Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Polacy rzucili się na pompy ciepła. Tymczasem za chwilę może pojawić się problem

200
Podziel się:

W 2022 r. sprzedaż pomp ciepła w Polsce wzrosła o 120 proc. rok do roku. Na horyzoncie pojawił się jednak problem, o którym pisze Polski Instytut Ekonomiczny. Chodzi o kwestię zapotrzebowania na prąd. Zbiega się to z planowanymi zmianami w przepisach, na których mogą ucierpieć producenci urządzeń.

Polacy rzucili się na pompy ciepła. Tymczasem za chwilę może pojawić się problem
W 2022 r. w Polsce co trzecie sprzedane urządzenie służące do ogrzewania pomieszczeń było pompą ciepła (East News, Gerard/Reporter)

Jak czytamy w "Tygodniku Gospodarczym" Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), w 2022 r. sprzedaż pomp ciepła na świecie wzrosła o 11 proc., w Europie o 40 proc., a w Polsce o 120 proc. w porównaniu z 2021 r.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wrze ws. listu do prezydenta. "Od początku przestrzegali"

Pompy ciepła popularne w Polsce

Polska w 2022 r. była na ósmym miejscu wśród państw UE pod względem sprzedaży pomp ciepła w przeliczeniu na 1 tys. gospodarstw domowych. Według danych PORT PC, w Polsce co trzecie sprzedane urządzenie służące do ogrzewania pomieszczeń było pompą ciepła.

Skąd tak dynamiczny wzrost zainteresowania pompami ciepła? W opinii analityków PIE wynika on z niestabilnej sytuacji na rynku paliw wywołanej wojną w Ukrainie oraz trwającego procesu odejścia od węgla i modernizacji budynków w krajach UE. To właśnie budynki, według danych Komisji Europejskiej, odpowiadają za 36 proc. emisji gazów cieplarnianych powiązanych z sektorem energii.

Jak wynika z raportu Wspólnego Centrum Badawczego KE z 2019 r., gdyby, przy założeniu obecnej struktury wytwarzania prądu, podczas jednej nocy w UE wymienić wszystkie obecne technologie wytwarzania ciepła oparte na paliwach kopalnych na pompy ciepła, to łączne emisje z sektora ciepłownictwa i elektroenergetyki zmniejszyłyby się o 16 proc. Najwięcej we Francji - o 65 proc., najmniej w Polsce i Estonii - o 4 proc.

Różnice wynikają z charakterystyki miksu energetycznego danego państwa. Bez budowy nowych, niskoemisyjnych jednostek, opartych na OZE (odnawialne źródła energii - przyp. red.) lub energii jądrowej, zwiększone zapotrzebowanie na energię elektryczną będzie kompensowane przez stare, wysokoemisyjne bloki węglowe" - czytamy w opracowaniu PIE.

Ciemna strona pomp ciepła

Analitycy wskazują także, zainstalowanie tak dużej liczby pomp ciepła spowodowałoby wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną o ok. 18 proc. w całej UE. Oprócz tego popyt rozkładałby się nierównomiernie między miesiącami letnimi i zimowymi.

Według KE, w miesiącach zimowych wzrost popytu na energię elektryczną w szczycie zapotrzebowania wzrósłby w krajach UE średnio o 41 proc. Wzrost i nierównomierny rozkład zapotrzebowania na prąd, zdaniem ekspertów, mógłby przyczynić się do niestabilności systemu elektroenergetycznego.

"W rozwiązaniu tych problemów ważną rolę odegra rozbudowa mocy o nowe jednostki oparte na OZE oraz stosowanie instalacji wykorzystujących jednocześnie pompy ciepła, instalacje fotowoltaiczne i magazyny energii. Pozwoli to na odciążenie krajowych systemów elektroenergetycznych podczas szczytów zapotrzebowania na energię elektryczną" - podsumowuje PIE.

Przypomnijmy, że Unia Europejska pracuje nad zaostrzeniem przepisów dotyczących gazów wykorzystywanych m.in. w pompach ciepła. Z części urządzeń mogą one zniknąć już za kilka lat. Branża przestrzega, że to zbyt krótki okres na znalezienie alternatywy i część producentów może mieć problem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(200)
Sambucus
6 miesięcy temu
XXI wiek to era technologii, a u władzy sami dyletanci po historii, politologii, socjologii i pożal się Boże prawa itd. Ci wyznawcy ciemnogrodu nie są wstanie ogarnąć problemów technicznych współczesnego Świata. Kiedy w Sejmie zasiądzie większość specjalistów od wytwarzania? Ludzie przystający do rzeczywistości. KIEDY?
Gregorio
10 miesięcy temu
Nierzetelne informacje.od kilku lat w pompach ciepla stosuje się gaz propan ktory nie jest problemem tak jak gazy fluorowe dla ktorych wdpolczynnik oddzialywania na warstwr ozonowa to ok 2000 ,przy nowych pompach napelnianych propanem jest to 3 !
Gruszenka
10 miesięcy temu
lumpy wszyscy widza, co reklama widzi, ze czytasz chalupy, bardzo dobry kierunek dla zielonych. bez gaci po shorting NYSE
Gruszenka
10 miesięcy temu
Hamaki i do bloku.
Gruszenka
10 miesięcy temu
Panstwo Ciesle im wytlumacza, nie ma krwi. Toz mlotek ich pozabija.
...
Następna strona