Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Weronika Grzywna
|
aktualizacja

Niższe rachunki za prąd przy fotowoltaice? Sprawdź, czy to się opłaca

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP naturalnie.
17
Podziel się:

Podwyżki cen i nieustannie rosnąca inflacja przyczyniają się do coraz większego zainteresowania inwestycją w panele fotowoltaiczne. Instalacja fotowoltaiczna jest bowiem nie tylko ekologicznym rozwiązaniem, ale i sposobem na skuteczne obniżenie rachunków za prąd. Ile zaoszczędzimy na rachunku za prąd, mając instalację fotowoltaiczną? Czy fotowoltaika się opłaca?

Niższe rachunki za prąd przy fotowoltaice? Sprawdź, czy to się opłaca
Badania pokazują, że nawet w deszczowych miejscach, fotowoltaika pozwala znacznie zaoszczędzić na rachunkach za prąd. (unsplash)

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Panele fotowoltaiczne składają się z ogniw fotowoltaicznych, które stanowią niejako ich najważniejszy element. Ogniwa, aby mogły produkować większą ilość energii, łączą się zaś w moduły fotowoltaiczne. W jaki sposób fotowoltaika wytwarza prąd? Światło słoneczne pada na ogniwa fotowoltaiczne, na których zachodzi zjawisko fotowoltaiczne, które polega na przekształceniu światła słonecznego w prąd stały.

Następnie prąd ten zostaje przekazany do falownika, który przekształca go w prąd zmienny o takich samych parametrach, którymi cechują się domowe gniazdka. W ostatnim kroku więc wytworzony w ten sposób prąd zmienny płynie do naszych gniazdek znajdujących się w domu. 

Fotowoltaika na balkonie - czy fotowoltaikę można zamontować w bloku?

Nie każdy wie, że obecnie montaż fotowoltaiki możliwy jest nawet na balkonie w bloku mieszkalnym. W tym celu jednak należy dopełnić kilka formalności. Do zamontowania fotowoltaiki formalnie należy mieć zgodę zarządu spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej na ingerencję w budynek, a więc zamontowanie paneli. Do wniosku o uzyskanie zgody na montaż instalacji fotowoltaicznej w bloku warto dodatkowo dołączyć projekt, który będzie brał pod uwagę wytrzymałość elementów balkonu oraz kwestie dotyczące bezpieczeństwa budynku i jego mieszkańców. 

Instalacja paneli fotowoltaicznych w bloku zdarza się jednak stosunkowo rzadko. Zakładając fotowoltaikę na balkonie, oczywiście można sporo zaoszczędzić, niemniej jednak niewielkie panele nie będą w stanie pokryć całego zapotrzebowania na prąd. Panele fotowoltaiczne na balkonie niestety nie dostarczą tyle energii, co fotowoltaika zainstalowana na dachu budynku. 

W jaki sposób fotowoltaika wpływa na rachunki za prąd?

Nadal panuje błędne przekonanie, że fotowoltaika przynosi oszczędność wyłącznie w miejscach ciepłych, dobrze nasłonecznionych. Badania pokazują jednak, że nawet w deszczowych miejscach, fotowoltaika pozwala znacznie zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Jak fotowoltaika wpłynie na rachunek za energię elektryczną? W pierwszej kolejności warto wiedzieć, co składa się na taki rachunek:

  • opłata handlowa - opłata stała, która pokrywa m.in. koszty obsługi klienta,
  • opłata przejściowa - zależna jest od zużycia energii danego gospodarstwa w skali roku,
  • opłata abonamentowa,
  • opłata OZE - związana z ustawą o odnawialnych źródłach energii,
  • opłata sieciowa stała - uzależniona jest od tego, czy dany budynek jest podłączony do sieci jednofazowej, czy trójfazowej,
  • opłata sieciowa zmienna - uzależniona od zużycia prądu,
  • opłata jakościowa - związana z modernizacjami sieci energetycznej,
  • opłata mocowa - ma zapewnić stałe dostawy prądu. 

Na rachunku za prąd znajdziemy również prognozę zużycia energii, która obliczana jest na podstawie zużycia prądu przez dane gospodarstwo domowe w poprzednich okresach rozliczeniowych. 

Natomiast po prawidłowym zamontowaniu odpowiednio dopasowanych paneli fotowoltaicznych z naszego rachunku znikną prognozy zużycia prądu oraz kilka opłat. Na fakturze znajdziemy jedynie opłatę mocową, przejściową, abonamentową oraz sieciową stałą. Na rachunku pojawią się natomiast tabele, w których znajdziemy:

  • energię czynną pobraną,
  • energię czynną oddaną - ilość energii, która została wyprodukowana przez instalację, ale nie została wykorzystana,
  • saldo energii - wartość zużytej i wyprodukowanej energii elektrycznej,
  • magazyn energii - znajduje się tam informacje na temat tego, ile energii może wykorzystać dane gospodarstwo domowe przez kolejny rok.

Eksperci rozwiewają wątpliwości co do tego, czy opłaca się inwestować w fotowoltaikę:

Opłaca się każdemu, niezależnie od regulacji ustawodawcy. Po pierwsze, instalacje fotowoltaiczne zwracają się już po kilku latach. Zwłaszcza teraz, gdy ceny energii na giełdzie szybko rosną. (...)." - mówi Kamil Sankowski, twórca i członek Zarządu spółki Polenergia Fotowoltaika w wywiadzie z mycompanypolska.pl 

Eksperci wskazują na to, że przy prawidłowo zainstalowanej instalacji fotowoltaicznej, oszczędności prądu mogą wynieść nawet 90 proc. Wówczas rachunki za prąd z fotowoltaiką będą o wiele niższe. Zwrot montażu instalacji fotowoltaicznej to zazwyczaj ok. 5-10 lat w zależności od parametrów instalacji, kosztów montażu, kwestii korzystania z dofinansowania, a także rosnących cen prądu. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(17)
kamil
2 lata temu
opłaca się chociażby ze względu na środowisko, panele które montuje polenergia fotowoltaika, takie nowej generacji wydajnie pracują minimum 25 lat bo taką firma daje gwarancje
Uczciwy
2 lata temu
Najśmielsze książę jest to ze koszta produkcji 1kw paneli spadły o polowe ale cena na rynku nie spadła. Kiedyś na 1kw trzeba było kilkanaście paneli dzisiaj zaledwie 1 i kawałek. Zarabiają pośrednicy którzy cenę utrzymują na wysokim poziomie. Dla tego nie kupie a w najgorszym wypadku jakieś używki które można dostać w dobrej cenie i bardzo dobrym stanie.
Zaradny facet
2 lata temu
Opłaca się tym co tym handlują a wy to łykacie jak pelikany i płacicie za to krocie
antyPSI
2 lata temu
Trzeba było w dolara zainwestować.
Mak
2 lata temu
Autor nie ma pojęcia