Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Nowa edycja programu "Mój Prąd". Premier: będzie boom na pompy ciepła

111
Podziel się:

- Dzięki nowej edycji programu "Mój Prąd" będziemy mogli mówić o nowym boomie na pompy ciepła - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że mamy rewolucyjny przełom w energetyce, zwłaszcza prosumenckiej.

Nowa edycja programu "Mój Prąd". Premier: będzie boom na pompy ciepła
Przez ostatnie lata dokonaliśmy przewrotu kopernikańskiego w energetyce - uważa premier Mateusz Morawiecki (East News, Wojciech Olkusnik)

Zdaniem premiera ochrona środowiska i bezpieczeństwo energetyczne nie muszą się wykluczać.

- Przez ostatnie lata dokonaliśmy przewrotu kopernikańskiego w energetyce - powiedział. - Mamy dzisiaj rewolucyjny przełom w energetyce, zwłaszcza w energetyce prosumenckiej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Energetyczne ubóstwo Polaków. Jak rząd ich wesprze?

Premier przypomniał, że w 2015 r. moc zainstalowana energii w fotowoltaice wynosiła ok. 100 MW. - Dzisiaj to jest 11 GW, czyli ponad 100 razy więcej w ciągu siedmiu lat - powiedział. Dodał, ze to w dużej mierze zasługa programu "Mój Prąd".

Dzięki nowej edycji programu Mój Prąd, która właśnie rusza, będziemy mogli mówić o nowym boomie na pompy ciepła. Będzie można otrzymać dofinansowanie nawet w wysokości 58 tys. zł - powiedział.

Morawiecki zaznaczył, że do najbardziej potrzebujących skierowana jest pomoc przy termomodernizacji. - Dodatkowe środki rządowe to około 700 mln zł. To nie są jednorazowe spektakularne akcje, jest to praca organiczna - podkreślił.

Nowa edycja rządowego programu. Wyższa dotacja

W kwietniu ma ruszyć piąta już edycja programu promocji fotowoltaiki "Mój prąd" rozszerzona o dopłaty do instalacji pomp ciepła oraz kolektorów słonecznych służących podgrzaniu wody użytkowej.

- Nabór wniosków powinien ruszyć w drugiej połowie kwietnia br. Nowa odsłona programu jest odzwierciedleniem utrzymującego się przez cały czas dużego zainteresowania własnym źródłem energii, panelami fotowoltaicznymi - powiedział Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Poprzednia czwarta edycja programu zakończyła się 17 marca br. w związku z wyczerpaniem budżetu, który był łączny dla trzeciego i czwartego naboru. Środki na ten cel pochodzą z POIiŚ 2014-2020. Pierwotnie "Mój prąd" 4.0 miał się zakończyć 22 grudnia ub.r. W połowie grudnia 2022 r. postanowiono jednak o podwyższeniu dotacji do paneli PV oraz magazynów energii elektrycznej.

Zgodnie z propozycją NFOŚiGW dotacja do instalacji paneli fotowoltaicznych w nowym "Moim prądzie" ma wynieść do 6 tys. zł. Jeśli jednak zdecydujemy się rozszerzyć inwestycję o komponenty dodatkowe, to dopłata do instalacji PV wzrasta do 7 tys. zł. W przypadku decyzji o zainwestowaniu w dodatkowe elementy można uzyskać wsparcie w formie dotacji w wysokości: dla magazynu energii elektrycznej do 16 tys. zł, magazyn ciepła - do 5 tys. zł, system zarządzania energią - do 3 tys. zł. Maksymalnie będzie można uzyskać do 58 tys. zł dofinansowania w formie dotacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(111)
Olo
4 miesiące temu
Mam fotowoltaikę kilku lato mocy 7 Kwh ale dzięki Morawieckiemu ( bo tak wspaniale zarządza ) produkcja spada mi z roku na rok z 6,53 Mwh pierwszym roku do 6,3 Mwh, potem 5,3 do 4,2 mhw w tym roku bo zamiast modyfikować linie przesyłowe tu rozdawał kasę na promocje własnej partii , przekop mierzei, rozbiórkę elektrociepłowni Ostrołęka ( strata około 5 mld pln ) czy centralny port lotniczy ( a właściwie na wypłaty ! ).Wpuścił nas w maliny by wydoić nas z kasy .
Odczapy
9 miesięcy temu
A gdzie energetyka wiatrowa i wodna i geotermia w systemie prosumenckim - Program MÓJ Prąd to podział Polaków na lepszych (fotowoltaika) i gorszych (woda, wiatr, geotermia), dodatkowo to system pomagający firmom chińskim (panele, falowniki) i niemieckim (pompy ciepła , elektronika, etc. ) . Gdzie tu logika ? Gdzie słynne wsparcie dla polskich firm ? Polskie firmy w zakresie tego programu to w zasadzie tylko montażyści a całą śmietankę zbierają chińscy i tzw. zachodni dostawcy elementów i podzespołów. Czy rząd z p. Sasinem tego nie widzi - nie deklarujcie ale twórzcie systemy przyjazne polskim przedsiębiorcom żeby mogli konkurować z importem (wspieranym przez ich rządy !!!)
Krak3004
9 miesięcy temu
Boom to będzie jak wąż rozliczymy
Sylwek
10 miesięcy temu
Pompa ciepła +. Jeśli mieliście wątpliwości dla, że Premier Morawiecki nie popiera zielonego totalitaryzmu to macie dowód, że kolejny raz kłamie. Tak jak rzekomo nie popierał Fit55, likwidacji aut spalinowych itp. Nadal są likwidowane kopalnie i ograniczane wydobycie węgla kamiennego przez PiS. To jest euro-sprzedawczyk. Bardzo drogo zapłacimy za jego zgodę na klimatyzm UE. Oskarżał opozycję o działanie na szkodę Polski a sam dokładnie to robi. Mógł użyć weta wobec wariactw euro-klimatystów z UE ale był zbyt tchórzliwy lub po prostu sprzedajny aby to zrobić.
piskomuchy
10 miesięcy temu
czyli ceny pomp wzrosną o 30% niszczą wolny rynek - zniszczyli praktycznie budownictwo , a teraz dobijają
...
Następna strona