bezpieczeństwa w naszym regionie, którego jedynym beneficjentem jest Rosja" - czytamy we wspólnym oświadczeniu strony polskiej i ukraińskiej.

Zdaniem strony polskiej i ukraińskiej propozycje USA i Niemiec nie są w stanie zrekompensować w żadnym stopniu wzrostu zagrożenia ze strony Rosji w regionie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(7)
Memorandum Bu...
2 lata temu
MSZ Ukrainy już to zdementowało. Niesamowite, jak nisko upadły stany, żeby aż tak bezczelnie kłamać.
logiczny
2 lata temu
NS2 uzgadniali z Polską, Ukrainą i Palestyna !;(
Nick
2 lata temu
Największe mocarstwo boi się o relacje z Niemcami? Chyba nie po to Adrian wykupił za kilkadziesiat mrd USD miejsce stojące przy biurku?
Observer
2 lata temu
Wczoraj czytałem że Polskę pominięto a Ukraine potraktowano jak kolonię. Prawdziwa wolność słowa !!!!!
Wiktoria
2 lata temu
Już raz obiecano Ukrainie, że jak zrezygnuje z broni atomowej to otrzyma wsparcie w razie konfliktu i co się stało 2014 roku ? nikt im nie pomógł. Papierki i słowa są bez znaczenia bo ludzie nie mają HONORU !!!