Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Szymon Machniewski
|
aktualizacja

Czy opłaca się inwestować w pompę ciepła?

67
Podziel się:

Budynek, aby zapewnić domownikom czy jego użytkownikom komfort termiczny, musi mieć sprawnie działający system ogrzewania - przynajmniej wtedy, gdy znajduje się w naszej strefie klimatycznej. Z uwagi na konieczność zmniejszania zanieczyszczeń powietrza odchodzi się od pieców opalanych węglem w kierunku ekologicznych rozwiązań, do których zalicza się między innymi pompy ciepła. Czym one są i kiedy warto w nie zainwestować?

Czy opłaca się inwestować w pompę ciepła?
Ogrzewanie budynku mieszkalnego pompą ciepła. Czy opłaca się zainwestować? (unsplash.com)

Czym jest pompa ciepła?

Pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym, które samo z siebie nie produkuje energii, ale pozwala na jej pozyskiwanie. To część ekologicznego systemu ogrzewania pomieszczeń. Wyróżnić można pompy wykorzystujące różne źródła ciepła: wodę, grunt lub powietrze, przez co w sprzedaży znajdują się pompy ciepła wodne, pompy gruntowe lub pompy ciepła powietrzne. 

Pompa ciepła gruntowe jest uważana za urządzenie cechujące się najlepszą wydajnością. Jest ono w stanie zaspokoić całkowite zapotrzebowanie budynku na ciepło. System z pompą ciepła składa się z trzech ważnych elementów:

 • dolnego źródła – miejsca, z którego pobierana jest energia cieplna, a może nim być grunt, powietrze lub woda,
 • pompy – czerpiącej ciepło z otoczenia i zamieniającej ją na użyteczną formę,
 • górnego źródła – instalacji grzewczej w budynku, najczęściej w postaci ogrzewania płaszczyznowego, głównie podłogowego, rzadziej natomiast w formie grzejników.

Pompa ciepła najlepiej sprawdza się w systemach niskotemperaturowych, np. przy ogrzewaniu podłogowym, ponieważ dostarcza do systemu wodę o temperaturze około 55 stopni Celsjusza, co do zasilania tradycyjnych grzejników jest wartością stanowczo zbyt niską. 

Jak działa pompa ciepła?

W swoim działaniu pompa ciepła wykorzystuje procesy termodynamiczne i przetwarza energię pierwotną pozyskiwaną z danego źródła po to, by dostarczyć ją do instalacji grzewczej. W procesie tym konieczne jest wykorzystanie zewnętrznego zasilania, jakim najczęściej jest prąd elektryczny bądź gaz. 

Pompa ciepła wykorzystuje odnawialne źródła energii. Działa ona w ten sposób, że:

 • Pobiera energię cieplną np. z gruntu i przy udziale konwencjonalnego zasilania przekształca ją w energię cieplną. W systemie często wykorzystywany jest roztwór glikolu, czyli woda ze środkiem przeciwzamarzaniowym, która absorbuje ciepło z otoczenia (źródła dolnego) i transportuje je do pompy ciepła. 
 • Ma ona również obieg, w którym krąży gazowy czynnik chłodniczy. W wymienniku ciepła, tzw. parowniku, następuje przekazanie energii środowiska z pierwszego obiegu do czynnika chłodniczego. Następuje odparowanie czynnika chłodniczego, zaś przy pompach ciepła powietrznych to powietrze zewnętrzne ogrzewa czynnik chłodniczy. 
 • Para czynnika chłodniczego pobierana jest przez sprężarkę zwiększającą temperaturę czynnika chłodniczego, który się ogrzewa. W skraplaczu gorący czynnik w postaci gazu pod wysokim ciśnieniem jest skraplany i oddaje ciepło. Przekazywany jest do zaworu rozprężnego, gdzie zmniejsza się jego ciśnienie, przez co zmienia się jego stan skupienia. Staje się ponownie płynem. 
 • W instalacji grzewczej w budynku i zasobnikach magazynujących ciepło krąży woda jako czynnik grzewczy i to ona przejmuje ciepło, które czynnik chłodniczy oddał w skraplaczu w trakcie skraplania. Kierowany jest on do systemu dystrybucji, jak ogrzewanie podłogowe czy ciepła woda użytkowa. 

Jaki jest koszt pompy ciepła?

Sama pompa ciepła to jeszcze nie całkowity koszt, jaki poniesiesz w ramach montażu instalacji grzewczej z wykorzystaniem takiego urządzenia. Cena pompy ciepła uzależniona jest od kosztu pompy, klasy energetycznej budynku czy nawet lokalizacji inwestycji. 

Za samą pompę typu powietrze – woda trzeba zapłacić od 7,5 do nawet 58 tys. zł. Najdroższe są rozwiązania o wysokim współczynniku efektywności SCOP. Za pompę ciepła gruntową zapłacić trzeba od 33,5 tys. zł do nawet 81,5 tys. zł. Do tego trzeba doliczyć koszty instalacji pompy ciepła, a więc koszt:

 • przygotowania projektu geologicznego,
 • wykonania odwiertów geotermalnych pod pompę, 
 • materiałów instalacyjnych, w tym sondy. 

O ile można obniżyć rachunki przy pompie ciepła?

Głównym powodem wymiany dotychczasowego kotła na paliwo stałe na pompę ciepła jest to, że jest ona ekologicznym, ale i tanim w eksploatacji elementem systemu ogrzewania. Zapewnia niskie koszty wykreowania komfortu termicznego we wnętrzach. Pompa ciepła działa efektywnie, a do pracy potrzebuje tylko niewielkiej dostawy prądu elektrycznego. Wykorzystywana może być nie tylko do ogrzewania domu, ale i przygotowania ciepłej wody użytkowej czy do chłodzenia pomieszczeń w czasie upałów. 

O ile ogrzewanie pompą ciepła domu o powierzchni około 200 m2 kosztuje około 2000 zł rocznie, o tyle gazem – około 4000 zł rocznie, natomiast prądem – 7000 zł na rok, a kwoty te wciąż rosną. Dlatego dzięki takiej inwestycji można sporo zaoszczędzić na bieżących rachunkach za ogrzewanie, ale trzeba liczyć się ze wzrostem kosztów dostarczania energii elektrycznej, chyba że w tym zakresie zainwestujesz w fotowoltaikę.

Jak szybko powinna się zwrócić inwestycja w pompę ciepła?

Zwykle szacuje się, że zwrot kosztów inwestycji w pompę ciepła trwa od 5 do 15 lat. Może to być krótszy czas, jeśli wziąć pod uwagę bieżące ceny materiałów opałowych, które w ciągu zaledwie jednego roku wzrosły 3-4 krotnie. 

Czy można otrzymać dofinansowanie na pompę ciepła?

Dla zmniejszenia kosztów inwestycji w ekologiczne źródło ogrzewania, jakim jest pompa ciepła, można skorzystać z dofinansowania. Dla właścicieli i współwłaścicieli nowych domów jednorodzinnych powstałych po 1 stycznia 2021 roku funkcjonuje program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – "Moje Ciepło". Ruszył on od kwietnia 2022 roku. Można w jego ramach otrzymać dopłatę do instalacji pompy ciepła w nowym domu o podwyższonym standardzie energetycznym. Oznacza to, że wartość wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną na potrzeby ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody użytkowej może wynosić maksymalnie:

 • 63 kWh na m2 powierzchni domu w ciągu roku dla wniosków składanych w 2022 roku,
 • 55 kWh na m2 powierzchni domu w ciągu roku dla wniosków składanych w kolejnych latach funkcjonowania programu.

Dofinansowanie obejmuje zakup i montaż pompy, a dotacje wynoszą od 7 do 21 tys. zł. 

Prócz tego możesz otrzymać dopłatę do pompy ciepła z programu "Czyste Powietrze", czyli priorytetowego programu NFOŚiGW. Kwoty wynoszą przy tym 13,5 i 18 tys. zł. Ponadto jest program dopłat do pomp ciepła "Czyste Powietrze Plus" z dofinansowaniem w kwocie 30 lub 37 tys. zł. 

Jakie są wady i zalety pompy ciepła?

Czy warto zainwestować w pompę ciepła do swojego domu? Warto rozważyć, jakie ma ona wady i zalety. Nie wszyscy są entuzjastami tego rozwiązania. Negatywne opinie na ich temat również niestety się pojawiają, a dotyczą przede wszystkim wysokich kosztów inwestycji. 

Natomiast do grona zalet pomp ciepła zalicza się zwykle:

 • niski koszt ogrzewania,
 • możliwość wykorzystywania odnawialnych źródeł energii,
 • brak konieczności składowania materiałów opałowych,
 • możliwość uzyskania dofinansowania do pompy ciepła,
 • wygoda i bezpieczeństwo stosowania,
 • niezawodność – gwarancje producentów wynoszą nawet 25-30 lat,
 • energooszczędność – aż 75 proc. energii potrzebnej do ogrzania budynku lub przygotowania ciepłej wody użytkowej pochodzi ze środowiska naturalnego, a tylko 25 proc. z sieci elektrycznej. 

Okres zwrotu inwestycji w pompę ciepła może być różny, ale w perspektywie czasu mamy wzrost kosztów ogrzewania ze źródeł nieodnawialnych, dlatego być może taka inwestycja rzeczywiście najbardziej będzie nam się opłacać.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(67)
Krzysztof
3 tyg. temu
Miałem pompę ciepła powietrze powietrze, ale zlikwidowałem. W domu było tylko 17 stopni a za prąd płaciłem 2500 zł miesięcznie, teraz mam kocioł gazowy, w domu 22 stopnie a rachunek za gaz miesięcznie 500 zł.
Grzesiek
12 miesięcy temu
U nas pompa ciepła bardzo się sprawdza generalnie wszystko działa i koszty są mniejsze. polecam tanie kilowaty jakbyście szukali do montażu najjlepsza firma :)
stary
rok temu
Po pierwsze Ocieplenie - NAJTANSZA JEST TA ENERGIA KTÓREJ NIE ZUZYJESZ 8 ton to dużo zejdź do 3-4 ton to zaoszczędzisz bez wymiany pieca
Sonia
rok temu
pompa fajna ale nie tania dlatego mamy dobre i tanie czyli fotowoltaike na dachu oraz ogrzewanie podczerwienia z panelami Oxyly
KAMMAR
rok temu
Ja za gaz chętnie zapłacę 4000zł i nie chcę pompy ciepła. Gdzie mogę kupić gaz? Proszę o informację bo widzę że dobra oferta😂.
...
Następna strona